От: Пари в Банка
Банката няма да те пита дали си плащал
данъци.
Избягвай да ползваш ПроКредит Банк, защото се
правят на интересни.
Може да получиш над 10 хиляди лева с банков превод - не си длъжен да пишеш декларация за произход на средствата при получаване на парите в банковата сметка. После може да теглиш по няколко хиляди на ден (колкото банката позволява да се тегли без такса) - пак не се пише декларация за произход (обикновено банките дават да се тегли 2-5 хиляди на ден без такса). Ако решиш да теглиш над 10 хиляди на един път (не го препоръчвам - ще те одерат с такса теглене) ще трябва да пишеш декларация за произход на средства (това е касова операция).
Ако ти наредиш банков превод за над 10 хиляди лева - пак може да
не си длъжен да пишеш декларация за произход, ако сметката, от която правиш превода е захранена с банков превод. Ако е в брой - тогава банката може да поиска да напишеш декларация за произход на средствата. (Не помня къде го четох това, може и да не е вярно.)
При нареждане на
валутен превод за над 30 000 лева се пише декларация за произход на средствата (независимо как е захранена сметката - в брой или по банка). Ако се прави превод към трета страна (извън територията на Европейското икономическо пространство) се искат един куп документи.
При касови операции за 10 000 лева или повече се пише декларация за произход на средствата.
Писането на декларация за произход на средствата не е свързано по никакъв начин с данъчното облагане.
При операции над 100 000 лева се пишат статистически форми (за нуждите на БНБ). Пак нямат нищо общо с данъчното облагане.
За подробности, виж сайта на ПИБ. Разгледай раздела
изходящи преводи във валута, таб Нормативни изисквания. А също и
входящи преводи във валута, таб Нормативни изисквания. И други банки имат подобни разяснения на сайта си.
В САЩ, ако вкараш в банкова сметка $9'990 може да те тикнат в затвора, като не е нужно да доказват, че си престъпник (тоест внасянето на сума малко под 10 хиляди е само по себе си престъпление, дори и когато напълно законно си спечелил тези пари). Там има сериозни проблеми със законите свързани с прането на пари. В България, доколкото знам няма такива изцепки.
В декларацията за произход на средства се пише основанието, на което са изплатени парите и лицето, което ги е изплатило. Някои твърдят, че се пише само основанието, но не съм убеден, че това е коректно.
Примери:
авторски възнаграждения, изплатени от ABC XYZ LTD
дивиденти, изплатени от XYZ LTD
Грешно (според мен):
авторски възнаграждения
дивиденти
Една банка предлага в електронното си банкиране меню, от което си избираш произход на парите. В менюто се съдържат само различни основания за получаване на плащането. Това според мен не е правилно - трябва да се пише и лицето, което е изплатило дохода.
Сериозен проблем е, че във формулярите, които банките предлагат няма достатъчно място. Дори и в електронното банкиране. Ако примерно имаш доходи от авторски възнаграждения (от 3 фирми), дивиденти (от 10 фирми), рента (от 3 фирми), лихви (от 2 източника), доход от упражняване на свободна професия (с 27 лица, които са ти платили) - няма как да напишеш само основанията, на които си получил този доход, какво остава за изброяване на лицата, които са изплатили този доход...