От: VPN - Виртуална частна мрежа
Не захапвам това какво общо има с предприемачеството?
Един сериозен предприемач трябва да помисли за защитата си. Не е достатъчно (а в повечето случаи е даже нежелателно) да наемеш горили да те пазят - трябва да се мисли и за информационната сигурност.
От безплатните VPN услуги препоръчвам UltraVPN, но само ако ползвате софтуера от официалния сайт (OpenVPN.net), а не този от сайта на UltraVPN (там не предлагат изходния код и не се знае какви са другите разлики с OpenVPN освен, че са добавени конфигурационните файлове - може да има и други "изненади"). Конфигурационните файлове можете да намерите
в тази тема (надявам се да са "пресни" - т.е. да не са ги променили; ако са други - можете да си набавите нови по описания от мен начин).
Друг безплатен доставчик е usaip.eu, но там ползвания протокол е по-малко сигурен от OpenVPN и връзката е много по-бавна. Пак има възможност да се ползва софтуер с отворен код (тествах го) или да се ползва вградения във Windows (не ме разбирайте погрешно - не препоръчвам да се ползва Windows, но ако няма друг начин...).
За да имате повече сигурност препоръчвам да се ползва само софтуер с отворен код от сигурни източници (и никакъв софтуер, който се дава готов за изпълнение - .exe, пакет за Линукс дистрибуция, ако идва от съмнителен сайт и не е подписан със сигурен електронен подпис).
Като платен вариант (и сравнително евтин) мога да препоръчам
12vpn. Скоростта на връзката варира и може да е значително по-малка от тази, която предоставя доставчика ви на Интернет (вж.
картинките в рекламата), но пък за повечето цели е подходяща. (С изключение на бързо изтегляне на големи файлове - ако искате да си дръпнете примерно някоя Линукс дистрибуция с размер на DVD - спирате VPN-а и си я дръпвате с максимална скорост. После се закачате обратно и продължавате да се наслаждавате на сигурна връзка с Интернет.) Имате възможност да ползвате няколко сървъра от САЩ и Великобритания (т.е. можете да избирате измежду няколко IP адреса). Това, че фирмата, която предлага тези услуги е регистрирана в друга държава (не там, където са сървърите) ви дава повече сигурност.
Ако си мислите, че VPN е начин да си теглите филми, музика, софтуер и т.н. без за това да имате разрешение от носителя на авторските права (издателските права имам предвид) - не е това начина. Сериозните доставчици на VPN услуги забраняват подобно нещо.
Накратко: VPN не става за "пиратстване".
12vpn е един от малкото, които декларират, че не пазят логове (освен тези необходими за отчет на изразходваните мегабайти - кога е включен VPN, кога е изключен и колко мегабайта са минали през "VPN тунела").
Ако искате да имате повече анонимност може да ползвате TOR (в комбинация с VPN). Обаче при ползване на TOR имайте предвид, че трафикa от изходите към Интернет e некриптиран и там слухтят любопитни кракери и агенти от службите за сигурност. Те много обичат да подслушват трафика от TOR, защото се използва от хора, които си мислят, че с TOR са недосегаеми и правят разни глупости. Например би било безотговорно да се ползва TOR за посещение на сайтове, където се пишат некриптирани пароли (т.е. без да се ползва SSL или друг начин за криптиране - напр. някои сайтове без SSL имат криптиране с JavaScript, който дава някаква сигурност (не толкова, колкото SSL, но по-добре от нищо)). Например не е добра идея да влизате в този форум през TOR, защото паролата, която въвеждате не е криптирана. И ако ползвате същата парола и за PayPal някой кракер ще се зарадва.
Полезни връзки: