happyslacker
New Member
=== За данъците и осигуровките през 2008-ма година ===
Постарал съм се да събера някои интересни части от закона, касаещи физически лица, получаващи доходи, различни от доходи от трудови правоотношения, в случаите когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка. Такива са случаите на печелене на пари от AdSense и всевъзможните афилиейт програми, описани в този сайт (с изключение на българските, които внасят авансовия данък, защото законът ги задължава).
ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135538631
Дефиниция за „стопанска дейност“:
http://www.bghelp.net/forums/showthread.php?t=3106
Ако правилно съм разбрал:
До момента ми станаха ясни нещата с плоския данък (след повече от 10 часа четене на закони) или поне така ми се струва. Остава да проуча как стоят нещата с осигуровките...
Постарал съм се да събера някои интересни части от закона, касаещи физически лица, получаващи доходи, различни от доходи от трудови правоотношения, в случаите когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка. Такива са случаите на печелене на пари от AdSense и всевъзможните афилиейт програми, описани в този сайт (с изключение на българските, които внасят авансовия данък, защото законът ги задължава).
ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135538631
Раздел III.
Доходи от друга стопанска дейност
Облагаем доход
Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
1. с 40 на сто за:
а) доходи от продажба на произведени, преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство;
б) авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнения на артисти-изпълнители;
в) доходи от упражняване на занаят, които не се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси;
2. с 25 на сто за доходи от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения.
Годишна данъчна основа
Чл. 30. (Доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се - с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.
Раздел VI.
Доходи от други източници
Облагаем доход
Чл. 35. Облагаемият доход е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година от:
1. обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер;
2. парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител;
3. лихви, в т. ч. съдържащи се във вноските по лизинг;
4. производствени дивиденти от кооперации;
5. упражняване на права на интелектуална собственост по наследство;
6. всички други източници, които не са изрично посочени в този закон и не са обложени с окончателни данъци по реда на този закон или с окончателни данъци по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
Годишна данъчна основа
Чл. 36. Годишната данъчна основа за доходите от други източници се определя, като облагаемият доход по чл. 35, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване.
Авансов данък за доходи от стопанска дейност
Чл. 43. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се - между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Размерът на дължимия данък се определя, като разликата по ал. 1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто и се определя от:
1. предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване - платци на доходи от стопанска дейност;
2. придобилите доходите лица - в останалите случаи.
(3) В случаите по ал. 2, т. 1 данъкът се удържа от платеца при изплащането на дохода.
(4) Данъкът по ал. 2 се внася в сроковете и по реда на чл. 65 - 68.
(5) Лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително едноличните търговци, правят авансови вноски при данъчна ставка 15 на сто при условията и по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
Глава девета.
ДАНЪЧНИ СТАВКИ НА ОКОНЧАТЕЛНИЯ ДАНЪК ПО ГЛАВА ШЕСТА (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 113 ОТ 2007 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2008 Г.)
Ставки на окончателния данък по глава шеста
Чл. 46. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Ставката на данъка е 10 на сто за доходите по чл. 37 и чл. 38, ал. 5, 8 и 10.
(2) Ставката на данъка е 7 на сто за доходите по чл. 38, ал. 8 в случаите на получаване на суми след изтичане срока на договора за застраховка "Живот", който е 15 или повече години.
(3) Ставката на данъка е 5 на сто за доходите по чл. 38, ал. 1.
(4) Окончателният данък по глава шеста се удържа и внася в сроковете и по реда на чл. 65 - 68.
Раздел II.
Срокове и място за внасяне на данъци от лицето, придобило дохода
Срокове за внасяне на данъци от лицето, придобило дохода
Чл. 67. (1) Когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка, данъкът по чл. 43, 44 и 46 се внася от лицето, придобило дохода, до 15-о число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода.
(2) Не се внася авансов данък по чл. 43, ал. 2, т. 2 и чл. 44 за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година.
(3) Данъкът по чл. 46, определен към момента на замяната по чл. 38, ал. 5, се внася от лицето, придобило дохода, до 15-о число на месеца, следващ тримесечието, през което е извършена последваща продажба или замяна на акциите и дяловете в приемащото/новоучреденото дружество, включително при последваща замяна на акциите или дяловете във връзка с преобразуване на търговски дружества.
(4) Дължимият данък по чл. 48 се внася до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.
Дефиниция за „стопанска дейност“:
http://www.bghelp.net/forums/showthread.php?t=3106
В Законът за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) липсва легална дефиниция на понятията стопанска и нестопанска дейност. Съгласно Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност стопанска дейност е дейността, извършвана като търговец, дейността на лицата по чл.2 от Търговския закон, както и всяка друга дейност, осъществявана с цел печалба. Според чл.46, ал. 2 от Закона за нормативните актове, когато нормативният акт (в случая ЗКПО) е непълен, за неуредените от него случаи се прилагат разпоредбите, които се отнасят за подобни случаи, ако това отговаря на целта на акта.
Изхождайки от това можем да кажем, че стопанска дейност са сделките по чл.1 от Търговския закон (ТЗ), извършвани по занятие, като трябва да се има предвид, че изброяването в чл.1 от ТЗ е неизчерпателно. Извършване на дейност по занятие - означава редовно (постоянно), а не случайно извършване на определени действия. За да се приеме, че една нестопанска организация извършва стопанска дейност, тя трябва да осъществява тази дейност системно и със спекулативна цел, т.е. с цел извличане на печалба. Както вече беше отбелязано, отдаването под наем на недвижимо и движимо имущество е стопанска дейност.
Ако правилно съм разбрал:
- Дължи се данък, който се изчислява така:
Код:Плосък данък върху доходите = 10% от ( (доход - 25%) - задължителните_осигурителни_вноски)
Код:Плосък данък върху доходите = 0.1*( (доход *0.75) - задължителните_осигурителни_вноски)
- Данъкът се плаща авансово (т.е. още същата година).
- Срокът за плащане на авансовият данък е до 15-о число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода.
- Когато доходите са придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година авансовият данък не се внася.
- В срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода, трябва да се изчисли данъкът за цялата година (по горепосочената формула) и да се доплати разликата, която не е платена авансово.
До момента ми станаха ясни нещата с плоския данък (след повече от 10 часа четене на закони) или поне така ми се струва. Остава да проуча как стоят нещата с осигуровките...