От: Въпрос домейн ?
Здравей!
Ако access.enom.com ти е контролния панел на домейна в сайта на регистрара, тогава се разрови за DNS настройките. Трябва някъде да имаш опции за създаване на записи от типовете A,CNAME и MX поне.
Ако нямаш такова нещо, а единственото в секцията за DNS настройки е няколко полета за въвеждане на DNS сървъри - Primary DNS server, Secondary DNS server или нещо такова, ще трябва да ползваш услуга, която ти предоставя DNS сървър. В този пост ще опиша как се процедира в този случай, като за пример ще посоча услугата на Sitelutions.com, която ползвам аз. При други доставчици може да е малко по-различно.
В настройките на DNS сървъра се въвежда домейна и след това към този домейн се добавят различни типове записи:
A record - този запис обвързва хост с IP, използва се от повечето сървъри с изключение на пощенските
CNAME record - този запис е препратка (shortcut) към някой A запис
MX record - този запис обвързва хост с IP, използва се от mail сървърите
NS record - този запис указва DNS сървъри за някой домейн/поддомейн.
При създаването на всеки тип запис, се посочва параметър, наречен TTL - Time To Live. Той указва на кеширащите DNS сървъри на интернет доставчиците колко време да запазят информацията за даден хост. Това означава, че ако TTL-а на www .sgeorgiev.net е 86400 секунди, ще са необходими средно 2 дни, за да се обновят записите в DNS сървърите на всички интернет доставчици, включително и на твоят.
Докато правиш настойките е много вероятно човек да сгреши, затова хората слагат TTL 60 секунди и използват програми като nslookup и dig, за да проверят настройките. Ако са сгрешени, ще могат да ги редактират и след една минута да проверят отново. Едва след като направиш всички настройки и се убедиш, че всички хостове работят коректно, пристъпваш към смяна на TTL-ите с по-голямо число, примерно 86 400 секунди (2 дни).
И така, след като знаеш тези неща, трябва да се регистрираш в sitelutions и да влезеш в акаунта си. След това отиваш на URL & DNS Control center и си въвеждаш домейна - в моят случай sgeorgiev.net.
Фиг. 1 Контролния панел на домейн:
Щракни на Add Your Domain и го въведи; след което се върни на URL & DNS Control Center.
За да си улесниш администрирането при смяна на IP адрес, е желателно да създадеш един помощен хост, който има A запис с IP адреса на сървъра ти, а всички останали хостове да имат само CNAME записи, сочещи към него.
В моята конфигурация хоста с IP адреса е server1.sgeorgiev.net:
Фиг. 2 Пример на A запис:
По същия начин си добави и ти един хост и му създай A запис, който съдържа IP адреса компютъра ти и TTL 60 секунди. След това се върни на URL & DNS Control Center, щракни Add Your Domain и от там копирай IP адресите на NS сървърите на sitelutions в контролния панел на домейна, предоставен от Registrar-a:
Фиг. 3 - твоите Name сървъри:
Вече си насочил домейна към нейм сървъра и имаш хост, който сочи към IP адреса на компютъра ти. Отвори една конзола: Start -> Run -> cmd и с програмата nslookup провери настройката:
Фиг. 4 nslookup server1.sgeorgiev.net
Ако до тук всичко е ОК можеш да продължиш нататък. Върни се в URL & DNS Control Center и редактирай [root domain], като му добавиш CNAME запис, сочещ към хоста с A записа:
Фиг. 3 Пример на CNAME запис:
Важна забележка!!!
Когато посочваш хоста, към който да сочи CNAME записа трябва да напишеш
само hostname-а - в моят случай
server1. Той е част от същия домейн и .sgeorgiev.net му се добавя автоматично отзад.
Ако записа ще сочи към хост от друг домейн, примерно home.voic4e.com, трябва накрая да сложиш точка:
В противен случай отзад ще се добави .sgeorgiev.net и крайният резултат ще е home.voic4e.com.sgeorgiev.net!!!
TTL-а трябва да е отново 60 секунди. Запиши настойките и отново с nslookup провери дали всичко е ОК.
След това добавяш и хост www (www .sgeorgiev.net) и проверяваш.
Провери и с уеб браузър дали се отваря сайта. Ако всичко е ОК - връщаш се, редактираш TTL-ите на 86400 и си готов