Данък от Adsense

Писала съм, че в определен случай може еднократно с Декларация обр. 1.
След това с годишната Декларация обр. 6 се прави изравняване.

Ще взема да говоря пак с нея, че не съм много наясно с тия неща. Благодаря за информацията!
 
В крайна сметка реших да работя с @hap23

Изключителен професионалист е.

Голяма драма беше с регистрацията като физическо лице на свободна практика. Просто като се сетя и ми става лошо. То недоволни лелки, които мрънкат и не ти обясняват нищо. То се наложи да търся приятел с фирма, който да ми направи граждански договор, тъй като не се съгласиха да ме регистрират, защото съм нямал хартия с подпис и печат от Гугъл, а в системата им на агенцията по вписванията можеш дори да се регистрираш като компаньонка (без да се шегувам)... То бяха обяснения, разговори със съпоръа, електронни подписи, проблеми със системата им и още и още абсурди. Цялата процедура, за да се регистрираш и да си плащаш пасивния рекет към тази клета държава е тотален АД.

Трябва ви счетоводител, който знае какво прави и е напълно наясно с нещата като @hap23

Трябва ви много търпение, да сте абсолютен дебил и да разполагате с няколко седмици-месец, през които няма да спите спокойно и трябва да сте онлайн по цял ден, в очакяане на изумителен имейл, обаждане, поредно отхвърляне и всичко, което не ви се е случвало...

Утре вече ще мога да отида на лекар без да седя на тръни и да очаквам всичко от тия агенции и нап! Също така ще успея да спя повече от 5 часа.

Все пак не искам да плаша никой, тъй като това, което се случи на мен не значи, че ще се случи на друг... Всичко е въпрос на късмет, но при мен късмета липсваше много често...
 
Последно редактирано:
Не съм счетоводител, но чета и нещо не ми се връзва. Значи ако искам да получа пари от адсенс да се регистрирам по ЗДДС, за да цоцат от мен 20% със 100 лева приход. Когато получаваш пари от адсенс и си декларираш спокойно парите накрая на годината, демек 10% се отчиташ на държавата, но не ощетяваш хазната, защото рекламиращите фирми си плащат данъците отделно и това е просто реклама. Същото е при някой селски пиян като прасе майстор, който си наел да ти измаже къщата, той не декларира парите, а ние където се бутаме по опашки да платим да ни нацепят глоба.

Логиката се губи и мненията на счетоводителите се различават доста. Моята счетоводителка ми е обяснила, че ЗДДС е над 20 000 лева оборот при търговците. В адсенс реално не търгуваш с нищо и не виждам защо да си по ДДС, освен ако не минеш 50 000 лева.
 
\

Логиката се губи и мненията на счетоводителите се различават доста. Моята счетоводителка ми е обяснила, че ЗДДС е над 20 000 лева оборот при търговците. В адсенс реално не търгуваш с нищо и не виждам защо да си по ДДС, освен ако не минеш 50 000 лева.
Защото, обясни и на твоята счетоводителка, в Европейския съюз, какъвто е Гугъл Ирландия, си имат едно нещо, което наричат VAT номер, и за задължителен атрибут към всяка издадена фактура. Без да съм компетенция по въпроса, мисля, че малко трябва да попрочете преди да се изказва за това с 50 000 лв. годишния оборот. Има и други начини, по които автоматично ще те накарат да минеш по ЗДДС. Говорим, ако си фирма и получаваш пари от чужбина легално. ;)
 
Защото, обясни и на твоята счетоводителка, в Европейския съюз, какъвто е Гугъл Ирландия, си имат едно нещо, което наричат VAT номер, и за задължителен атрибут към всяка издадена фактура. Без да съм компетенция по въпроса, мисля, че малко трябва да попрочете преди да се изказва за това с 50 000 лв. годишния оборот. Има и други начини, по които автоматично ще те накарат да минеш по ЗДДС. Говорим, ако си фирма и получаваш пари от чужбина легално. ;)
А ако не си фирма? Има доста хора с ниски приходи от adsense, които питат точно това. Какво се прави ако не си фирма и искаш да си получаваш приход от тях. Имам човек който получава приходи от адсенс без регистрация по ДДС от над 5 години и си ги декларира съвсем спокойно в НАП.

На скоро четох във форума това:

Регистрацията по ДДС е в два случая:
1. Доброволно - когато имаш стокооборот над 25 000
2. Задължително - когато имаш стокооборот над 50 000
 
Да, ако си частно лице, в годишната данъчна декларация в края на годината и си Ок.

Като смениш на фирма в акаунта си, не изисква ли VAT #? Мисля, че имаше нещо такова.


За физическо не знам, но за фирма си прав. За да търгува фирма в ЕС, по закон, се изисква регистрация по ДДС, иначе ще има данъчни, ревизия ... :D
 
За физическо не знам, но за фирма си прав. За да търгува фирма в ЕС, по закон, се изисква регистрация по ДДС, иначе ще има данъчни, ревизия ... :D

За физическо лице също се изисква регистрация по ДДС. Така ми каза на времето счетоводителката.
 
Изисква се да.
Също и ако не се осигуряваш на максималния осигурителен праг по трудов договор, трябва да плащаш и осигуровки на база дохода ти до достигане на този праг.
Примерен сценарии: Не сте нает и нямате доход идващ от трудов договор към някоя фирма. Очаквате доходи от онлайн реклама (като АдСенс) или друга дейност, свързана с компании, базирани в ЕС, но извън България.
Тогава правите следното:
- взимате си дипломката и отивате да се регистрирате в Булстатa.
- отивате в НАП-а да пуснете документи, с които декларирате, че ще упражнявате дейност от която ще получавате доходи, като също се регистрирате и по ЗДДС (ще ви поискат разпечатка 6м назад на банковите сметки които имате + пейпалове и подобни онлайн разплащателни платформи).
Излиза ви удостоверението от НАП, че всичко е наред и вече можете да започнете дейност/получавате доходи.
Върху тях разбира се дължите данък, осигуровки и прочее. Можете да избирате дали да имате право на болнични и майчински.
Можете да се осигурявате на минималния праг за дейността която упражнявате, но в края на всеки период има изравняване до получената сума, така че от това няма много смисъл, освен ако не ви трябват парите (в момента), които ще трябва да внесете в последствие (мисля, че беше на тримесечие).
Признават ви се 25% разходи от прихода без да е необходимо да ги доказвате.
Така ако имате доход за месец в размер на 10000лв, на месец данъка ще е около 1500лв.

За ориентир може да ползвате ето този калкулатор (освен ако не ви се смята на ръка):
калкулатор
Информация от НАП за самоосигуряването
От този линк съм извадил и разписаните данъци:
Задължителни осигурителни вноски:
  • 19,8 % за пенсии за родени преди 1 януари 1960 г., както и лицата по чл. 4б от КСО
  • 14,8 % за пенсии за родени след 31 декември 1959 г.
  • 3,5 % за фонд “Общо заболяване и майчинство”*;
  • 5 % за ДЗПО – Универсален пенсионен фонд за родени след 31 декември 1959 г.;
  • 8% за здравно осигуряване

Това е което съм запомнил от обясненото от счетоводителка ми.
Надявам се да е било полезно на някого, а ако нещо съм объркал, поправете ме (ще ми е полезно и на мен).
 
Всичко е както @angelovarna го е написал. И го е написал на много разбираем език!
Малко допълнения:
Така ако имате доход за месец в размер на 10000лв, на месец данъка и осигуровките ще е около 1500лв.
Като осигуровките се внасят всеки месец до 25-то число на следващия месец. Изравняването на осигуровките се прави през следващата година до 30 април.
Данъкът се внася на 3-месечие. Т.е. за януари-февр.-март до 30 април; за април-май-юни до 31 юли; за юли-август-септ. до 31 октомври. И данъкът за 4-то тримесечие на годината се внася да 30 април следващата година.
Т.е. наистина е добре както и @angelovarna е писал да си направите бюджет кога Ви трябват пари и как авансово да плащате задълженията към бюджета.
За да намалите данъка може да се ползват различни данъчни облекчения.
 
Последно редактирано:
Обясненията са супер, но практиката е коренно различна и лично аз на скоро разпитах около 10 човека в този бизнес и нито един от тях не е регистриран по ДДС, а всъщност работят от дълго време с Адсенс и в данъчите декларации явно се приема добре?

Също искам да попитам тези които са по-наясно, ако си физическо лице и те осигурява фирма или си на държавна работа, но получаваш допълнителен доход от Адсенс, трябва ли да се регистрираш по ДДС?
 
Обясненията са супер, но практиката е коренно различна и лично аз на скоро разпитах около 10 човека в този бизнес и нито един от тях не е регистриран по ДДС, а всъщност работят от дълго време с Адсенс и в данъчите декларации явно се приема добре?

Също искам да попитам тези които са по-наясно, ако си физическо лице и те осигурява фирма или си на държавна работа, но получаваш допълнителен доход от Адсенс, трябва ли да се регистрираш по ДДС?

А какви са им месечните приходи? Аз например правя между 1500 и 2500 евро (ЛЕГАЛНО!) и не смятям, че ако реша да се правя на тарикатче ще ме подминат. Твоите хора може би изкарват дребни пари и заради това на никой не му прави впечатление или не му се занимава, предполагам. Истината е, че ако започнат да правят сериозни суми и редовно (всеки месец) получават плащания, то в даден момент трябва да са готови за неприятно включване от разни органи.

Освен това ако решиш да бъдеш "тарикатче", след време може да искаш да правиш някакви неща - фирма, бизнес и т.н., то ще го отнесеш яко като те видят, че си бил "тарикатче".. А не е оферта да забъркваш други хора и от тяхно име да правиш някакви неща, криейки се като плъх, щото си решил да не си плащаш данъци и т. н.

"Всеки сам си преценя"
 
А какви са им месечните приходи? Аз например правя между 1500 и 2500 евро (ЛЕГАЛНО!) и не смятям, че ако реша да се правя на тарикатче ще ме подминат. Твоите хора може би изкарват дребни пари и заради това на никой не му прави впечатление или не му се занимава, предполагам. Истината е, че ако започнат да правят сериозни суми и редовно (всеки месец) получават плащания, то в даден момент трябва да са готови за неприятно включване от разни органи.

Освен това ако решиш да бъдеш "тарикатче", след време може да искаш да правиш някакви неща - фирма, бизнес и т.н., то ще го отнесеш яко като те видят, че си бил "тарикатче".. А не е оферта да забъркваш други хора и от тяхно име да правиш някакви неща, криейки се като плъх, щото си решил да не си плащаш данъци и т. н.

"Всеки сам си преценя"
Какво значение имат месечните приходи ако не преминат бариерата от 50 000 лева годишно. Реално всеки си плаща данъците и никой явно не е срещнал проблем, не виждам защо да си тарикат и плъх, ако не искаш да се нацепиш на 20% ДДС и да те цедят още повече при подобна инфлация и вдигане на цените на абсолютно всичко.
 
Какво значение имат месечните приходи ако не преминат бариерата от 50 000 лева годишно. Реално всеки си плаща данъците и никой явно не е срещнал проблем, не виждам защо да си тарикат и плъх, ако не искаш да се нацепиш на 20% ДДС и да те цедят още повече при подобна инфлация и вдигане на цените на абсолютно всичко.
Да, след като се премине бариерата всеки сам си носи отговорността дали в някой момент ще има включване или не.... Това си е мое мнение и не убеждавам никой, че е правилно. Аз написах, каквото имах да напиша, повече нямам какво да кажа по темата.
 
Да, след като се премине бариерата всеки сам си носи отговорността дали в някой момент ще има включване или не.... Това си е мое мнение и не убеждавам никой, че е правилно. Аз написах, каквото имах да напиша, повече нямам какво да кажа по темата.
Аз пиша главно, за да обясня на тези които не са минали бариерата да не бързат с минаването по ДДС, защото и аз минах през тези неща и мога да кажа, че плащането на ДДС при положение, че не търгуваш не е приятна работа. Да допълня, че плащам ДДС, защото след 50 000 няма как да се избегне в никакъв случай, но докато може да мишкарствате го правете, защото държавата така или иначе ви прецаква всеки ден. ;) Най-добре всеки да се консултира със счетоводител от неговия град и той/тя да каже.
 
При дейност с компания, базирана извън България, но в ЕС - регистрацията по ЗДДС е задължителна и понятие като бариера няма.
Е сега съм разговарял лично със счетоводителката ми и сте в страшно противоречие. При положение, че не се начислява ДДС на стоки или услуги, няма как. От адсенс човек реално не прави оборот, а чист приход и няма как преди бариерата да платиш ДДС. Нека хората си изберат кого да слушат, но имам дълго време практика с адсенс и съм получавал без ддс пари и фирми си направих и никой от данъчните не ми е направил проблем. Счетоводителката ми каза, че единствения проблем е ако фирмата (адсенс) те иска по ДДС, а ти не си. Реално държавата няма основание да го иска ако не търгуваш с нещо.
 
Да си регистриран по ЗДДС и да плащаш ДДС са две различни неща.
Моят личен пример: нает съм от компания от чужбина. Тук за да ми е законно всичко, съм задължен да се регистрирам или като фирма или като самонает/самоосигуряващ се за да може да сключа договор с другата страна (трети вариант е те специално да направят фирма в България, че да ме наемат, което няма шанс да се случи). Тъй като фирмата, която ме наема е извън БГ, но в рамките на ЕС - трябва да се регистрирам по ЗДДС, тъй като получавам приход от такава фирма.
Аз ДДС няма да удържам, нито ще се занимавам с такова. Просто съм регистриран и счетоводителката ми ще пуска по една екстра бланка всеки месец поради ДДС-то.
Това ми е обяснено от моята счетоводителка. Сега, дали съм разбрал правилно не е на 100% сигурно хаха.
Затова най-добре послушай счетоводителката си пък...каквото ще да става.
 
Да си регистриран по ЗДДС и да плащаш ДДС са две различни неща.
Моят личен пример: нает съм от компания от чужбина. Тук за да ми е законно всичко, съм задължен да се регистрирам или като фирма или като самонает/самоосигуряващ се за да може да сключа договор с другата страна (трети вариант е те специално да направят фирма в България, че да ме наемат, което няма шанс да се случи). Тъй като фирмата, която ме наема е извън БГ, но в рамките на ЕС - трябва да се регистрирам по ЗДДС, тъй като получавам приход от такава фирма.
Аз ДДС няма да удържам, нито ще се занимавам с такова. Просто съм регистриран и счетоводителката ми ще пуска по една екстра бланка всеки месец поради ДДС-то.
Това ми е обяснено от моята счетоводителка. Сега, дали съм разбрал правилно не е на 100% сигурно хаха.
Затова най-добре послушай счетоводителката си пък...каквото ще да става.
Губи ми се логиката да си регистриран по ДДС, а да не се начислява. Няма да се учудя ако има някакви такива схеми. Аз също ДДС не удържам и нямам работа с него, но уви...
 

Горе