От: Абе как ГЕРБ успя да ни докара до това положение?
Първо - нямам намерение на хваля ГЕРБ.
Обаче не смятам, че това правителство е много по-зле от предишните. Не е задължително този "ръст" от графиката да има причинно-следствена връзка с управлението. Склонен съм да допусна, че натрупването на купени закони е оказало някакво влияние (законодателите гласуват нови закони срещу заплащане, като е малко вероятно някой да плати за отмяна на вече приет закон). Не бива да се пренебрегва факта, че имаме световна криза. Няма как по време на криза това да не се отрази и на нашата икономика.
Препоръчвам да прочетете статията на Петър Стойков
Държавата като бог.
Не съм доволен от всички правителства. В същност има само едно нещо, което одобрявам и все още не мога да си обясня как така го направиха - това е плоския данък върху доходите и печалбите (10%), липсата на осигурителен рекет ("осигуровки") върху дивидента (имаме само плосък данък 5% върху дивидента, макар че считам съществуването на данък дивидент за двойно данъчно облагане). Тавана на осигуровките също е много добро решение. Разбира се би било чудесно, ако гражданите не бяха задължени да плащат осигуровки изобщо и общата данъчно-осигурителна тежест беше по-малка (
сега е близо 50% за работещите на трудов договор), но и в другите държави е горе-долу толкова (не е вярно, че нашето облагане е ниско - сметнете ДДС, осигуровки, данък върху приходите).
Разбира се не мога да отрека факта, че тази криза е удължена и утежнена от анти-пазарните закони, които законодателите гласуват срещу заплащане. За това са виновни всички правителства, защото всички практикуват подобно гласуване на купища вредни закони.
За съжаление единствения начин за промяна е повишаване качеството на образованието (в областта на икономиката). Когато хората започнат да мислят критично ще е по-трудно на управляващите да си играят на крони капитализъм. Сега управляващите са принудени от невежите гласоподаватели да играят театъра "Държавата бог, който спасява всички от кризата". Когато хората осъзнаят, че държавата не е бог и че държавата не може да се бори с кризите, тогава кризите ще бъдат по-кратки и ще болят по-малко.