Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

blackout8

Well-Known Member
Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв. http://www.investor.bg/ikonomika-i-...nsbc-za-cenata-na-belene-e-22-mlrd-lv,133428/

Егати и предположенията, егати и чудото - тези от HSBC по някви супер странни калкулации и дисконтиращи фактори, и до къде ги е докарала - чак до 350 базис пунка на кредита, калкулирали и няква неверотна почти, двойна инфлация в Русия от БГ и 3на спрямо ЕС. Кво става тука бе един АЕЦ по 5-6 милиярда долара тука 11 че и оптимиситчен вариант - това си е направо свещетнно набутвна колко 1/4 от БВП или повече от бюджета за тази година, и накрая като вадят цената на ел. енергията от беленето в годините, просто не знам - в този парламент просто всички са за ..... добре че го спряха иначе тези дефиците в балансите на НЕК-а, ако щяхме почваме с тройни данъци няма ги изплатим - този проект си бе ясен от само начало да точи кинти, ама то егати и облагодателстването на шепа хора ако пък щяхме го строим.

П.С. Бойко кво го раздва тука на изненадан, 3 години кви ги върши ей .... да не говоря глупости повече, че ме нервят направо не можеш им хванеш спатиите в изказа от толкова демагогия на всички, добре че този проект се спря
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Блеки знаеш ли какво е общото между извънземните и доклада на НSBC - никой не ги е виждал ама всички са чували за тях.

Ти какво очакваш след като Мутрафона е казал че няма да се стои Белене да извадят доклад в който пише че централата ще струва 4млрд ???

Тепърва има да се спекулира с този доклад който както и другият поръчан на Индъстри Уоч за брейдитата - никога няма да видят бял свят но винаги ще се размахват като някакво плашило за назидание.
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Да така си е, яко надут дет викаш за плашило.

Проблем е че и по ранните прогнози още дори и боко да не бе на власт бяха почти с 50% над стандрата после като решиха връзват с някви имагинерни фактори по инфлация и кредити, направо 100% - това и писах по-горе проекта е с цел никога да не се направи, а само да се точи пари няма нищо по лесно от това да се знае че няма да се свърши с този проект до финален резултат, но въпреки това отичат суми, пък ако случайно се строй тогава свещенно ограбане.

Резни 1-2 милярда пак си адски невероятно скъпо, просто условията които се се сългасили двете страни навремето и HSBS такива assumptions/предположения прави - за нечии интерси - ама чак тука за канарчета са ни взели един АЕЦ 5-6 милярда долара макс - а тука ще го изплащаме дирекно с крайната цена, демек който вярва че при два АЕЦ цената ще падне, е малко странно и пак ще изнасяме по евтино от колкото потребляваме
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Те и тия 22 милиарда са като оня милиард дето на всяка пета тема го развяваш - Тя една лъжа като се повтори 100 пъти и си става като истина
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

С тънката разлика че онзи милярд, е реален, за разлика от тези предположения

Проблема е че дет викаш лъжата става истина, и от много лъже всичко е объркано - но по времето на 3ните цената беше пак адски висока, бойко с евтин ПР ще излезе, но сигурно цената за която в някоя стая са оговаряли на времето е по близка до тези 11 милярда от колкото до 4-те. В най-добрия случай нещо по средата- лично мнение, иначе фирмичките на партиите няма как прокопсат
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Блеки българският народ има много хубави приказки като тази - Евтини на триците скъпи на брашното

За да добиеш реална представа за изкупуването на брейдитата може да прочетеш този МАТЕРИАЛ и ще ти се изяснят много неща като например това че ако тази операция не беше направена 2002г. а две години по късно когато би била най изгодна (погледнато обаче постфактум) - България щеше да забави развитието си с 2 години което щеше да ни коства вероятно влизането в НАТО и ЕС още повече че щеше да ни съкрати времето за развитие спрямо глобалната криза от 2008г.

Ако реализираните загуби от валутни курсове и лихви са цената БГ да бъде член на ЕС и да изживее бума на икономиката от 2002 до 2008г аз мисля че напълно си заслужава още повече че през това време в хазната се събраха 8 милиарда - които можеше и да ги няма ако изкупуването беше забавено.
Дефакто последните две правителства още през 2009г бяха подсигурили парите за изплащането на падежа 2013 а това че ГЕРБ харчиха парите като развързани и сега се чудят от къде да търсят заем е въпрос на чиста проба некадърност и късогледство.

И искам да ми отговориш само на един въпрос опряха да теглят 2 милиарда заем а сега ми кажи като си голем специалист барабар със всички дето постфактум се опражнявате върху брейдитата - В каква валута да се изтегли този заем ??? така че след N- на брой години да сме на далавера а не поредните дървени философи да се разправят как ако БОКО беше го теглил в Донги колко щяхме да сме на печалба.
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Да знам, много ги обичам поговорките, както едно си баба знае, едно си баба бае.


Знам го този пдф, само дето леко изменяш тезата с нещо несъответващо и се опитваш така ме обориш.

Само забравяш фактите:

1.Плащали сме по 75цента от долар Брейдата преди да стане размяната. В момента в който почнхеме ги купваме се продаваха на 90 цента, а пика е бил 80 цента, така че за няколко месеца от 75 цента на 90 цента ги 2.изкупваме демек 20% по скъпо или 20% повече за кредиторите, един от основните кредитори бе Мерил Линч, А Велчев точно от там иде, а през 99 Линч бе избрана за посредник при тогавашните емитежи.
3.Лихвата ни е била плаваща в рамките на 2.5-3 в основата си ЛИБОРА в годините ЛИБОРА падна, след смяната минваме на 8% фиксирана, чисто грабене - от евтин кредит на скъп да минеш, какво ти говори
4.С голяма продължителност е този емитран дълг, много добре знаеш кога банките правят пари, като удължат срока на кредита. А спокойно сме можели да имаме много по къс матуритет, идеално за покриване по време на бума с дефиците.
5.Това са ти фактически загуби, сега като вкараме и превалутрането идват и пропуснати ползи и става солидно. А и БГ е една от последните, която е правила такива глупости с брейдита, редица държави спряха ги плащат, но ...

Това, че сме го направили са непреки ползи, нито за НАТО нито за ЕС, е имало клауза по дълга да ги разменим - тази сделка е била в зародиш още преди НДСВ да се кандидатира, и бе политическата им платформа, много преди да имаме ясно намерение за ЕС.
И нали знаеш, "ако" това "ако онова" е силно в условно наклонение - така че дай си ги говорим нещата само за дълга, ако вкараме други неща много променливи стават. А факта е че едни банки направиха адски много пари и едни хора взеха големи пари, а накрая ние го отсфирваме.

Не ми се спори просто по тази тема, това и ти казах че загубите са реални

За всичко останало си прав. Без едно де, и там ще ти отоговря на въпроса.
Фин. министрите имат голяма база от инфо и на времето точно беше дот.ком кризата спука се балон, УСА бе в рецесия Долара бе на пиковите си равнища ЕС бе в разиващ се стадии, е я ми кажи че никой не може ги сметне тези фактори, къде ще наклонят везните, това си е фундаменталната основа и преспективата бе точно такава - много повече бе за еврото от колкото долара. Но тази сделка беше продиктувана от вънка, така че.....

Виж някое интервю на Орешарски да видиш за какво иде реч, какво е мнението му за смяната на дълга

Да ти отговоря, най-добре е деноминирани в евро - що? Ами щото всеки плаващ курс ще е срещу нас с тази световна инфлация дето ни чака и всичко почва от ЕС, Европа е много зле икономически, супер задължнялва, със супер декапатилизирани банки - единсвения изход е повече операции по улесненяита - вливане на ликвидност, изкупуване на активи, кредитиране с токсични обезпечени активи - демек печатане на кинти, от др страна тези дългове са космически само с обезценка ще се върнат и именно това ще е изхода и затова смятам ни чака хипер инфлация, всичко различно от евро само ще ни оскъпи дълга. Не можем в наша валута поради борда а и ще е доста висока цената, така че ясно е къде ще духа вятъра и точно към него е избора - еврооблигации - сега е по добре на слабото да залагаме т.е. еврото сега ще се обезценява, както е "мислил" Велчев че еврото ще е слабо, но .....

А да се върнем на твоята, теза бойко ги изхарчи кинтите заради простотията си и некадърността, си сега можеше има солидно да ги покрием, той покрива само дефиците и нивки реформи, е тези дефиците са ясни от де са и от къде тръгнаха, не че го защитвам не става за нищо, но причините са ясни - само едно си мисля закакво по време на бума, освен излишъци нищо не се прави, надявам се след време като се врътне пак колелцето и да дойде бума да се мисли именно тогава за тежките времена, но една от пол. максима е да не режеш разходите и облагите че няма видиш нов мандат - сега гледайдете кво шоу ще стане във Франция а Аланд-а този социалист ще ги върне преди времето на Ширак
 
Последно редактирано:
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

С това си изказване ми направи душевна чикия - Препоръчваш точно това което направи Велчев преди 10 години - и въпреки това продължаваш да твърдиш че не е бил прав. Много е лесно да се говори пост фактум след като гледаш какво се е случило. А той направи най правилното към онзи момент диверсифицира риска реално намали дългът и вдигна рейтинга на държавата. Защото по добре сега всички да мрънкат колко е била неизгодна сделката от колкото ако долара беше скочил да сме фалирали преждевременно още един път.

Да ти отговоря, най-добре е деноминирани в евро - що? Ами щото всеки плаващ курс ще е срещу нас с тази световна инфлация дето ни чака и всичко почва от ЕС, Европа е много зле икономически, супер задължнялва, със супер декапатилизирани банки - единсвения изход е повече операции по улесненяита - вливане на ликвидност, изкупуване на активи, кредитиране с токсични обезпечени активи - демек печатане на кинти, от др страна тези дългове са космически само с обезценка ще се върнат и именно това ще е изхода и затова смятам ни чака хипер инфлация, всичко различно от евро само ще ни оскъпи дълга. Не можем в наша валута поради борда а и ще е доста висока цената, така че ясно е къде ще духа вятъра и точно към него е избора - еврооблигации - сега е по добре на слабото да залагаме т.е. еврото сега ще се обезценява, както е "мислил" Велчев че еврото ще е слабо, но .....
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Явно имаш некви проблеми, от към интимен характер, или дъжда нещо не ти понася в УК, смени малко слънце.

Ти или не четеш или не искаш да четеш, не случайно ти казах за бабата, но както и да е щом така смяташ, изкарал съм ти аргументи, ако искаш ги чети пак, ако не недеи със заучените фрази пак да влизаш, а реално смени един евтин дълг за един скъп дълг, ако това не го проумяваш не знам, а това с превалтуринато е все едно да ми кажеш, че европа е на етапа на нов подем и затова трябва да си вкараме всички кредити в долари, щото долара ще пада спрямо евото и от там по евтин дълг, е точно това е обратното и на сегашната икономическа конюнктура и точно това направи Велчев - ако мислиш че такива са реалната икономическа конюнктура, тогава няма какво повече говоря по темата :D


А ако ще е до диверфикацията, пак можеш да е изаден в долари новите облигации и пак можеше на ниски лихви, и пак да оправят кредитния рейтинг, но ..... нямаше да облагодателства редица хората - върни се прочети пак аз ти говоря за фактически кражби от условията и облагодетестване на шепа, ако не ги разбираш пак ти казвам не ми се спори, и всичките ти твои доводи, може спокойно да са в сила ако бе в долари и историята пак щеше се повтори.

А той направи най правилното към онзи момент диверсифицира риска реално намали дългът и вдигна рейтинга на държавата. Защото по добре сега всички да мрънкат колко е била неизгодна сделката от колкото ако долара беше скочил да сме фалирали преждевременно още един път.

Нали ти казавам стига с това условно наречие - може да ти кажа ей АКО Велчев мислише за народа, тогава щеше наистина да е най-добрия фин. министър който сме имали, а не министъра с хотелите и снимките с мафиотските босове по яхите
 
Последно редактирано:
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Блеки ако някой може да предвижда курса на долара и еврото да е милионер - включително и ти - Дългът към онзи момент е бил с ниска лихва защото брейдита са били обвързани с ЛИБОРА който към онзи момент има най ниските си нива от много години и към момента единственото което е можело да се очаква че ще се дигне и да надхвърли фиксираната лихва по новият дълг. От друга страна доларът беше скъп и всички викаха че е много скъп и ще падне още на нива 1.80лв ти си малък и не помниш но когато доближи 1.80 се изредиха сумати специалисти като тебе дето викаха че няма как да е толкова скъп и че над 1.80 никога няма да мине - Не само че мина ами и отиде към 2лв - Тогава пак същите специалисти се изредиха да разправят как 2лв по смъртно няма как да ги мине щото такива нива не е имало и тн. И какво стана долара удари 2.20 при тази цена вече всички специалисти беха замлъкнали и вече никой не смееше да каже какво и да е - Сума ти народ се изплашиха че им изгарят парите и си купиха долари на по 2.20-2.30
Също така ако беше чел внимателно щеше да видиш че вторият транш е в Долари като по този начие е направен необходимият баланс на риска.

Освен това пропускаш и един изключително важен момент - с изкупуването на дълга се намали неговата стойност защото не е изкупуван по номинал - ако това се беше случило две три години по късно щяхме да си го платим като попове така че сметни това намаляване и ми кажи в крайна сметка колко е теоретичната загуба от курсови разлики и по високата лихва и къде го видя този един загубен милиард
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Знаеш ли, ако някой се бие в гърдите и ти каже с точнсот до 3 месеца къде е курса, значи този нищо не знае - сългасен съм с теб за прогнозата. В краткосорчен план може се манипулира, но за лонг терм, нещата са по различни и малцина ги знаят, щото името кукловодите и екипите им рацъкват. Та стига по това.

Либора, още дълги години бе нисък, а сега е ултра мега нисък но това е друга бира - т.е коаго щеше да падежират брейдита пак щеше да е по ниско - аз това не го говоря плаващ е но при смяната е над 8% с огормна фиксирана премия 8% е се дават за фалиралите държави - гърция на 7% обяви фалит а Испаниците сега са близко на 6% по дълготрайните си ДЦК - за какво го казвам просто това е нещо, което е предмаерено.

Много добре съм чел, и знам как се намалява и как е струкутоиран.
Къде го видя, че падежа е по номинал на брейдита, щото именно сме ги купували с намления, средно 79 цента за долар, а при изкупвуането го правим на 90%.
Спокойно можеше сделката да е в долари при по-добри нива, това ти казвам а факта за превалутирането вече е друго. Ако виждаш внимателно аз това целя ти кажа.

С предния пост не знам кво се опитваш ме засегнеш ли, като ти отговорих точно какво мисля - дадох ти аргумента, а като съм чел за мотивте на Велчев - първо редица икономиести и финансите са били против доводите му както това е било в затъмнение. Не е възможно да не е имал по инсайдърско инфо или поне да е правил по обстоен анализ. Както ти казах в момента Евроото ще се обезцени поради факта че ЕЦБ ще пусне нови операции по рефинансиране, нови кредити на банките с цел оправяне на струткрарата на банките т.е. рекапитализация, и да се обезцени дълга на държавите. И сега някой да ми каже давай да купуваме франкове и долари, щото ще се обезцянт и ще е евтин дълга, как ще реагираш? Именно това е анализа по скоро къде да сложиш парите си, ще видиш след месеци кво ще прави ЕЦБ с програмите по вливане - виждаш ли мислъта ми е тази че има солидни аргументи защо съм ти казал да е в евро, но при велчев нямаше, а това което е казало е все едно да отпишеш реална обстановка.

А да и да не забравя след време се очаква влезем в еврозоната, така че е много по добре са имнно в такова деноминирани, това още по силно позитивно ще заигра, еее разбира ако има до тогава ЕЗ.

Пак ти казвам абстрахирам се толкова за дълга, колкото за условията при които е станал, и факта че са проявили нехайство - а колко са загубите спрямо различните дисконтофи фактори - последно четох на Муравей Радев вика над 1.5 милярда и нагоре по негови сметки - факт е че ако имахме солиден резерв този разговор, нямаше да има тази сила, но фактите са си факти, а аз се аргуметирах защо.

Не ми се спори, дай се върнем по темата:

Гледай кви артитмеки кви чудо от наште велики министри - http://www.investor.bg/bylgariia/5/...za-veroiatnata-pechalba-ot-aec-belene,133504/
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Блеки темата е интересна щото ми писна на всяка тема да ревеш за този милиард - и както казваш ти не за три месеца - който може да го предвиди курса за три часа напред пак ще милиардер.

Но да се върнеме пак на брейдитата - те са евтини когато срока за падежа им е далече и когато една държава е в затруднено положение - В случаят с БГ такава е ситуацията от 97-2001 - срока на падежа им е все още далече и БГ е на косъм от нов фалит нормално е брейдитата да са на тази цена - към 2001-2 година обаче ситуацията е коренно променена срока на падежа наближава а БГ върви в положителна посока и ако не се използва момента брейдитата да се изкупят много скоро няма да има смисъл да се прави - Тоест ако сделката беше направена през 2004г. щеше да е по изгодна от гледна точка на курсовите разлики но пък брейдитата щяхме да ги изкупим по номинал (за справка може да видиш на какви цени са изкупени последните брейдита 2005)

Въпросните курсови и лихвени разлики се обуславят от два фактора курса на долара и нивото на ЛИБОРА - към онзи момент долара във връх ЛИБОРА на дъното - нормално е да се очаква че ако долара падне Либора ще скочи - и нещата ще се компенсират - е за съжаление Либора си остана нисък а долара си падна - Въпреки това емитирането в Евро даде необходимата сигурност на държавата.

Тази сигурност която струва пари - унгарците го разбраха по трудният начин ако си я чувал тази случка
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Е ти сега нищо ново не каза, то при дългово преструкториране винаги новите лихви са ниски, заменящи стария дълг - като се отписва част от него.

Като и да явно няма кво продължаваме, питай 9 от 10 икономисти и да ти кажат какво мислят, ако искаш ми кажеш, че никой не знаел какво ще стане с точност сългасен, но покрай това да онивиняваме не може .... а факта че са подходили с нехайство и некометентност - ЛИБОР няма нищо общо с долара предполгам знаеш, както и движенеито на долара - А и ако толкова са притеснвали от неяснотоа да го емитарат в долари - проблема е че Мерил Линч направиха кинта покрай дълг и Велчев не бе случаен - а и винаги можехме изкараме дълг с нисък падеж и да си поркием всичко, така че не знам кво го хвалиш, и при погашението на брейди пак щеше ок както и при облигации да беше в долари и пак при по ниски резултати, но това е няма да е в интерс на банките ..... а милярдите от пропусните ползи да не го говорим :)
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Блеки аз не го хваля и съм далеч от мисълта че не е взел необходимите комисионни щото иначе щеше да е доказателство че не става за тази работа.
Мисълта ми е че да се говори постфактум за това какво се е случило е като да обвинявам ГЕРБ че преди две три години вместо да харчат пари за магистрали не са купили акции на Ябълката и сега щяхме да имаме пари да правим магистрали до небето.
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

пффф ти луд ли, такива инвестициони решения от нашите да очакваш - е виж дори и за ябълката, като бе в началото на развиващия пазар пак нямаше вземем, но затова сега биха купували като е на върха - малоумна работа :D щото видиш ли много силна и стабилна била - една от максимите купувай дъното продавай върха, но това няма как стане щото всичко по дефаулт ще мине от държаите фондове дето са стриктни за БФБ инвестиране нямам си суверен фонд както имат в Китай Сингапур и т.н.

а по темата, аз просто си изразих мнения за солидната комисионна, която се трансформира в хотели, покрай условия а за пропуснаите ползи си е чисто нехайство и глупости, но и тя не е случайна.

Сега единството което може е да теглим нови дългове за инвест. проекти само че няма партия, която да е способна да го направи
 
От: Борисов: Оптимистичният сценарий на НSBC за цената на Белене е 22 млрд. лв.

Комунягите като бяха на власт що не го започнаха като е добър проект и ся викат, че Белене щяло да изкара 200 милиарда :D:D:D. При положение ще изнасяме ток и населението постоянно намалява няма да имаме криза за енергия а пък тия 22 милиарда с цел бизнес могат да се инвестират в много други проекти който няма да чакаш десетилетия, че да си на печалба
 

Горе