Внимание - Измамници

Izida

New Member
Днес получих следния мейл:

Ако получите телефонно обаждане от хора, които твърдят, че са инженери по поддръжката на мобилната мрежа или ви кажат, че проверяват телефонната линия и ви помолят да въведете

#90 или #09 или друг някакъв код,

моля, затворете веднага без да набирате никакви номера.

Има компании или хора измамници, ползващи устройство, което позволява, ако наберете #90 или #09, или друг някакъв код, могат да получат достъп до вашата СИМ карта и да правят разговори от нея, като на вас се трупа разхода.

Моля разпространете това съобщение до всички колеги, роднини и познати за да го предотвратим.


Не знам, дали е вярно, но реших да го споделя!
 
От: Внимание - Измамници

Мерси и от мен. :) Абе тези лайнияни оператори не ги ли следят тези неща или са по-заети с това да ограбват хората с куците си оферти. Олио да ги попари всичките...:) Включително и операторите.
 
От: Внимание - Измамници

Не ми се вярва, че е възможно, но все пак мерси :)
 
От: Внимание - Измамници

на сметка съм от няколко години и до сега никой не ми се е обадил :) а и се съмнявам с такъв код да стане нещо... това са от ония съобщения като в скайпа:

"Има нов вирус който ще изтрие твоя хард диск моля не приемайте абоната едикойси" или от другия тип
"някаква история... изпрати това на 10 човека или някой твой роднина ще почине"

За Dnes.bg от трите мобилни оператора съобщиха, че мейлът е спам, а вероятността някой друг да използва вашата СИМ-карта е равна на нула.

"За да има някой достъп до вашата карта, той трябва да я притежава физически. Виртуално картата не може да се притежава", категорични са от Globul.

Оттам ни обясниха, че съществува вариант, в който да "влязат в телефона", ако bluеtooth-устройството на апарата е забравено включено и някой се прикачи, за да тегли данни от вашия телефон.

От Мtel съобщиха за Dnes.bg, че обсъждат вероятността да разпратят до абонатите си SMS-и, в които да им обяснят, че не съществуват рискове за клиентите на компанията при набирането на #90 или #09. Vivatel пък твърдят, че имат най-добрата мрежа в страната, което им позволява да защити клиентите си.
" Абонатите ни няма от какво да се притесняват", каза за Dnes.bg Георги Куртев, директор "Връзки с обществеността" на БТК-груп.
Мобилните оператори съветват хората да не се поддават на подобни информации, а да се свържат с информационния център на своя мобилен оператор, в случай че получат такива съобщения или обаждания.
 
Последно редактирано:
От: Внимание - Измамници

Sobieski, и на мен така ми прозвуча, но знам ли :)
 
От: Внимание - Измамници

Точно сутринта мислех да пиша, че просто самия email е някаква заплаха и няма такова нещо с което да "влязат" в SIM картата ти но реших да не се правя на много умен и да изчакам..... ДА умен съм БИЛ :p :p :p
 
От: Внимание - Измамници

Има начин да ти се копира сим картата (и да се ползва след това). Не съм сигурен дали нашите оператори предлагат защита срещу това (когато има включени едновременно 2 сим карти с еднакви данни) в мрежата.
 
От: Внимание - Измамници

що да не е вярно?
как звънят и казват
участвате във викторина
ще ви задаваме въпроси, вие отговаряйте натискайки числата
123
ама не ти казват че всяко натискане се таксува като смс от 1,20 или 2,40

и така десетина въпроса и айдеее
 
От: Внимание - Измамници

Едва ли хакването ще стане толкова лесно

Иначе кодът *#99# ви показва номера на телефона
 
От: Внимание - Измамници

Имаше ли някаква специална причини да ексхумирате умрела преди 4 години тема? :)
 
От: Внимание - Измамници

пу чи ма подведе порчето...
 
От: Внимание - Измамници

Мани, че и аз не погледнах от кога е :). Не знам защо ама май ми се беше показала като натиснах на нови мнения :).
 
нови мнения на последните версии на вбюлетин като сте логнати и с нашите настроики да няма кътоф по дата понеже някои стари теми са си полезнои.... слага само един ред че тези теми са стари но не стеги чели и като ровите надолу може да се стигне доста далеч назад
 
От: Внимание - Измамници

Точно сутринта мислех да пиша, че просто самия email е някаква заплаха

В същност това съобщение е вирус от типа "албански вирус". Разчита се на хората да го разпространяват :)

Аз съм албански вирус, а ние не сме много напреднали в компютрите, моля да ме разпратите на всички свои познати след което си изтрийте диска.

Само че този вирус само хаби времето на хората и не вреди на компютрите.

Това с набирането на #90 или #09, ако реално се е случвало (а не е просто вирус, създаден от някой за експеримент или просто да се гаври с хората) вероятно е бърз тест дали съответния човек е достатъчно тъп за да изпълнява инструкции без да мисли. Ако издържи теста за глупост се продължава с още глупави инструкции докато му се вземат парите.
 

Горе