Грижи за треволяка - в тези жеги как да спася райграса от "жадна смърт"

eLast

Active Member
Привет колеги. Който си мисли, че става дума за ганджа или онлайн оранжерия - в грешка е. :)
Имам едно питане, тъй като знам, че има професионалисти в областта, а и мисля съм срещал и други подобни дискусии. Та... по същество...

Интересува ме в тези жеги как да спася райграса от "жадна смърт" и различните варианти какви парички струват. Каква е разликата м-у различните типове "пръскалки", ценовото съотношение и кои препоръчвате вие.
 
Re: Грижи за треволяка

Не съм експер ама като собственик на жив :) то зависи коло е райграса :) моя е малък участък с обикновена пръскалка от 6 лв китайска на 4 порции (4 местения на пръскалката) го поливам веднъж на два дни... привечер се полива...

за по 7-8 минути всяка част да я повали (моя е някакъв сорт за паркове) и засега си е зелен


маркуча нензам колко струва със клапи е от двете страни и кранче за чешма за 15 лв с допълнителен слот за клапата на маркуча...


Ако ти е по голям учатъка с райграс или по мощна пръскалка или повече ще я въртиш :)

иначе такива технологии като автоматични пръскалки под земята или капкови ситеми мисля не си струват... а и е нещо което ме откъсва малко от компа :)
 
От: Грижи за треволяка - в тези жеги как да спася райграса от "жадна смърт"

Тези, които ги закачаш за маркуча, оставяш ги на земята и сами си пръскат в кръг биват ли или по-добре с пистолет да поливам (и аз си мисля, че автоматичните ще ми дойдат излишни, но все пак ми е интересно каква е цената на материалите и изграждането на системата)?
 
ами аз с таква си поливам и си пуша няколко цигари с кафе и зяпам зеленина - полезно за очите:) и го местя разпръсквача няколко 4 пъти докато полея целия участък... с маркуча и пистолет става много хамалогия а и няма да имаш нерви да пръска 7 минути на едно и съшо място ...

незнам колко стуват вградените системи професионалистите дето имат сайтове за зеленина да кажат ама на мен с разпръсквач за малкия ми учстък ми идва идеално :)
 
От: Грижи за треволяка - в тези жеги как да спася райграса от "жадна смърт"

А какви парички ти излезе този разпръсквач? То реално е тялото и маркуч нали?

Гледам има по 20-30 лева има и по 100. Заслужава ли си разликата?
 
ами 6 лева само разпръсквача :) аз написах китайски пластмасов от измислен строителен магазин супер аматьорско ама засега ми върши работа

маркуча незнам колко струва мисля че е купуван на метър и два накраиника с клапи са добавени с който се закача .... лаик в тази област - бащата го направи при мен да е така

ако имаш пистолет с който пиливаш сега може да си намериш само разпръсквач те са за клапа или се слагат директно на маркуча ама тези без клапата правеха загуби на свръзката поне при мен
 
От: Re: Грижи за треволяка

...

иначе такива технологии като автоматични пръскалки под земята или капкови ситеми мисля не си струват... а и е нещо което ме откъсва малко от компа :)

И как реши, че не си струват? Ако имаш 500 квадрата двор? А по-голям??
А като отидеш за 1-2 седмици на море какво правим ... молитва за дъжд ли? :p
 
добре ще се съглася че в някой случаи може и да си струват :) Иначе докато си на почивка винаги може да платиш на някой съсед да го свърши това или да навиеш някой роднина... ако имаш много голям двор да си струва обикновено ще трябва и градинар да си имаш иначе ще се заробиш в този двор то не е само поливане ами косене торене обиране на листа на есен... :)

Иначе сметнах че не си струва защото тези който предлагат автоматични поливни системи нямаха обявени цени по сайтовете демек всеки клиент го предценяват на място за колко могат да го ощавят...
 
От: Re: Грижи за треволяка - в тези жеги как да спася райграса от "жадна смърт"

добре ще се съглася че в някой случаи може и да си струват :) Иначе докато си на почивка винаги може да платиш на някой съсед да го свърши това или да навиеш някой роднина... ако имаш много голям двор да си струва обикновено ще трябва и градинар да си имаш иначе ще се заробиш в този двор то не е само поливане ами косене торене обиране на листа на есен... :)

Иначе сметнах че не си струва защото тези който предлагат автоматични поливни системи нямаха обявени цени по сайтовете демек всеки клиент го предценяват на място за колко могат да го ощавят...

То по принцип и твоя вариант може да се автоматизира, гардения и други имат таймери които се връзват към маркуча и се настройват, но трябва поливачките ти да покриват целия двор и да са такива не които седят върху тревата, защото за 2 дни си заминава и става петно под нея.
Друг плюс на автоматизираните е, че имаш няколко кръга и не работят заедно и примерно ако имаш ниско налягане на водата става доста по-добре. По принцип ако имаш парите си заслужава отвсякъде :)
 
Последно редактирано:
От: Грижи за треволяка - в тези жеги как да спася райграса от "жадна смърт"

В момента изграждам такава система за микродъждуване. По-късно ще кача снимки.
Ефтина е - така се изграждат декари. Изключително лесна за монтаж.
За малки градини най-подходящ източник на вода е чешмата, а не с помпа.
Маркуч ф16, LDPE, 6 Bar - 0,26 лв/м.
Микро разпръсквач Aquamaster - 1 лв/бр. Диаметър на микродъждуване 9,5 м.
Стойка за него, 1 м висока - 1 лв/бр.
За чешма ще е нужен редуктор на налягането - десетина лева.
Има и други системи, така че да поливате само определен правоъгълен участък. Там се използват други елементи, с по-висока цена.
Може да се пие кафе, с цигара, да се гледа зеленото и дъждеца над него, без да се налага да участвате с местене. На мен ми е писнало да местя, но пък за човек, дето прекарва часове седнал пред монитора, малко физическа работа е за предпочитане.
Препоръчва се поливането да се прави рано сутрин, заради по-малката температурна разлика на водата, въздуха и растенията. Но като гледам кога си лягат някои от пишещите тук... ;)
 
Цяла система - разпръсквачки, таймери, тръби, ъгли, разклонители и всичко, което се сещате за напълно автоматизирано полива се връзва под 100лв! Най-скъпата част е таймера - връзва се на цени между 30 и 150лв. Този който харесах бе 45лв и имаше повече опции от този за 150лв..
 

Горе