Данък приходи от инвестиции в акции

metaverse

Well-Known Member
Здравейте,

Накратко, има ли ситуация, в която доходите от продажби на акции на Американския пазар се облагат с повече от 10%? Един вид "по занятие" или там както го водят, тогава мисля е 15%.

Счетоводителката ми обясни, че няма от какво да се притеснявам, стига годишния доход от нормалната работа да надвишава приходите от продажбите на акции? В разпоредбите не било ясно обявено кога точно дължиш 15%. :rolleyes:

Проблема ми, ако може да се нарече проблем, е че тази година ще изкарам доста над годишната си заплата. Хич не ми се вкарва във филми с НАП, та за това търся други мнения. Не че няма да се допитам до още 1-2 счетоводителя...

Физическо лице съм и се осигурявам на тавана ако това има значение.

Някой има ли опит с този казус?

Благодаря!
 
Здравейте,

Накратко, има ли ситуация, в която доходите от продажби на акции на Американския пазар се облагат с повече от 10%? Един вид "по занятие" или там както го водят, тогава мисля е 15%.

Счетоводителката ми обясни, че няма от какво да се притеснявам, стига годишния доход от нормалната работа да надвишава приходите от продажбите на акции? В разпоредбите не било ясно обявено кога точно дължиш 15%. :rolleyes:

Проблема ми, ако може да се нарече проблем, е че тази година ще изкарам доста над годишната си заплата. Хич не ми се вкарва във филми с НАП, та за това търся други мнения. Не че няма да се допитам до още 1-2 счетоводителя...

Физическо лице съм и се осигурявам на тавана ако това има значение.

Някой има ли опит с този казус?

Благодаря!
Като физическо лице ли си собственик на акциите или като юридическо?
 
Аз говорих в моята счетоводителка относно крипто, но предполагам е същото. Според нея си е 15% независимо от размерът на дохода.

А ти дефакто 15-те процента ги дължиш само ако си изтеглиш парите. Когато трябва да докажеш колко си вкарал, колко си изкарал и 15-те процента са на разликата.

Иначе попитай за това дали ще дължиш някакви осигуровки на цялата сума, защото имало ситуации, в които осигуровките са 60% от прихода щом е за физическо лице. Това според мен ти е по-голямият проблем.

Пак казвам - това е което разбрах аз от моя счетоводител, все още съм на фаза инвестиране, не на фаза печелене. :)
 
Физическо лице.
Оф активирал си капана на НАП.
Не трябва да ги правиш тия неща за големи суми на физическо лице...

Ако е повече от 50к печалбата, дори не се опитвай да ги теглиш парите преди да уредиш едно юридическо лице и по някакъв начин да прехвърлиш собствеността.
Веднъж минеш ли 50к като физическо лице ще те накарат да се регистрираш по зДДС като физическо лице и оттам само проблеми и после няма де-регистрация.

Ако са по-малко от 50к може да ги дръпнеш и ще платиш 10% ДОД, не 15%.

Каквото и да правиш, първо провери дали можеш лесно да прехвърлиш собствеността и ги дръж при брокера за сега.
Това е моя съвет.

Над определени суми винаги трябва да се борави с юридически лица.
Утре ако ми скимне че не ме кефиш и ти заведа дела, отговаряш със всичко което притежаваш като физическо лице.
Това е риск, който трябва да избегнеш.
 
Аз говорих в моята счетоводителка относно крипто, но предполагам е същото. Според нея си е 15% независимо от размерът на дохода.

А ти дефакто 15-те процента ги дължиш само ако си изтеглиш парите. Когато трябва да докажеш колко си вкарал, колко си изкарал и 15-те процента са на разликата.

Иначе попитай за това дали ще дължиш някакви осигуровки на цялата сума, защото имало ситуации, в които осигуровките са 60% от прихода щом е за физическо лице. Това според мен ти е по-голямият проблем.

Пак казвам - това е което разбрах аз от моя счетоводител, все още съм на фаза инвестиране, не на фаза печелене. :)
Не работят така осигуровките.
Осигуровки върху печалба не се дължат, нито са процент от сума изплатена като дивидент или от продажба на акции.
Нищо общо са двете неща.
 
Аз говорих в моята счетоводителка относно крипто, но предполагам е същото. Според нея си е 15% независимо от размерът на дохода.

А ти дефакто 15-те процента ги дължиш само ако си изтеглиш парите. Когато трябва да докажеш колко си вкарал, колко си изкарал и 15-те процента са на разликата.
Данък дължиш на печалбата, ако имаш такава при продажба. Не при "теглене" от акаунта. Може да продадеш и да ги ре-инвестираш, пак дължиш. Може да теглиш от налични пари в акаунта, ако не си продал и спечелил, нищо не дължиш.

Иначе вече няколко години си плащам 10%, включително стейкване и малко продажби на крипто. В крайна сметка това не ми е основна дейност, нищо че са повечко транзакции. Не знам защо би било 15% в твоя случай?

Иначе попитай за това дали ще дължиш някакви осигуровки на цялата сума, защото имало ситуации, в които осигуровките са 60% от прихода щом е за физическо лице. Това според мен ти е по-голямият проблем.
За осигуровки не съм се интересувал особено, тъй като имам висока заплата от друго място и се осигурявам на максимума. Имам и фирма, там също не плащам осигуровки.

Пак казвам - това е което разбрах аз от моя счетоводител, все още съм на фаза инвестиране, не на фаза печелене. :)

Като гледам и счетоводителите много не са наясно, защото всеки ми казва различно.

Та реших да питам тук, може би някой ще има подобен казус.
 
Ако е повече от 50к печалбата, дори не се опитвай да ги теглиш парите преди да уредиш едно юридическо лице и по някакъв начин да прехвърлиш собствеността.

Преди време счетоводителката ми каза, че няма нужда от ДДС дори след като минеш 50к? Не си спомням точно причината, мисля беше заради някаква договорка между US и EU? Миналата година имах над 50к.

Имам и граждански договор, който е малко под 50к на година. За него ме предупреди, че ако мине границата ще е нужна ДДС регистрация.

Не са ме търсили за нищо за сега... Но не съм и теглил големи суми от брокера, защото ре-инвестирам всичко и основно влагам допълнително.

Каквото и да правиш, първо провери дали можеш лесно да прехвърлиш собствеността и ги дръж при брокера за сега.
Това е моя съвет.

Собствеността на акаунта лесно мога да сменя. Брокера е IB и смея да твърдя, че не случайно се водят едни от най-добрите. По този повод да кажа - никога не минавайте през BG интродюсър, пълен т***к са. Наскоро БулБрокърс ги продадоха, мой приятел още бере ядове с тях.

Утре ако ми скимне че не ме кефиш и ти заведа дела, отговаряш със всичко което притежаваш като физическо лице.
Това е риск, който трябва да избегнеш.

Не се бях замислял за делата и риска от тях. Уж се водя редовен и за това...
 
Преди време счетоводителката ми каза, че няма нужда от ДДС дори след като минеш 50к? Не си спомням точно причината, мисля беше заради някаква договорка между US и EU? Миналата година имах над 50к.

Имам и граждански договор, който е малко под 50к на година. За него ме предупреди, че ако мине границата ще е нужна ДДС регистрация.

Не са ме търсили за нищо за сега... Но не съм и теглил големи суми от брокера, защото ре-инвестирам всичко и основно влагам допълнително.
Граждански договор да, включително и търговия като физическо лице, всичко влиза в една графа като става въпрос за калкулиране на доходи за годината.
Ако декларираш доход над 50к за годината и му платиш данъка, очаквай включване от НАП ако не се регистрираш по ДДС.
Не знам дали си минал границата вече, но те забавят но не пропускат.

Собствеността на акаунта лесно мога да сменя. Брокера е IB и смея да твърдя, че не случайно се водят едни от най-добрите. По този повод да кажа - никога не минавайте през BG интродюсър, пълен т***к са. Наскоро БулБрокърс ги продадоха, мой приятел още бере ядове с тях.
Прехвърляй смело тогава, едно юридическо лице в ролята на trust fund ще ти свърши идеална работа, разпитай адвокат за това.

Не се бях замислял за делата и риска от тях. Уж се водя редовен и за това...
Има хора които са редовно луди, завистливи и алчни, ненужен риск е това просто.
 
Не знам дали си минал границата вече, но те забавят но не пропускат.
Ако разбирам правилно, минал съм я отдавна. Добре, мисля че добих някаква представа какво да правя.

За начало ще проверя как да прехвърля всичко на фирмата, която вече така и така имам за други неща.

Много благодаря!
 

Горе