Един българин създаде в САЩ компания за 5.6 млрд. долара. Възможно ли е в България?

alexinfoag

Active Member
Влад Тенев е съосновател на стартъпа Robinhood, който наскоро беше оценен на 5.6 млрд. долара:

https://smartnews.bg/запознайте-се-с-българина-чиито-старт/

Първо - евала на момчето.

Второ - как мислите - само в Силициевата долина ли може да се постигне това, или има начин и в България. Ако има такъв начин - как? :)
 
Телерик са добра светулка в тъмнината, но 5,6 B е много, много висока летва за скок от БГ. Нямаме обем местен пазар за фаза зародиш, няма еко-система за да укрепне такова начинание (опитни венчър капиталисти, маркетинг иноватори, финансов съпорт, условия за дялово инвестиране - съдебната ни система и практика плаши и малкото желаещи, дори истински капиталов пазар нямаме). Все пак всеки е голям толкова колкото са му мечтите. За едни чашата е полу-пълна, други я гледаме полу-празна. Колкото годините в частни занимания напредват в родината толкова по-далеко от слънцето е усещането.
 
Ако някой имаше идеята как най- вероятно щеше да намери начин да я осъществи. Колкото до това дали може в България може би нямам знанията да кажа, но определено тези бизнеси не са базирани само в САЩ. Дори и да сложиш началото тук за да се развиваш би трябвало да стъпиш и на други места. А и какви приятни островчета има ;)
 
В България няма такъв пазар за да завърти такъв бизнес. Няма ги инвеститорите, няма ги банките,няма го мисленето. Тука оборотите на големите компаний и банки са смешни в сравнение с американските и западно европейските.
 
Аз бих добавил chaos group. Една от най успешните български компании в световен мащаб. Доста хора от чужбина ще дойдат заради тяхната конференция този месец.
 
Телерик са страхотни, но те продадоха компанията за няколко стотин милиона (не ми се проверява точно колко). 5.6 млрд. е много порядъци над това. Има и други много яки фирми, разбира се - Chaos Group, Ontotext, Walltopia, Булпрос ... Но просто са далече от нивото на Robinhood.

Тук говорим за бизнес от ранга на Skype, Spotify, Rovio (Angry Birds), Mojang (Minecraft). Умишлено давам тези примери, защото са създадени в малки европейски страни - съответно Естония, Швеция, Финландия, Швеция. Разбира се, те не са се ограничили до националните си пазари, но са тръгнали от там.

Затова въпросът е - възможно ли е в България да се случи това и как да използваме тукашните предимства (ниски разходи, добри програмисти и др.) за създаването на такъв глобално успешен бизнес.
 
Телерик са страхотни, но те продадоха компанията за няколко стотин милиона (не ми се проверява точно колко). 5.6 млрд. е много порядъци над това. Има и други много яки фирми, разбира се - Chaos Group, Ontotext, Walltopia, Булпрос ... Но просто са далече от нивото на Robinhood.

Тук говорим за бизнес от ранга на Skype, Spotify, Rovio (Angry Birds), Mojang (Minecraft). Умишлено давам тези примери, защото са създадени в малки европейски страни - съответно Естония, Швеция, Финландия, Швеция. Разбира се, те не са се ограничили до националните си пазари, но са тръгнали от там.

Затова въпросът е - възможно ли е в България да се случи това и как да използваме тукашните предимства (ниски разходи, добри програмисти и др.) за създаването на такъв глобално успешен бизнес.
Няма как да сравняваш БГ спрямо САЩ и от там капитализациите - а това да имаш 5 милиарда оценка не е никак малко - под 2к компании в света имат над 5 милиарда капитализация.
 
Няма как да сравняваш БГ спрямо САЩ и от там капитализациите - а това да имаш 5 милиарда оценка не е никак малко - под 2к компании в света имат над 5 милиарда капитализация.

Затова в поста по-горе сравних България с малки държави като Финландия, Естония и Швеция. :)

Иначе да - наясно съм с компаниите, които имат такава капитализация.
 
В България вече може да бъде развит такъв бизнес, въпреки мащабите на пазара и това е така поради няколко причини - първо, разбирасе такъв бизнес е лесен за стартиране, съответно повече хора се насочват към него, второ тук има достатъчно човешки капитал за бизнес в ИТ (вече има достатъчно квалифицирани кадри и продължават да се създават такива), въпреки консвервативността на банките, вече има и достатъчно venture capital фондове, които биха финансирали една добра идея в началото.
 
Дамм, не бих казал доста vc фондове, но факт е, че има някакви. :) Иначе съм съгласен с всичко останало, което пишеш. За мен си струва разговорът: как можем да ускорим този процес.
 
Е не съм казала, че има доста фондове, а няколко, сещам се за поне 4 : )) Иначе ако знаехме как да се ускори този процес- ехее.
Ще е нужно време, в крайна сметка е започнал този процес по промяна на мисленето, хората от технологичния бранш са по-предприемачески и рисково настроени, с времето отпада идеята, че е най-добре да си в някоя аутсорс компания и да създаваш продукт за друг. На нашите географски ширини все още не вярваме толкова в ИТ бранша, особено хората, които държат капиталите, както е в Америка, ако не виждаме реален продукт, който може да се пипне-не го хвали. Затова го има и клишето - Това, което САЩ правят сега, Европа ще прави след 5 години.
В акселератор мигновено обаче би се превърнал един вече успешен бизнес, да кажем ако сега някой тук създаде нещо с подобен успех като Скайп, моментално след това и пазарът ще се отприщи и мигновено ще последват още няколко такива добри проекта.
 
Siteground наистина са много добър пример, но приходите им от продажби не могат да бъдат съпоставими с мащабите дори на Булпрос и Уолтопия, какво остава да са съпоставими със Скайп или Спотифай, така че едва ли стойността на компанията би надминала няколко милиона, какво остава за милиарди, какъвто е примера в темата.
 
И трите примера са готини, но да - не са глобално разпознаваеми продукти. Иначе има и други хубави примери - Telerik / Progress, Ontotext, Chaos Group ...
 
За мен едни наистина добри примери за развитие са Софтуер груп БГ и Сирма груп, използват два абсолютно различни подходи за финансиране - едните от фондове Black Peak Capital (ако не се лъжа и още един), а другите се доверяват на фондовата борса за набиране на допълнително капитал за начинанията си и най-вече излизането на американския пазар. Едва ли ще станат глобално разпознаваем бранд, но факт че поне са използвали всички възможности, които се предлагат на нашата територия за този тип компании.
 
За Сирма не се знае. Ако направят пробив в изкуствения интелект, може и да станат глобално разпознаваеми. Те и сега си имат клиенти на пет континента. Освен това дъщерното им дружество Онтотекст също е много напред с клиенти като Би Би Си, Financial Times, Парламентът на Великобритания и др.
 
Ами както се казва Поживём — увидим, дано прогнозите ми не са верни и наистина стигнат още по-високо ниво, факт е, че наистина правят необходимото да напреднат.
 

Горе