Задание за изработка на сайт

Leverage

Well-Known Member
Снощи четох тема в раздел кофа, с кодово име "бисквитки". Всеки прочел я ще се сети за коя става въпрос. От нея става ясно, че при изработка на сайт, трябва да има точно и ясно задание от клиента за определяне на цена, за да може сайта да се доближи максимално като визия и функционалност до желанието на клиента и редица други причини - най-вече и двете страни да са доволни от крайния резултат. Тук стигаме до това за какво всъщност пускам темата. Да кажем поръчителя не е много запознат с изработката на сайт (ламер;-) по какви критерии:
цел, бюджет и.т.н бихте го посъветвали да направи заданието подредени по важност, а по възможност направете и примерно да кажем за онлайн магазин. Търсих подобна тема, но не намерих. Ако има такава - сложете линк към нея. Благодаря!
 
От: Задание за изработка на сайт

Накратко искам саит като на ......... Саитове
Конкуренцията ми ....... Саитове
Искам саита ми да може да има това и това
Бюджет също може да се посочи...

Всичко това трябва да е перфектно описано точка по точка в крайното задание което ще даваш на този които ще ти го прави...
 
От: Задание за изработка на сайт

Благодаря за отговора! Съгласен съм с теб, но по-скоро въпроса ми е именно кои са точките? Примерен сайт и бюджет никак не са достатъчни.
 
Последно редактирано:
От: Задание за изработка на сайт

От примерния саит след анализ може да се ориентираш какво искаш да им на твоя...
А точките са Дизайн и Функционалност - най общо...

П.С - хубавия саит става като отвориш 2-3 конкурентни. Опишеш това което искаш да има, а ако имаш и в добавка някаква твоя уникална идея ще стане трепач.
 
От: Задание за изработка на сайт

Шега с тия работи не бива. По принцип ако поръчаш на сериозен фрийлансър/фирма те ще знаят каква информация да ти поискат, за да направят сайта. А пък в същото време е хубаво ти да приказваш с фрийлансъри, за да добиеш представа какво да изискаш за да получиш добър продукт и как да отсееш добрите.
 
Последно редактирано:
От: Задание за изработка на сайт

Темата е напълно сериозна! Поръчителя е купувача, а не програмиста. И повечето купувачи на сайтове са именно неразбиращи и затова си и поръчват сайтове от специалисти.
 
От: Задание за изработка на сайт

Снощи четох тема в раздел кофа, с кодово име "бисквитки". Всеки прочел я ще се сети за коя става въпрос. От нея става ясно, че при изработка на сайт, трябва да има точно и ясно задание от клиента за определяне на цена, за да може сайта да се доближи максимално като визия и функционалност до желанието на клиента и редица други причини - най-вече и двете страни да са доволни от крайния резултат. Тук стигаме до това за какво всъщност пускам темата. Да кажем поръчителя не е много запознат с изработката на сайт (ламер;-) по какви критерии:
цел, бюджет и.т.н бихте го посъветвали да направи заданието подредени по важност, а по възможност направете и примерно да кажем за онлайн магазин. Търсих подобна тема, но не намерих. Ако има такава - сложете линк към нея. Благодаря!
И като чете темата извади ли си поука?Как може да те преметне някой прословут специалист?
Няма как клиента да ти направи точно и ясно задание когато си няма на идея за функционалноста на различните готови системи и поради тази причина се доверява на друг да го направи.Въпроса е колко е читав човека който ще поеме работата.Пазара отсява житото от плявата и дано тая тема с кодово име бисквитка те е спасила от хабене на нерви и ресурси.Пари се печелят и се губят лесно,но доверието веднъж изгуби ли се просто няма връщане.
 
От: Задание за изработка на сайт

Bamzo, ами затова и пуснах темата! И аз не съм правил сайт. Задание мога да направя донякъде, но ме интересува с пълните подробности по точки как става от - до. Може някой предлагащ услугата да има подготвено като бланка. То е ясно, че купувача трудно ще го направи сам.
 
От: От: Задание за изработка на сайт

Шега с тия работи не бива. По принцип ако поръчаш на сериозен фрийлансър/фирма те ще знаят каква информация да ти поискат, за да направят сайта. А пък в същото време е хубаво ти да приказваш с фрийлансъри, за да добиеш представа какво да изискаш за да получиш добър продукт и как да отсееш добрите.

Напълно съм съгласен! :)
 
От: Задание за изработка на сайт

Bamzo, ами затова и пуснах темата! И аз не съм правил сайт. Задание мога да направя донякъде, но ме интересува с пълните подробности по точки как става от - до. Може някой предлагащ услугата да има подготвено като бланка. То е ясно, че купувача трудно ще го направи сам.


Мога да ти препоръчам човек на който само му казах че искам онлайн магазин и какво ще продавам,какви са ми плановете за развитието на магазина и получих смея да твърдя отличен продукт.До ден днешен тоя човек насън да го бутна винаги се отзовава.
 
От: Задание за изработка на сайт

То клиента че не разбира от системите и функционалностите е ясно. Но е добре да започне да описва по точки какво точно иска.
Примерно започва от заглавната страница, после вътрешни на категориите, на самите продукти/статии и тн.
Какви типове информация ще има, как ще се класифицира по категории. Ако ще е нещо каталог на фирми, и фирмите да предлагат продуктите си в сайта, как тогава ще се организират продажбите и доставките и тн и тн.
Конкретно за дизайна примерно какви шрифтове ще искаш, цеветова гама, разни слайдери и тн. тн.

Реално заданието може спокойно да си надхвърли 10 страници
 
От: Задание за изработка на сайт

Благодаря и на двамата! Ще прочета темата.
 
От: Задание за изработка на сайт

Този въпрос е доста относителен и не може да се даде пример който да се следва в всяка една ситуация но ще се опитам да вметна едни от важните неща които трябва да се обсъдят още в началото с „Терминатор – Човека машина т.е фрилансъра“ или „фирмата“.

1. Тематиката на уеб сайта трябва да е напълно изяснена и изчистена. Под „изяснена“ и „изчистена“ имам в предвид не в процес на разработка клиента да каже „Няма да има само тениски а ще има и бяла техника“ това напълно обърква представите на фрилансъра или мениджъра на проекта и всички по веригата.
2. Клиента как си представя да изглежда неговият уеб сайт – цветови схеми, позиции на елементите и т.н. Най-добре е още на срещата да нарисува на бял лист как си го представя.
3. Списък с уеб сайтове които най-много се доближават до неговите представи за крайният резултат на това което желае.
4. Ясна представа за функционалността от която се нуждае.
Пример:
Нуждая се от…
- Потребителски модул и всеки потребител трябва да може да въвежда: дата на раждане, адрес, град, телефон, предпочитан метод за доставка и т.н.
- Новинарски модул: Категории, Коментари, Най-популярни, Най-четени, Най-коментирани и т.н.
- Администраторски панел: Добавяне – Редактиране – Изтриване на потребители, новини и т.н.
5. Бюджет за изработка на всичко по-горе.
 
От: Задание за изработка на сайт

nsevimov, мерси за полезния отговор :) Иначе съм наясно, че всичко описано в темата е относително, но в коментарите най-важните неща се събират. А както писа и Странникът общуването с фрийлансъри е задължително. Придобива се общ вид на заданието.
 
От: От: От: Задание за изработка на сайт

В началото на темата има задание, което може да бъде като пример.
 

Горе