Задължителни ли са Официалните празници и Отработванията

mantaman

Well-Known Member
Днес едни познати ми се обадиха да ме питат - Задължителни ли са за частните фирми Официалните Празници и отработванията

Техният магазин работи всяка събота от 10 до 16ч - Въпросът е възникнал след спор с клиент който е искал да пазарува в 17ч и се е позовал на това че днес би трябвало да се работи с нормално работно време защото е нормален работен ден защото се отработвало 31-ви и имало решение на правителството.

Според мен официалните почивни дни и дните за отработване важат само за държавните и общинските организации и по никакъв начин не може да се отнасят за частните предприятия, които както могат да не работят 10 дни по Коледа и нова година така могат и да работят всеки ден - стига да имат достатъчно персонал за да не надвишават служителите максималният брой часове които могат да работят на седмица

Още повече че въпросният магазин работи и на 31-ви и реално днес няма какво да отработва.
 
От: Задължителни ли са Официалните празници и Отработванията

Официалните празници са задължителни за фирмите и те трябва да плащат двойна надница на служителите ако работят през обявените за официални празници дни.Отработването също май е задължително, тъй като си се води работен ден и ако решат да не работят, трябва да си пуснат отпуска или болничен. Но в конкретния случай не виждам да има някакъв проблем, това все пак си е частен магазин и сам си решава кога да работи и кога не, доколкото знам клиентите не могат да държат сметка за работното време на магазините.
 
От: Задължителни ли са Официалните празници и Отработванията

Отработването предполагам че имаш в предвид че е задължително за работниците които са почивали в почивният ден тоест нямат право да не искат да работят или пък да искат този ден да им се заплати като извънреден в почивен ден
- Не виждам как държавата може да задължи частна фирма да отработва почивен ден, както казах фирмата може да иска да почива от 23 декември до 3 януари и никой бъкел не може да и каже - Единствено май трябва да спази изискването в ЗЗП да обяви почивните дни където е обявила и работното време с цел да няма заблудени клиенти.
 

Горе