Запитване за отчитане на средства

lili

Member
Здравейте на всички!

Надявам се не повтарям някоя тема, която е коментирана, но поне от страниците, които успях да разгледам не намерих нещо, което да ми даде необходимата информация.

Бих искала да ви попитам за две неща - тъй като съм физическо лице, а в момента работя като фриилансър, ми се случва на два пъти, когато превеждат пари по сметката ми за извършена услуга, да запишат в графата причина за превода - извършен превод на английски език. В такъв случай аз трябва ли да го декларирам в годишната декларация?

Също така ми зададоха въпроса дали мога да издавам фактури? Моите познания по счетоводство са съвсем повърхностни, и доколкото знам фактури могат да издават само фирмите. А дали аз като физическо лице все пак мога по някакъв начин да издам някакъв документ. Мисля си, че все пак би трябвало да има някакъв начин, тъй като наскоро нали се коментираше въпросът, че учителите, които дават частни уроци, трябва да отчитат средствата, които получават - а те са физически лица?

Ще съм благодарна, ако споделите своето мнение.
Благодаря.
 
От: Запитване за отчитане на средства

За да издават ефактури не енеобходимо д аимате регистрирана фирма, но трябва да имате регистрация като лице упражняващо свободна професия и всъщност това, че извършвате описаната от вас дейност без тази регистрация, си е едно нарушение на закона.
Относно декларирането на приходи - всички приходи, които сте получили за извършените от вас услуги подлежат на деклариране, независимо от това какво пише на платежно, с което са ви преведени парите.
 
От: Запитване за отчитане на средства

Да, аз затова пуснах това запитване, тъй като смятам да се занимавам с такава дейност, а не искам да имам проблем и затова ме интересува как става отчитането на такива приходи.
 
От: Запитване за отчитане на средства

Тук пише как става регистрацията. Може да стане като покажете договор с някоя фирма в писмен вид, подписи и печати (иначе може да откажат регистрация).

Ако обаче данъчните разберат, че сте полагали труд преди да се регистрирате има глоба за това, че не сте се регистрирали в срок. Затова трябва да пишете нова дата в договора и подаването на документите да стане в срок. Мисля, че в данъчната декларация се пише и дата, на която доходите са изплатени и от кого са изплатени. В такъв случай, ако декларирате доходите от преди регистрацията вероятно ще ви хванат в нарушение.

Чл. 3. (1) В регистър БУЛСТАТ се вписват:
(...)
9. физическите лица, упражняващи свободна професия или занаятчийска
дейност;
(...)
Чл. 12.
(...)
(2) В 7-дневен срок от започване на дейността, съответно от наемането на
физически лица, закупуването на имота или промяната в обстоятелствата по чл. 7, ал. 2,
лицата по чл. 3, ал. 1, т. 9 - 11 подават заявление за регистрация по образец, утвърден от
изпълнителния директор на Агенцията по вписванията, в съответната служба по
вписванията.
(...)

Чл. 45. (1) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) Който неизпълни в срок задълженията си по чл. 12, се наказва с глоба за физически лица в размер до 700 лв. или имуществена санкция за юридически лица в размер до 1000 лв.
(2) При повторно извършване на нарушението по ал. 1 наказанието е в размер
от 50 до 3000 лв.

Обаче не съм сигурен дали може да се твърди, че полагането на труд (превод на текстове срещу заплащане) означава упражняване на свободна професия.

Глобата "до 700 лв" не е много голяма. Не е голям проблем да се плати. Обаче ще има и още глоби - за неначислени в срок осигуровки (до началото на следващия месец), неплатени в срок данъци (до средата на месеца, следващ тримесечието на получаване на дохода).

Докато не премахнат задължението за плащане на осигуровки хората ще продължават да не си декларират доходите и да не плащат и данъците (защото не може да платиш данък без да платиш осигуровки). Значително намаление на сивия сектор може да се постигне само, ако хората нямат задължение да плащат осигуровки върху доходите си!
 
Последно редактирано:
От: Запитване за отчитане на средства

Честно да ви кажа за мен тази сума, която е посечена като глоба е непосилна за плащане, и ще е хубаво, ако мога да получа отговор по какъв начин тогава писателите и преводачите в такъв вид форум, работещи като фрилансъри успяват да декларират този вид доходи, за да съм наясно и аз какво точно трябва да правя.
 
От: Запитване за отчитане на средства

Значително намаление на сивия сектор може да се постигне само, ако хората нямат задължение да плащат осигуровки върху доходите си!

Как няма да плащате осигуровки нали мангалите и милиционерите (не че има разлика между двата вида животни) на вас разчитат, кой ще ги храни иначе за да могат да ви крадът, бият и убиват, а за благодарност да се пенсионират на 40 години или изобщо да не работят.
 
От: Запитване за отчитане на средства

Според мен проблемът идва и от това, че ако трябва да поискам реалната цена за труда, който се влага в един превод - никой няма да направи поръчка.
 
От: Запитване за отчитане на средства

Според мен проблемът идва и от това, че ако трябва да поискам реалната цена за труда, който се влага в един превод - никой няма да направи поръчка.

То да е само това хубаво ама в действителност е + 40-50 % отгоре за да може се платят осигуровките.
Законът изобщо не се интересува от такова нещо като " реална цена за труда".
 
Последно редактирано:
От: От: Запитване за отчитане на средства

То да е само това хубаво ама в действителност е + 40-50 % отгоре за да може се платят осигуровките.
Законът изобщо не се интересува от такова нещо като " реална цена за труда".

И аз не успявам да се начудя, как да се направи отчет, като накрая ще се окаже, че трябва да се платят повече пари, отколкото минималните средства, които си изкарал.
 
От: Запитване за отчитане на средства

Хич не се чудя. То ако е такова положението, за да не си на загуба, работиш за престиж :)

И аз не успявам да се начудя, как да се направи отчет, като накрая ще се окаже, че трябва да се платят повече пари, отколкото минималните средства, които си изкарал.
 
От: Запитване за отчитане на средства

Ако искаш да си спестиш глобата не декларирай парите, които са спечелени преди датата на регистрацията. Така може и да те глобят, но може и да не те глобят (ако не ти направят ревизия няма да разберат, че имаш доходи от времето преди регистрацията). Онази глоба "до 700 лв" не е единствената, която ще плащаш ако те хванат. Има още и глоби за недекларирани и не платени данъци и осигуровки. Ако са в особено големи размери има и затвор. За осигуровките щяха да въвеждат също затвор, не ги знам какво направиха.

Обаче след регистрацията ще плащаш осигуровки всеки месец минимум 100 лв (не помня точната сума) и следващата година (началото) ще доплащаш още осигуровки, ако се налага (ако е имало приходи през годината над минималния праг). Отделно данък 10% върху каквото остане след плащане на осигуровките и след отчитане на нормативно признати разходи.

Ако беше се регистрирала предварително сега нямаше да дължиш глоба (ако те хванат). Обаче щеше да плащаш над 100 лв осигуровки всеки месец. Не забравяй да подаваш документи за започване/спиране/възобновяване на трудова дейност - те се подават в НАП (не е достатъчно да се подадат документите за регистрация в Агенцията по вписванията).

Намери си счетоводител да ти обясни подробно нещата.
 

Горе