От: Защо Google е опасен на икономиката?
Страхуват се: банките, застрахователите, производителите на автомобил. (Аз прочетох статията посочена по-горе.)
Това, че се страхуват е добре. Индикатор е, че Google върви в правилната посока.
На времето така са се страхували от тъкачните машини - ръчните тъкачи си
изгубиха работата:
Лудитите са социално движение от 19-ти век на английските производители на текстил, които протестират, често унищожавайки механизирани тъкачни станове, обявявайки се срещу промените, предизвикани от промишлената революция. Лудитите смятат, че тези промени ги оставят без работа и променят начина им на живот. Движението е кръстено на генерал Нед Лъд или крал Лъд, митична фигура, която, като Робин Худ се е смятало, че живее в Шеруудската гора.[1]
Това, че много хора ще си изгубят работата не е нещо лошо (банкерите, продавачите на застраховки, шофьорите на таксита). По този начин ще бъдат принудени да вършат нещо по-полезно (така както производителите на текстил бяха принудени да се преквалифицират и да работят нещо, от което има повече полза).
След като навлязат масово автомобилите без шофьор много хора ще откажат да притежават автомобил - ще бъде по-евтино да си "хванеш такси" (което не калкулира в цената заплата за шофьор!). Така няма да се прахосват купища ресурси (в днешно време автомобилите
стоят паркирани през повечето време - това е огромно прахосване на ресурси).
Отказът от притежаване на автомобили ще доведе до това, че много хора, които сега са заети в автомобилостроенето също ще си изгубят работата - ще бъдат принудени да работят нещо друго.
Човешките потребности са неограничени, така че не очаквам "работните места да свършат".
Проблемът е, че този процес може да стане твърде бързо (за кратко време много хора да си "изгубят работата") и едновременно много хора да се окажат в ситуация "без работа". Това може да доведе до криза, която политиците само могат да направят по-лоша и продължителна чрез неадекватни социалистически закони.