За Пожара във Витоша

От: За Пожара във Витоша

Off Topic 1:
повалената вследствие на бурята на 22 май 2001 година смърчова гора
каква е била тази буря? цяла гора е повалила?

Off Topic 2: в момента би трябвало всички онези които преди няколко дни бяха на орлов мост да са там

Иначе аз нямам информация :mrgreen: казват, че мястото на пожара е труднодостъпно, дано го изгасят бързо. Един дъждец би бил добре
 
От: За Пожара във Витоша

Бистришкото бранище е със статут на резерват и не се допуска човешка намеса.

На Алеко няма движение за момента.

Пожарът напредва към високата част.

Горски пожар се гаси основно с техника. Правят/разорават се широки полоси, които ображдат района и не дават възможност на огъня да прехвърли в незасегнат участък.
Ако падне горящо дърво, то то остава в разораната полоса и не прехвърля към нов участък. Полосите се правят от високопроходими верижни машини с гребла. Самолети и хеликоптери са допълнение.
Не ми е известно да разполагаме с такава техника.

П.С. Всеки сам да си направи извода, защо точно това е мястото на пожара!
 
От: За Пожара във Витоша

Off Topic 2: в момента би трябвало всички онези които преди няколко дни бяха на орлов мост да са там

Никъв офтопик не е. Ама на тия им е по-лесно да "обичат природата" само като надуват свирки и се търкалят по асфалта.
Аз съм гасил горски пожар. С лопата. Не е за тях.
 
От: За Пожара във Витоша

Никъв офтопик не е. Ама на тия им е по-лесно да "обичат природата" само като надуват свирки и се търкалят по асфалта.
Аз съм гасил горски пожар. С лопата. Не е за тях.

Не само, че не е офтопик, но подозирам, че между митингите, закона и пожара има връзка.. Колкото до гасенето на пожар .. страшно е и аз съм участвал за малко да му задуши огъня..
 
От: За Пожара във Витоша

Могат да бъдат само за пример! :|

И са! :wink:

Дано скоро го овладеят и да не стигне до живата гора.

А най-важното - да няма пострадали.
Вчера два хеликоптера в Испания са паднали, единия пилот е загинал :(
 
От: За Пожара във Витоша

Призив от ФБ профил на жена, чийто мъж е доброволец в пожара:

Petya Batsova:
"Здравейте съмишленици, пиша ви от тревожност и с новини от пожара. Мъжът ми е горе доброволец и ми се обади възмутен и разтревожен, че умишлено се съботират действията по гасенето. Пожарникарите се оплакват, че не им дават агрегат, изклщително ефикасен и подходящ за случая, с който да се изпомпва вода, с който биха заляли цяла Бистрица (цитат), на по-точни въпроси (кой? и защо?) молят да не настояват за отговори.
Опитали са се да върнат последната доброволческа група ( в името на истината ще спомена, че доброволец там е и Венелин Петков- браво!), но кмета на Бистрица е заявил, че въпреки нареждането да ги върне, виждайки че групата е съставена от пламенни планинари е заявил, че ще наpуши заповедта и ще ги изведе до мястото сам. Браво и на кмета на Бистрица!

Призива ми е за повече доброволци!!! За подкрепата от всичко нас, които бяхме на Орлов мост и се обръщахме към Витоша-нашия Храм, което искаме да спасим! Зашото някой иска да го оскверни!!! Някой май още не е разбрал, че сега горят бщлетини, доверие и се разпалва скандал!!!
Сега обаче това не е толкова важно!!!
Важно е да сме доброволци, с каски, лопати, вода...та, горе да гасим ПОЖАРА на НАШАТА ВИТОША!!! ЗАЕДНО!!! КАКТО МОЖЕМ!!! ВИТОША ИМА НУЖДА ОТ НАС!!! СЕГА!!! ГОРЕ!!!"
 
Само една ей такава бригада може да се справи с пожара. Без екипировка, без хляб и вода! Оставете фейсбук и ги призовете!
20120702.odxatryurk.jpg
 
От: За Пожара във Витоша

Днес се оказва, че пожарът може би умишлено е запален и не се гаси и се вихри в парцелите, за които бяха протестите за ски-пистите във Витоша. Какво мислите по темата? Възможно ли е толкова голямо безочие?! ... всъщност май задавам реторичен въпрос.
 
От: За Пожара във Витоша

Днес се оказва, че пожарът може би умишлено е запален и не се гаси и се вихри в парцелите, за които бяха протестите за ски-пистите във Витоша. Какво мислите по темата? Възможно ли е толкова голямо безочие?! ... всъщност май задавам реторичен въпрос.

едва ли пожара е за строене на писти! Едва ли това, че има изсъхнали дървета ги е спирало да я направя... и след пожара няма да гола поляна
 
Re: От: За Пожара във Витоша

Днес се оказва, че пожарът може би умишлено е запален и не се гаси и се вихри в парцелите, за които бяха протестите за ски-пистите във Витоша. Какво мислите по темата? Възможно ли е толкова голямо безочие?! ... всъщност май задавам реторичен въпрос.
Това е голям изненада. Имаше един статус във Facebook, който беше нещо от рода на "Когато не става със закони, става с пожари." И мисля, че е най-правилната идея за нещата. Не задаваш риторичен въпрос, защото повече биха се замислили дали човек би стигнал до там. Ако не се лъжа това се случи и във Варна. Нали? Големите бизнесмени взеха разрешения за строеж на първа линия и природата си го върна, като леко "премахна" първа линия. Та, в този ред на мисли, аз лично не бих се качил на лифта, който ще минава от там или конструкцията, която ще "краси" тази част от Витоша.
 
От: За Пожара във Витоша

Това е сто процента умишлен пожар и има замесена политика и пари. Дано хората се справят бързо (ако им позволят).
 
ето мелко информация - по новините казаха, че минават 3 хеликоптера да носят вода в/у пожара. Около нас минават редовно хеликоптери и като мина един тази сутрин си казах - дано не са водоносните... Защото чух само 1 за целия ден. Ех... Вторият, който мина няколко часа след първия, носеше вода. Искрено се надявам това да не им е единственият маршрут, защото ако е - не си дават много зор.

За MEH 100% е умишлено. Не може точно по време на споровете за горите да стане случайно.
 
Последно редактирано:
От: За Пожара във Витоша

Абе доста спекула хвърляте, още не се го потушили че да се знае със сигурност. Ако е умишлено къв е мотива, няма да е един лифт във всеки случай, щото това е резерват :D Нека изчакаме още малко и излязат нови данни, че и на мен ми намирсва на нещо - ама още не клоня на 100% на едната везна
 
От: За Пожара във Витоша

Брей то на 500 км от там мирише :D
 

Горе