За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

niks

New Member
Здравейте

Началото на февруари ми изтича срока на валидност на личната карта, а на международния паспорт вече изтече.

През последните седмици съм изправен пред дилемата дали да си изкарам другия месец от старите и действащи и за напред лична карта и паспорт или да изчакам няколко месеца за новите.

Много форуми където е поставен този въпрос съм изчел и много мнения на познати и близки роднини съм чул и на този етап нагласата ми е 70% за стара лична карта и паспорт към 30% за нови.

Очаквам от вас ако не да промените този процент то поне да го затвърдите с Аргументирани и Компетентни мнения, а аз ще ви помогна с някои основни отправни точки, като вие също може да добавяте такива..

Как е защитена Сигурността и Анонимноста на личните данни и техния притежател при новите документи?

Доколко е вярно че новите лични карти ще бъдат с Чипове и всеки може да бъде засечен по всяко време къде се намира както при мобилните телефони, дори четох че в САЩ продавали специални калъфи за лични карти против следене.

За личните карти разбрах че няма да се взимат биометрични данни което е добре тъй като всеки е длъжен да си я носи за разлика от новите паспорти които със сигурност са с Биометрични данни, но пък той си стои у нас.

Как стои въпроса с пътуването зад граница при старите документи?

Единствено за САЩ знам че изискват Биометрия но аз за там не съм тръгнал. Кои други държави изискват от новите паспорти или ако е в рамките на Европейския съюз от новите лични карти, и какви проблеми мога да имам с пътуването в чужбина.

Какви ще бъдат "вредите" и "ползите" за мен ако отложа включването си в големия Биг Брадар за следващите 10 години за лична карта и респективно 5 за паспорта (ако се наложи по всяко време мога да си изкарам от новите)?

Вие сте на ход !!!!!!!!!!!!!!!!!
:twisted:
 
Старите са си валидни в ес до изтичане немските шофьорски книжки за без биометрия и нямат срок на валидност


от първи април ти трябва и европейска здравна карта за да можеш да излезеш от българия
 
От: За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

Само да спомена, че независимо какво избереш в периода, в който се разхождаш без лична карта могат спокойно да те бастисат по улиците, да не говорим как нараства този шанс ако шофираш.
Успех ;)
 
От: За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

Само да спомена, че независимо какво избереш в периода, в който се разхождаш без лична карта могат спокойно да те бастисат по улиците, да не говорим как нараства този шанс ако шофираш.
Успех ;)

Пич кой ти говори за разхождане без лична карта, осъзнай се

Дори и да не си извадя нова лична карта старите важат за още 6 месеца, но не това ми е проблема

Прочети пак основната тема и се изкажи отново ако желаеш
 
От: За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

Няма никаква сигурност, да не говорим за анонимност.

Ако например си регистрираш фирма (независимо дали ползваш стари или нови документи), всичките ти лични данни от личната карта (с изключение на цвета на очите) ще бъдат публикувани в Интернет (картинка на подписа, име, фамилия, адрес, номер, егн, дата на издаване/валидност, от МВР в кой град е издадена и т.н.).

Това с чиповете имплантирани на котките и кучетата е само демо версията на това, която ще става (подготвителен етап „експериментите с кучета и котки преминаха успешно - безопасни са за имплантиране в хора“) - всеки ще има чип, който ще му мери температурата (ако пукне или хване свински грип да се знае) и ще осъществява безжична връзка с пръснатите наоколо шпионски устройства, които ще те следят.

Ти си терорист!
Наскоро стана ясно, че в България живеят над 6 милиона терористи. Ти си един от тях. Така, че от сега нататък ние ще записваме всички твои действия в продължение на една година. Например на кого се обаждаш и кога, кога ползваш мобилния си телефон и къде, кога и къде влизаш в Интернет, на кого пишеш електронни писма и защо.

Ние знаем всичко за теб, можем да видим с кого си говориш, къде се намираш дори в момента, какви познати имаш, с кого се срещаш, къде и кога, при добро желание, можем да разберем и какво…

Нови биометрични документи за самоличност с пръстови и лицеви отпечатъци, високоскоростни видео камери, проследяване, чрез записване на местоположението ти и следене на комуникацията ти, са невинните мерки, които ни гарантират, че няма да направиш нищо лошо, защото ти си терорист по подразбиране, даже няма нужда да го доказваме
 
От: За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

Аз давам един глас за старите документи. Според мен издадени сега ще са валидни до изтичането им и не виждам причина да ти направят проблем някъде.
 
Последно редактирано:
От: От: За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

Дори и да не си извадя нова лична карта старите важат за още 6 месеца, ...

Сори. Не знаех че след изтичането си документа важи още 6 месеца. ;)
Иначе и аз съм за ЛК от стария тип. Нали знаете в БГ, едно нещо докато стане както трябва първите редици го отнасят с разни проблемчета, доизкусурявания и доизмисляния. Тъй де... старите документи докато новите не отлежат ;)
 
От: От: За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

Няма никаква сигурност, да не говорим за анонимност.

Ако например си регистрираш фирма (независимо дали ползваш стари или нови документи), всичките ти лични данни от личната карта (с изключение на цвета на очите) ще бъдат публикувани в Интернет (картинка на подписа, име, фамилия, адрес, номер, егн, дата на издаване/валидност, от МВР в кой град е издадена и т.н.).

Това с чиповете имплантирани на котките и кучетата е само демо версията на това, която ще става (подготвителен етап „експериментите с кучета и котки преминаха успешно - безопасни са за имплантиране в хора“) - всеки ще има чип, който ще му мери температурата (ако пукне или хване свински грип да се знае) и ще осъществява безжична връзка с пръснатите наоколо шпионски устройства, които ще те следят.

Ти си терорист!

Само,че не виждам как ще ме накарат да си имплантирам чип.:mrgreen:

niks каза:
Доколко е вярно че новите лични карти ще бъдат с Чипове и всеки може да бъде засечен по всяко време къде се намира както при мобилните телефони, дори четох че в САЩ продавали специални калъфи за лични карти против следене.
И без да се купуват "специални калъфи" може да се направи да не могат да те локализират тоест без да даваш пари за безмислени "специални калъфи" ама нали знаеш "Американска му работа":mrgreen:
 
От: От: От: За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

Само,че не виждам как ще ме накарат да си имплантирам чип.:mrgreen:

Наказателен кодекс - демо версия каза:
Чл. 975125. (1) Който не се яви в срок за имплантиране на новите документи за самоличност се наказва с лишаване от свобода от 1 до 2 години.
(2) При повторно нарушение - от 2 до 5 години.
Чл. 975126. (1) Който оказва съпротива при имплантиране на новите документи за самоличност се наказва с лишаване от свобода от 5 до 10 години и се прилага принудително имплантиране (без упойка).
(2) Който извади, повреди или модифицира документа си за самоличност се наказва с лишаване от свобода от 5 до 10 години и се прилага принудително имплантиране на 5 копия на документа за самоличност (с включена система за взривяване при опит за изваждане/деактивиране/модифициране) в различни части от тялото, по такъв начин, че изваждането им да бъде невъзможно без взривяване на нарушителя.

И без да се купуват "специални калъфи" може да се направи да не могат да те локализират тоест без да даваш пари за безмислени "специални калъфи" ама нали знаеш "Американска му работа":mrgreen:

Ако си любител на шоколада, вместо да изхвърлиш алуминиевото фолио може да го ползваш за да си увиеш документите. Би трябвало да е достатъчно.
 
От: За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

Ако си любител на шоколада, вместо да изхвърлиш алуминиевото фолио може да го ползваш за да си увиеш документите. Би трябвало да е достатъчно.

И постоянно трябва да е в фолио и като ми направят проверка дали е нося ще им е подам заедо с него а може и шоколадче или близалка да им дам


Значи февруари си вадя от старите документи, а като ме пита Бабичката на гишето в Милицията защо не изчакам един месец да си извадя от новите какво е най удачно да и отговоря?

Основния аргумент е че ще пътувам спешно зад граница и ми трябват нови документи с нов 10 годишен срок на валидност, предложете и вие нещо ?

PS:

Мога ли 2-3 седмици преди изтичане срока на валидност на личната карта да подам документи за нова или трябва да чакам да изтече старата?
 
Последно редактирано:
От: За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

Значи февруари си вадя от старите документи, а като ме пита Бабичката на гишето в Милицията защо не изчакам един месец да си извадя от новите какво е най удачно да и отговоря?

Не си длъжен да обясняваш.
 
От: За и Против смяна на Лична карта и Паспорт-Аргументи

Аз съм за.
Нека да ги сменат ще може да ходим со Щатите на почивка.
Ще сме доста по напред
 

Горе