Икономията майка на мизерията

biaaro

Well-Known Member
Интересна статия за това, как действа политиката за икономии на икономиките. Тъй като България е отличника сред икономисващите, значи напълно нормално е първа сред мизерниците. Грешна или вярна теза е това?


Политиката на икономии, която се практикува в Европа действа разрушително. Синхронно (и често брутално) налагана, тя ограничава търсенето в целия континент. Икономическата активност се забавя, броят на фалитите расте, печалбите се свиват, а същевременно безработицата расте. Има страни, в които без работа са над 20 % от населението. В някои южноевропейски страни половината младежи в трудоспособна възраст са безработни. Икономическата парализа повсеместно намалява данъчните приходи и социалните разходи. И всичко това се случва в мащаб, който показва, че политиката на икономии има резултати, противоположни на търсените - вместо да намали дефицитите, тя ги увеличава.

Най-ясен пример за погрешните последици от политиката на икономии дава Португалия. След като страната старателно приложи европейските препоръки и проведе всички изисквани икономически реформи, включително най-болезнените, правителството в Лисабон трябваше да установи, че бюджетният му дефицит дори е нараснал, а задлъжняването му е скочило до равнища, спиращи дъха. С други думи политиката на икономии крие опасността европейските пациенти да умрат излекувани.

Цялата статия
 
От: Икономията майка на мизерията

Не ми дава да ти дам репутация, но считай, че съм ти дал.
Ситуацията се оказва точно такава каквато си описал. Виждаме как "отличниците" на Европа затъват в мизерия докато някои си живеят на кредит с въображаеми пари (те и парите реално са въображаемо нещо).
 
От: Икономията майка на мизерията

Абе има нещо много гнило в цялата работа - Първо на версия не може да живеят всички някой трябва да плаща сметката накрая - На версия могат да живеят само най яките страни като Щатите Русия Япония и Германия Франция Англия - В добри времена към тези страни се присъединяват и такива като Испания Италия Португалия Ирландия и тн.
Идва момент в който обаче част от по непривилегированите трябва да слезнат от клона като Гърция - След нея са Италия Испания и тн. Просто няма достатъчно спасителни жилетки за бедните братовчеди и по време на криза и на тях им се налага да ровят по кофите.

Имаше една тема преди известно време в която коментирахме за най голямата заблуда с която ни приспиват - Производителността на труда - дето ни била ниска и за това сме на този хал - Истината е че за да могат да просперират страните от първия свят някой трябва да плаща сметката и това няма нищо общо с производителността на труда.

Тази теза от доста време ми бръмчи из главата и някой ден сигурно ще напиша цяла тема за това как страните от първият свят живуркат частично за сметка на тези от втория и най вече за сметка на бананови републики като нас от третия свят
 
От: Икономията майка на мизерията

Тази теза от доста време ми бръмчи из главата и някой ден сигурно ще напиша цяла тема за това как страните от първият свят живуркат частично за сметка на тези от втория и най вече за сметка на бананови републики като нас от третия свят

Да, ако хванеш някои закономерности и механизми ще е интересно!
 
От: Икономията майка на мизерията

Абе има нещо много гнило в цялата работа - Първо на версия не може да живеят всички някой трябва да плаща сметката накрая - На версия могат да живеят само най яките страни като Щатите Русия Япония и Германия Франция Англия - В добри времена към тези страни се присъединяват и такива като Испания Италия Португалия Ирландия и тн.
Идва момент в който обаче част от по непривилегированите трябва да слезнат от клона като Гърция - След нея са Италия Испания и тн. Просто няма достатъчно спасителни жилетки за бедните братовчеди и по време на криза и на тях им се налага да ровят по кофите.

Имаше една тема преди известно време в която коментирахме за най голямата заблуда с която ни приспиват - Производителността на труда - дето ни била ниска и за това сме на този хал - Истината е че за да могат да просперират страните от първия свят някой трябва да плаща сметката и това няма нищо общо с производителността на труда.

Тази теза от доста време ми бръмчи из главата и някой ден сигурно ще напиша цяла тема за това как страните от първият свят живуркат частично за сметка на тези от втория и най вече за сметка на бананови републики като нас от третия свят

Ние като сме под нивото на Гърция, Ирландия, Португалия какво правим. На нас не ни дават да се качим на клона ни в добри, ни в лоши времена май.
 
От: Икономията майка на мизерията

Така се получава, като живееш на стандарта си.
Ей на тази година Гърция ще има 20 милярда дефицит, след като се спука от реформи!!! Това означава Зевс да слезе от Небесата и да изтрие дълга им, те след 5 години ще имат 100 милярда дълг. Това какво говори?!
Ами говори, че имат нереално висок стандарт, който е следствие на високите заплати, които взимат.

Да разбира се те са следствие ма производителността, там имат по-висока производителност не на жив труд а на производствена единица. Въпреки факта, че произвеждат, някой плаща масрафа за високия им стандарт.
Манта е прав ВИП клуба малцина са там като потрябват световните ресурси почти срещу нищо - те притежават печатниците, банките и пазарите.

А защо е така ли? Защото в ЕС са малоумници и се страхуват да не остави всичко да мине през чистилището, демек фалита. Стигнел си до там то правителствата гърмят, лапаницата свършва и до там. Японците са близо 20 и няколко години в стагнация, в следствие на тези политики, който искат се прилагат и в ЕС. Само фалита, ще помогне се почне на чисто.
 
От: Икономията майка на мизерията

Ние като сме под нивото на Гърция, Ирландия, Португалия какво правим. На нас не ни дават да се качим на клона ни в добри, ни в лоши времена май.

Да правилно си забелязал, но системата е такава че няма място за всички на клона иначе ще се счупи
 
От: Икономията майка на мизерията

Аз пък съм на мнение, че сами си се цакаме и един ако тръгне да се качва на клона другите го дърпат да слиза. Сами си затрихме всичко, което произвеждаме, последните години сами с генералната подкрепа на правителството си затрихме бизнеса. Сами затриваме всичко ама винаги други са ни виновни. :)
 
От: Икономията майка на мизерията

Ганста в българина има доста криви черти и това е една от тях - Но вече съм напълно убеден че нещо генерално е сбъркано по трасето и че явно не е само до това че българите в доста отношения са с дървени глави.

Стана една година от както не съм в БГ и всеки изминал ден се убеждавам че няма как в УК половината от населението да бичи на различни социални помощи и тази държава да работи ако няма нещо дето пропускаме. Гледам на улицата дето живея 90% от англичаните хич и не ебават да бачкат по цял ден са си дома и всичко това е на социалки взимат помощи за какво се сетите и доста неща дето сигурно и аз не се сещам. В същото време гледам и тия дето бачкат дали гумаджията на ъгъла прави повече гуми на ден от гумаджията ми в БГ дали дюнера до него прави повече дюнери и тн.

Някой плаща цялата сметка и това бъдете сигурни че сме ние и подобните ни треторазредни държави.
 
От: Икономията майка на мизерията

Манта,
Ето кой плаща цялата сметка http://www.debtbombshell.com/

Пределно добре знаеш, че дефицитите се финансират с дълг - а в УК е доста сериозен дефицита.

Другата линия е за мен е че сме на това дереже, от факта че запада хич да не изпитва малко или много страх от нас. Не случайно като влизаме в демокрацията имаме толкова неща, които запада няма. И не е случайно, който каквото да ми говори да продадем стотици милярди активи, за жълти стинки. Няма как се убедя, че ние сме най-деструкторите за последните 22 години, това е ефект, за мен причината е външна.

Моята теория винага е била, малцина страни живеят чудесно и техните правителства дават пример кофтите държави, че ако не правите това или онова ставаме като тях. А на нас ни се дават пример те, ако сме работливи кадърни и нам си още кви глупости ще сме като тях. А истината се крие другаде, за тези стандарти.
 
От: От: Икономията майка на мизерията

Аз пък съм на мнение, че сами си се цакаме и един ако тръгне да се качва на клона другите го дърпат да слиза. Сами си затрихме всичко, което произвеждаме, последните години сами с генералната подкрепа на правителството си затрихме бизнеса. Сами затриваме всичко ама винаги други са ни виновни. :)

Да, защото някои други хора имат голям интерес да си закрием заводите, да не произвеждаме нищо, а за сметка на това да има само внос. Само че нема такава държава която нищо да не произвежда, а само да внася.
 
От: Икономията майка на мизерията

Блеки а не ти ли прави впечатление че всяка небогопомазана държава ако и скочи прекалено много дефицита и скача инфлацията и в крайна сметка се получава това което се случи с БГ през 90-те на два пъти.
За сметка на това определени нации си живуркат на аванта в продължение на десетилетия
 
От: Икономията майка на мизерията

Блеки а не ти ли прави впечатление че всяка небогопомазана държава ако и скочи прекалено много дефицита и скача инфлацията и в крайна сметка се получава това което се случи с БГ през 90-те на два пъти.
За сметка на това определени нации си живуркат на аванта в продължение на десетилетия
Прави ми голямо впечетелние - Япония, САЩ, УК са типични примери. Само дето и 3те им валути са световни резервни и си имат печатници насреща и за капак имат високи рейтинги, кеф. Да не забравям, че са и световни сили и държат огромни световни патенти. Бях пуснал един линк по рано само за дето суровините се тъгуват в долари, САЩ печели ресурси срещу новонапечатани харийки. Силата е точно там.

Всичко с времето си и тях ще ги шибне лошо - инвеститори почват се осъзнват че тези дългове не могат се върнат по конвенционален начин, затова още малко и ще е интересно при тях.

Няма как да има такива луди социални политики спрямо икономиката и стандарта им, които притежават.

А на нас и компания, като сме в последната фаза на осиране ни чукват един паричен съвет и инцпекотри от МВФ и СБ и после що сме така :D
Доста по-добре би било ако имаме кадърна парична политика, но не знам нашите малоумници дали пак ще ни вкарат във фалита стил Виденов - дефицит ги финансира БНБ, което води до бясна инфлация.
Тук може се оправим само ако заработят реално институциите, ама ......
 
Последно редактирано:
От: Икономията майка на мизерията

Манта, ето: http://worldissue.blog.bg/politika/2012/05/29/cenata-shtetite-i-opasnostta-porodeni-ot-dolara.960944

А за УК, забравих да кажа то там са свикнали други им бачкат не случайно преди са владели 1/4 от света. Сигурен съм че ще потвърдиш пакистанци, индийци и компания се занимават с тежката работа, а УК-ците са окупирали всичко по-високите постове( да не говори какво става във фин. свят на ситито)
 
От: Икономията майка на мизерията

Блеки едва ли мнението ми е меродавно щото не съм скъсал пет чифта обувки в ситито но моите наблюдения са че индийци пакистанци и всякаква друга паплач са превзели яко бизнеса до сега например не съм видял в поща (тук пощите са много силни) друг освен индиец - Реално като се замисля англичаните ако въобще бачкат работят като продавачи в големите вериги или общински държавни чиновници - Всичко останало е на социал - Социйлната политика Глобализацията и навлизането на големите вериги почти напълно е убил дребният бизнес на англичаните - Те не са конкурентно способни срещу големите вериги или пък срещу емигрантите в същото време социалната им система им предлага такива условия че и да работят не им е на далавера - Абе в общи линии луда работа
 
От: Икономията майка на мизерията

Ами да индикретно потвърждаваш това което и аз си мисля. Имам приятел, замина преди време да учи в УК по стипендия всичко ток до преди време бачкаше в бижутерийница в централен Лондон. Та от него знам, че масово почти всички УК-ци са на високите постове и за тях бачкат емигрантни. Въпреки, че пича бе емигрант си прибираше по 150 паунда на ден + процент.

Просто този дефиците се финансира с дълг, питанката е до кога инвеститорите ще имат още доверие в тях. В УК и ЕС си личат големи структурни проблеми. Всичко ще се реши само чрез фалита и намаляване на заплатите които взимат спрямо принадения труд на всеки. Мен ми е друго интерсно. Имат производство с висока добавена стойност в следствие на автоматизацията, като огромна част от хората губят работа и се трансферират към услугите, е да си дойдем на думата техните и нашите услуги са да кажем не толкова различни на добавена стойност. От къде тогава като не произвеждат реален продукт, имат този стандарт? Мисля си че именно това е д-вната политика. Ние сме вип клуба и нашите лидери ни дават доста аванта, за да няма размирици и да даваме пример на целия свят колко сме велики.
 
От: Икономията майка на мизерията

За да могат гореизброените страни да си живуркат щастливо за сметка на останалите би трябвало да има някакъв механизъм как да им изсмукват паричките.

Според мен е много вероятно тази работа да става посредством големите мултинационални компании които са с яко протекции на съответните правителства.

Ето например май всичките богопомазани си имат големи петролни компании - Бритиш Шел Тексако и тн. Дали якият скок на петрола през последните години не е точно това - целенасочено преразпределение на паричните потоци и изсмукване на държавите без собствено гориво - Не случайно може би за да ни приемат в ЕС ни накараха да си затворим централата - а след това за новата така и не се намери читав западен инвеститор колкото и да е странно.

Другата такава ниша за изсмукване на капитали са мобилните оператори и банките - като навържем и по дребните брънки и ще се сглоби пъзела.
 
От: Икономията майка на мизерията

Просто този дефиците се финансира с дълг, питанката е до кога инвеститорите ще имат още доверие в тях. В УК и ЕС си личат големи структурни проблеми. Всичко ще се реши само чрез фалита и намаляване на заплатите които взимат спрямо принадения труд на всеки.

Само че няма кой да им даде да фалират.Виж Гърция за пример, тя отдавна е фалирала.Постояно им поставят условия и макар и трудно им дават пари но така ги заробват още повече.Без да разбирам от икономика мисля, че този модел не само не работи но и пречи на държавите с дълг.
Как след като намаляваш доходите, намаляваш работните места ще увеличиш потреблението.Без потребление няма производство няма приходи за хазната.
Ако не ме лъже паметта Аржентина и Боливия преди години обявиха фалит и сега са стабилни икономически.Обаче тук в Европа големите играчи няма да позволят да се случи това.
 
От: Икономията майка на мизерията

Alergodil, оставят ли е да фалира на следващия ден Германската и Френската банкова система е в колапс.
Само чрез фалит и преразпределение на активи, може да има възход. В момента редица страни от ЕС ще преживеят това което става в Япония през последни 20 години. Там се редува стагнация с рецесия. Япония е синоним на загубеното десетилетие, като още сега редица активи губят стойността си. Ако искаш да губиш по-малко и регулярно пари то това е Япония като дестинация.

Манта, дам прав си и аз по същия начин смятам, по рано и това писах. Техни са мултинационалните конголомерати - от банковите до преработващите. Като вкараме и че си печатат парите, световни воении сили са, с най-добрите служби, и като цяло доста полицейска д-ви са станали - няма как да не бие на очи. А то бие няма как САЩ, УК и Япония да потрябват близо половината от световните ресурси и това да не е за сметка на други.

Доста се говори, че БГ е зле и тук всичко ужас, а като се види как живеят в западна или източна Африка, и други такива точки на света нещата се променят. А защо там е мизерия и войни, ами щото западняците видимо корумпират Х правителство и изчерпват срещу символични суми нац. им ресурси. Давам ти бегъл пример - БТК като я продаваха цената и струваш по малко от меда в кабелите. Това какво е да си купи 1 долар за центове. После те що са толкова напред, а клуба на неоправданиете на зад.

Виж какво стана с Либия, Кадафи направи перфектна страна. От най-бедната я направи най-силно икономически от цяла Африка - с по-висок стандарт от БРИКС. Там бензина е некви смешни центове, ток е безплатен лихвите са нулеви и т.н и т.н. Кадафи искаше петрола се продава в златен реал и гледай кво става - арабската пролет. Какво става сега? Ще ги разпрат от приватиазции и западняцте ще си намерят нови пазари.
 
От: Икономията майка на мизерията

Много сериозна тема!

Не мога да си представя какво би последвало ако ЕС се разпадне, ще се повтори историята с падане на Комунизма в Родината ни май ?!?
 

Горе