И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

radev

Well-Known Member
Оказва се, че в България просто няма JavaScript програмисти

на 1000 PHP програмисти се падат по 1/2 JavaScript програмист, което прави около 5 такива общо за страната.

Така че, сега ви е момента ако искате да се специализирате в нещо различно
 
От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

Е то има JS програмисти, но няма кой да им плаща .. Всички бизнесмени са "чок барабанисти"!!
 
От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

Това е новата 3D браузърна технология. Вече се поддържа от всички нови браузъри с изключение не IE. Но си трябва доста бърза видео карта за да тръгне.

http://www.ambiera.at/coppercube/demos/version3/dynamiclight/embedwebgl.html
 
От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

Мдам новото поколение уеб цепи мрака, даже и някакви мега яки аудио апита му вкарват сега на JS-то, 3дта али бали... Да стане като десктопско приложение.
Гугъл щяха да правят хрома да рънва native C++ код, ама май май няма да има нужда в крайна сметка.
 
От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

Няма javascript специалисти, няма и добри лекари... Просто всеки, който си знае работата, има потенциал, не би трябвало да работи за български бизнесмени, защото повечето не плащат това, което биха платили на Запад. Доста чуждестранни фирми вече идват в България и правят офиси, търсейки български програмисти и съблазнявайки ги с 1500 лева заплата, което е смешно за един добър и актуален в това, което прави, програмист.
 
От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

Не сте съвсем прави. По принцип само JavaScript програмисти рядко се търсят/срещат. Обикновенно са PHP + JavaScript програмисти и рядко дизайнери + JavaScript. Аз например съм PHP програмист + JavaScript (не jQuery), макар да не съм JS гуру, тъй като рядко пиша JS. Последните дни пак ми се наложи да пиша JS и то с AJAX, а не бях писал на JS поне от половин година. Преди години написах три сносни игрички на JS (една от тях с AJAX), а иначе го ползвам предимно за появяващи се и изчезващи елементи. Който търси намира. Не всеки прочел две книжки става за програмист. Хубаво е ако се търси кадърен PHP програмист, да се очаква той да има поне слабо понятие от статични програмни езици и похвати за правене на големи проекти с необектно ориентирано програмиране. Иначе класиката е боза. За JS програмисти какъвто и да се намери, ако може да прави минималното (появяващи се и изчезващи елементи, динамично генерирани елементи и използване на onXXXXX вързани за HTML-а неща), то върши работа. Към jQuery-то имам антипатия, но от зор човек какво ли не ползва.

П.П.:
Моля, не тълкувайте грешно написаното от мен. Не си търся работа в момента.
 
От: От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

За JS програмисти какъвто и да се намери, ако може да прави минималното (появяващи се и изчезващи елементи, динамично генерирани елементи и използване на onXXXXX вързани за HTML-а неща), то върши работа. Към jQuery-то имам антипатия, но от зор човек какво ли не ползва.

С това не съм съгласен с теб. Това да мажеш някакъв javascript, не те прави кадърен програмист. Излязахме от ерата на двупотопните сайтчета с 5 формички и javascript валидация. Както във всеки език има junior и senior програмисти, такива са и нещата в JavaScript. Разликата е там, че javascript е подценяван от повечето програмисти и причината за това е, че масово се свързва с разните шарениики за които се използва. JavaScript е много повече от това.

Само се замислете колко от вас са писали JavaScript за Windows Explorer? А backend (изпълняващ се на сървър) javascript, като например node.js/V8?
 
От: От: От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

С това не съм съгласен с теб. Това да мажеш някакъв javascript, не те прави кадърен програмист. Излязахме от ерата на двупотопните сайтчета с 5 формички и javascript валидация. Както във всеки език има junior и senior програмисти, такива са и нещата в JavaScript. Разликата е там, че javascript е подценяван от повечето програмисти и причината за това е, че масово се свързва с разните шарениики за които се използва. JavaScript е много повече от това.

Само се замислете колко от вас са писали JavaScript за Windows Explorer? А backend (изпълняващ се на сървър) javascript, като например node.js/V8?
Това, че JS-а има по-голямо приложение е ясно, но за стандартни Web нужди по принцип не са нужни JS гурута.
 
От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

Какви са тия сайтове без JS бре... и jQuery.... то е все едно кола без музика :)

Не е за подценяване, аз всичките гурута, дето знам го боготворят тоя език - аз не ги разбирам, ама казват, че има разни концепции, дето само по дебелите книги ги пише - self-executing функции, функции във функции, па разни други други изчанчени синтаксиси...

Повечето хора си мислят, че като е скриптов и client-side език е някаква чикийка за оцветяване, всъщност е много мощно нещо и определено езика на следващото поколение. Така че е вярно, че сега е времето за преориентиране :) Даже много от мобилните приложения се пишат на JS и после се компилират за iphone, android, flash, ... каквото ти е кеф. Flash, JAVA аплетите и браузърските игри до няколко години изцяло ще са заменени от JS. То възможностите и сега ги има, ама трябва ИЕ7 и 8 да излезнат от употреба.

Ето и едно демо от мозилата: http://browserquest.mozilla.org/
Real-time MMORPG на JS без лаг, без нищо.
 
Последно редактирано:
От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

Имам наблюдения, че в някои сайтове се прекалява с JS-а, което води до лаг на браузъра (и компютъра). Такива сайтове бързам да ги затварям и гледам да не ги ползвам. Във връзка с ползването на JS за сайтове има едно правило: "Ако може да не ползваш JS, не ползваш JS". Естествено, нелагващото прилагане на JS е много ефективно в сайтовете, но трябва да се внимава.
 
От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

Сещам се за най-използвания проект в света. Препълнен е до горе с JavaScript
а липсата му никога нямаше да го направи най-използвания проект в света :)
 
От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

Само не разбрах за кой е този един - като гледам сорса на google.bg и на facebook не мога да взема конкретно решение където има повече javascript :)

Unwise, сайтове правени от "гурута" е съвсем нормално да бавят, та ако ще и един ред код да има на JavaScript. Същото се отнася за всеки език. От друга страна примерно facebook се основава на javascript и въпреки това работи много пъти по-бързо от всеки средно статистически сайт.

Нормално е всеки програмист да отбягва да работи с езици, с които не е сигурен, че е напълно наясно. В противен случай се получават продукти от вида описани от теб - отваряш го и го затваряш, като гледаш да го направиш преди някой вентилатор да ти изгори.
 
От: И кво няма JavaScript програмисти в България. Сега ви е момента

Явно не съм разбран съвсем ясно. Като лошо прилагане на JS, макар и не до крайност, точно визирам facebook.com и gmail.com (не самия google.com). Тези сайтове само за по-дълго да ти останат по табовете и може да си имаш проблеми с браузъра. Най-лош пример, който досега съм виждал, беше сайтът neterra.tv. От поне година не съм по преглеждал, а и честно да си кажа нямам намерение без значение дали са го оправили. От толкова много JS процесорното ми скачаше на 90%. Не желая да си хабя толкова голяма част от ресурсите само за един сайт. Всъщност, и за predpriemach.com мисля, че JS-а му е малко над нормите, но се търпи.
 

Горе