Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Аз съм разработил за лично ползване скрипт който прави сканиране на всички файлове и взима техните суми, абе направено е да се използва от тъпанари :) . Така когато някой некадърник от хостинг компанията в която съм ми затрие някой файл или го отвори дори да види какво има после се разбира и виждам какво да върна. Иначе копане по логове абе тегава работа.
 
Вече има Github, Bitbucket..... няма логика да се дава на чужди хора да се бара без тези инструменти или поне поглед над нещата с контрол на версиите :)
 
Здравейте, имам нужда от малко акъл....да не кажа много акъл. Та от известно време имам онлайн магазин на опенкарт 3. Самоук съм, така да се каже, като инсталирам разни модули, които в повечето случаи купувам от Opencart marketplace. Към момента нямах особени проблеми до вчера. Закупих един модул за Блог (искам да направя блог към магазина и да пиша статии), инсталирах го и всичко отиде по дяволите. Добре, че бях направил преди това копие на всичко, та го пооправих. Мислех да пробвам с друг модул, но все пак съм дал 22$ за този и не бива да оставя. Писах вчера на програмиситите и те ми искат

order id
FTP and admin access

За първото е ясно, ще им дам номера на поръчката, но какво ще ме посъветвате за второто. Как е най-добре да организирам нещата? Не ми се иска да им дам достъп до сайта, най-малкото има информация за клиенти. Има ли начин да не виждат това инфо с клиенти и продукти? Благодаря на всички отзовали се!
 
Ако си сигурен, че са разработчиците на модула, няма от какво да се притесняваш. Нищо няма да ти откраднат, нито ще ти направят нещо на сайта. Направи им едно фтп само за тях, после го изтрий, няма от какво да се притесняваш.

Това са минимум данни, които се искат при такива случаи, нито си първия, нито си последния. На програмист и съпорт се показва всичко :) Друг начин няма...


Здравейте, имам нужда от малко акъл....да не кажа много акъл. Та от известно време имам онлайн магазин на опенкарт 3. Самоук съм, така да се каже, като инсталирам разни модули, които в повечето случаи купувам от Opencart marketplace. Към момента нямах особени проблеми до вчера. Закупих един модул за Блог (искам да направя блог към магазина и да пиша статии), инсталирах го и всичко отиде по дяволите. Добре, че бях направил преди това копие на всичко, та го пооправих. Мислех да пробвам с друг модул, но все пак съм дал 22$ за този и не бива да оставя. Писах вчера на програмиситите и те ми искат

order id
FTP and admin access

За първото е ясно, ще им дам номера на поръчката, но какво ще ме посъветвате за второто. Как е най-добре да организирам нещата? Не ми се иска да им дам достъп до сайта, най-малкото има информация за клиенти. Има ли начин да не виждат това инфо с клиенти и продукти? Благодаря на всички отзовали се!
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Ти не четеш ли кво съм писал, по горе, аз хабер си нямам от нещата не съм учил за това но имам капитали някой да ми върше нещата, е имам супер точен прогрмист, за мое щастие е един от най-добрите ми приятели и се довервам на сто%, за 10 години не ме е предал. А и не всико може си наясно, е точно като не си наясно с нещата трудно се доверяваш ако ще и да си бачакл 5 години в САП и ти се налага да интегрираш разлини алгоритми, дето и хабер си нямаш.

Е щом се доверваш на специалисти, без проверка значи имаш здрави гащи, аз ще се доверя доста поетапно с малки проекти към големи и да ги видя на кво ниво са, по рано правеих сайт с фирмата сключихме договор за поверителност и пак си бе търсене, а за такива форумни/лансърски звезди си е направо - Ела кумчо ме изжяш :) ... то затова питах кво правите и си го казаха всичките, мърър версии и ниско ниво на достъп - аз ви казвам просто хабер си нямам от нещата знам едно оснвоните нещо но всеки би ме излъгъл просто не съм учил за това, както и голяма част не са учили това което аз - има хора за всичко но трудно се отсяват точно за това писах темата, да видя как се справяте с това :) как ще имам доверие без проверка и да поставям под съмнение щото така с лековерие края е ясне ?!

Винаги се доверявам с много страх.
Единственото ми успокоение е архив на хостинга и локално.
Ако не ми хареса намесата - връщам сайта.

И аз съм пишман програмист, но преди да помоля някой сециалист, дори и от хостинг съпорта - чета и тествам няколко дена на локално копие.

Относно проверката на програмиста - как точно ще го провериш!?

Един от сайтовете за който се грижа го наследих от "агенция" която изработва сайтове и се занимава с оптимизация. Тази пишман агенция се хвалеше че е изработила 200 сайта и в интернет звучи супер успешна.
Но сайта който наследих от въпросната "агенция", след 1 година още го споменавам по форумите за помощ, защото не мога да го изчистя от грешки. 1 година и още излизат яйца от тухлите и шапки от комините. :) С някои от проблемите и специалисти от хостинга и форумите не искат да се занимават.
А аз понеже не искам и нямам време да го направя от нулата и да преналея цялото съдържание - продължавам да го боря.

Така, че ти щом имаш доверен програмист - радвай се и си го пази. Дано всеки си намери такъв.
Но както казаха и други колеги - гаранции няма. Има прехвалени специалисти дори и в съпорта на хостинг компании, които уж трябва да са проверени.
 
поръчал бай ганйо сайт, не плаща за поддръжка а хваща някой си от фирмата(може би чистача?) дето хабер си няма и тръгнал да реве по форумите, че са сайта се сговнил
еби му майката...
 
поръчал бай ганйо сайт, не плаща за поддръжка а хваща някой си от фирмата(може би чистача?) дето хабер си няма и тръгнал да реве по форумите, че са сайта се сговнил
еби му майката...
Да има и такива случаи.
Но в случая управителите на фирмата са плащали без да мрънкат за всяка дейност по сайта. И понеже всичко става бавно, много бавно и с много уговорки, фирмата нае човек, в случая мен, за ежедневна поддръжка на сайта, обновяване и др.
Шефовете не разбират от изработка и поддръжка на сайтове и не им трябва. Затова са се доверили на 100% на уж професионална фирма с опит. И точно това е гадното, че хем си плащат хем дори и за тях е видно, че не получават това за което плащат.

В случая дадох пример за прехвален майстор. Това че е за сайт е само заради темата. Мога да дам пример и за строителна фирма и майстори строители, както и за "майстори" в други сфери.

Идеята беше че няма как да сме сигурни за качествата и уменията на който и да е специалист. Или трябва да го тестваме с някаква задача или да се застраховаме с архив на сайта и да рискуваме.
А ако се окаже, че човека е читав - да се постараем да го задържим.
 
Да има и такива случаи.
Но в случая управителите на фирмата са плащали без да мрънкат за всяка дейност по сайта. И понеже всичко става бавно, много бавно и с много уговорки, фирмата нае човек, в случая мен, за ежедневна поддръжка на сайта, обновяване и др.
Шефовете не разбират от изработка и поддръжка на сайтове и не им трябва. Затова са се доверили на 100% на уж професионална фирма с опит. И точно това е гадното, че хем си плащат хем дори и за тях е видно, че не получават това за което плащат.

В случая дадох пример за прехвален майстор. Това че е за сайт е само заради темата. Мога да дам пример и за строителна фирма и майстори строители, както и за "майстори" в други сфери.

Идеята беше че няма как да сме сигурни за качествата и уменията на който и да е специалист. Или трябва да го тестваме с някаква задача или да се застраховаме с архив на сайта и да рискуваме.
А ако се окаже, че човека е читав - да се постараем да го задържим.
Демек са наели човек без квалификация да поддържа сайта
 
Като не мож се оправиш сам даваш да ровят и това е, друг избор нямаш. Ще треперш ли, ще се потиш ли, като си тръгнал да правиш нещо без да го разбираш - така е.
Като не те устройва - наемаш си програмист на заплата та да ти е мирна главата.
 
Демек са наели човек без квалификация да поддържа сайта

:) не кандидатствам за ранбота тук, за да споделям портфолио и да се доказвам.
Темата не е да се мерим ... уменията.
Човека създал темата пита за мнение по конкретен въпрос и аз изказах своето.
Не е важна квалификацията, нито твоето мнение за мен. Важни са резултатите, а на мен ми плащат за постигнати резултати, не за самохвалство.

Не пожелавам на никой да попада на прехвалени специалисти с квалификация.
И най-добре да не ви се налага да търсите специалист за каквито и да е проблеми.
Успех
 
Ами аз се доверявам за база портфолио. Като фрийлансър по онлайн маркетинг аз също получавам достъп до важна информация на daily basis, но се старая интереса на клиента винаги да идва пред моя - някой като ме попита за портфолио снимки на конкретни печеливши маркетингови кампании му показвам такива от преди 6-12 месеца, които вече не са актуалзи да клиента, който ми е дал разрешение да ги показвам. Като дойде репликата "Ама аз искам нещо от сега", моят отговор е, че не давам важна информация на 3-ти лица без изричното разрешение на клиента и съм готов да изгубяв поръчката, ако държат на 100% на такъв тип портфолио неща. Губя поръчки по този начин, но печеля доверие от хората, които все пак решат да ми се доверят на база другите неща от портфолиото ми.

Когато наемам човек за нещо просто правя същото. Проследявам онлайн репутацията на лицето/фирмата, гледам портфолиото, задавам 1-2 подвеждащи въпроса, които да ми подскажат дали този човек е професионалист или печалбар, и го карам на 6-то чувство. Обикновено много лесно се познава характера на човек по типа думи, които използва, по тон на гласа, начин на изразяване, начин на оформяне презентиране на информация, доколко човека уважава собствените си принципи спрямо моите такива, къде е готов на компромиси и къде е готов да си отстоява своите виждания за това как трябва да се работи.

Не е bullet proof метод да отсееш плявата, но където не мога да се оправя с приятели и познати, които са добри в нещо, просто се доверявам на предишен опит или усещането ми за човека.

И винаги когато е нещо важно подписвам договор с хората, които наемам. Това, че договорите нямали сила в такива ситуации не е вярно. Просто проектите за които наемам хора имат някаква стойност, която мога да докажа, съответно нежелани проблеми с поддръжката или кражба на интелектуална собственост могат да бъдат преследвани според закона най-малкото спрямо условията постановени в Бернската конвенция, а аз като човек който си изкарва хляба със създаване на концепции определено вярвам в силата на авторското право върху нещата, които си написал, сглобил за даден сайт.

Непознаването или неуважението към законите не е извинение за неспазването им, така че в един момент просто трябва да се довериш на факта, че има неща, които те пазят от подобен тип кражби. Хората просто не си знаят правата, за съжаление. Наскоро имах един клиент, чиято страница на бизнеса им беше непредадена от предишните собственици на бизнеса с извинението, че забравили паролата за акаунта. Посъветвах ги да си потърсят правата в съда. Много казуси се решават, когато нарушаващите законите започнат да осъзнават, че кражбата на пиксели си е също толкова голямо престъпление, колкото кражбата на физически предмети. И те така. :)
 

Горе