Как се прави Бяла Фирма с Бранд

mantaman

Well-Known Member
Случаят визира фирма за производство и търговия - която вече е открила своята ниша

На първо място да не забравя - бранд се прави с много пари и време

Второ - Измисляте звучно име за бранд което трябва да отговаря на следните условия
- Да няма вече регистриран такъв бранд :)
- Да е Възможно най късо (под 5-6 символа почти невъзможно ако не слагате цифра в бранда)
- Да звучи еднакво на кирилица и латиница без да възникват съмнения как се пишат - с-к х-екс y-уай и тн.
- Да има свободени .сом .bg домейни (почти никакъв шанс да намерите нещо под 6 символа)
- Да проверите в Гугле какви резултати изкарва за избраната дума на кирилица или латиница по възможност да няма нищо смислено за тази дума
- Да няма регистрирана БГ фирма със същото име
- Да включите по възможност ключова дума за бизнеса в името на бранда

Трето
- Да регистрирате домейните
- Да регистрирате фирмата
- Да си намерите читав счетоводител
- Да си я регистрирате по ДДС
- Да си регистрирате бранда
- Да си извадите CE сертификати
- Да си закупите баркодове от gs1bg.org
- Да сключите договор за рециклиране с някоя от фирмите дето имат ПАК в името

Четвърто
- Да си направите сайт
- Да си направите лого и дизайн на опаковките
- Да проучите всички изисквания за задължителните неща по опаковките
- Да си отпечатите каталози

Пето
- Да си отворите добре брандиран представителен магазин
- Да започнете имиджова реклама
- Да си намерите дистрибутори
- Да си направите афилейт мрежа

Шесто
- Да си плащате данъците :)

Пожелавам ви Успех
 
Последно редактирано:
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

То най-важното е рекламата в случая, другото си е нормална процедура, през която минаваш като започваш бизнес попринцип.

Нищо не се казва за това, как се прави бранд. Нищо не се говори за имиджовата реклама.
 
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

То най-важното е рекламата в случая, другото си е нормална процедура, през която минаваш като започваш бизнес попринцип.

Нищо не се казва за това, как се прави бранд. Нищо не се говори за имиджовата реклама.

Бранд се прави лесно - Отиваш с 500лв при фирма която се занимава с това и ти го регистрира

Или си теглиш формата и упътването от сайта на патентното ведомство
http://www.bpo.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=59&Itemid=370
Попълваш си формата и си я внасяш - ще ти излезе около 200лв

За имиджовата реклама кое не ти е ясно - бъдева си го сложил това име на профила ти
 
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Е то бранд по документи може да си имаш, но това за какво ти е, ако клиентите ти не те възприемат като бранд?

А това с името на профила не го разбрах. Ама за имиджовата реклама, имам предвид, как да рекламираш така, че да ти се доверяват, както се доверяват на Амазон, Апъл, Кока-кола и т.н.
 
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

как да рекламираш така, че да ти се доверяват, както се доверяват на Амазон, Апъл, Кока-кола и т.н.

Как, рекламираш повече от 10 години, имаш добур продукт или услуга, постоянен си и лека, полека ще стане бранд на който да имат доверие.
 
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Как, рекламираш повече от 10 години, имаш добур продукт или услуга, постоянен си и лека, полека ще стане бранд на който да имат доверие.

Е определено не става само с реклама повече от 10 години. Смисъл и Ситроен и БМВ си рекламират постоянно, обаче БМВ се смята за къде къде по-стойностен бранд от Ситроен, макар и съм сигурен, че и Ситроен могат и сигурно някои коли им са по-добри от на БМВ.
 
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Ти сам каза, НЯКОИ модели, което значи, че при останалите има редица компромиси. При BMW обаче нещата седят по друг начин, хубави коли, излъчват престиж, хората са доволни от тях и ги хвалят. Според мен трябва така да си градиш марката, че не само да те запомнят, но да те запомнят с нещо хубаво.
 
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Ти сам каза, НЯКОИ модели, което значи, че при останалите има редица компромиси. При BMW обаче нещата седят по друг начин, хубави коли, излъчват престиж, хората са доволни от тях и ги хвалят. Според мен трябва така да си градиш марката, че не само да те запомнят, но да те запомнят с нещо хубаво.

Изклъчват престиж защото има логото на БМВ опред или защото колата е красива? Има доста по-готино излеждащи коли от БМВ на по-малко известни марки например.
 
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

А това с името на профила не го разбрах
Да си кръстиш профила bedrijfsbeheer и да задаваш такива въпроси е малко тъпо

Марката на БМВ излъчва престиж защото така са преценили - Такава им е таргет групата - Такива коли правят - Така рекламират
Ситроен имат друга стратегия - Друга таргет група - Такива коли правят - Така рекламират

Определено БМВ са по имиджови, но защо не карат всички БМВ-та - Щото за всеки влак си има пътници.

Дали ще наложиш Бранда като нещо скъпо и качествено си зависи изцяло от теб и стратегията която следваш.

Тази стратигия трябва да е основана на проучване на пазара за който е предназначен бранда, таргет групата към която е насочена и конкретната икономическа ситуация на този пазар в даденият момент.

Най добре е ако имаш повече от един бранд за да покриеш по голяма част от пазара - Това вече се наблюдава и в БГ например при мобилните оператори Мтел-БОБ и при Куриерските услуги Спиди-Рапидо

На запад това вече е широко разпространена практика - Идеята е почти един и същи продукт да можеш да го продадеш на различни таргет групи на различна цена като успееш да извлечеш максимума.

Самата реклама трябва да ти е съобразена с таргет групата ти (възраст - пол - платежоспособност) Ако ще налагаш бранд в по нисък клас не трябва да правиш рекламата много лъскава защото ще уплашиш потенциалните ти клиенти - Ако ще правиш реклама за висок клас ти трябва нещо по изискано - Пак да се върнеме на рекламите на Ситроен и БМВ

Основната разлика между рекламите за налагане на бранд и търговските реклами е че при брандовата реклама се цели голям обхват - хората да научат марката не толкова за да се реализират директни продажби - Идеята е като отиде човек в магазина и види два продукта да избере твоя дори и да е малко по скъп, защото вече е чувал за него.
Такава реклама се прави със средствата за масово поразяване - Телевизии - Радио - Вестници - Билбордове
 
Последно редактирано:
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

БМВ са създали фенска маса. Феновете сами говорят за колите. Бълват ли бълват съдържание. Няма друга такава марка. Изключвам Голфа... :)
 
От: От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Да си кръстиш профила bedrijfsbeheer и да задаваш такива въпроси е малко тъпо

Аз ги знам, просто правя темата по-добра с въпросите, виж сега като ми отговори и някой като влезне, ще научи повече.

@опс5 не е само това, доста марки имат форуми да речем с доста добра фенска маса.
 
От: От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Аз ги знам, просто правя темата по-добра с въпросите, виж сега като ми отговори и някой като влезне, ще научи повече.

@опс5 не е само това, доста марки имат форуми да речем с доста добра фенска маса.

За това говоря. Феновете говорят на много места за марките си - на кафе, по улицата, по форуми, по социалки, по телефона и т.нат и т.нат.
 
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Разбира се и продуктите и услугите които предлагаме трябва да станат синоним на бранда ни за клиентите ... и един хубав слоган като този
VW Das auto
 
От: От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Най добре е ако имаш повече от един бранд за да покриеш по голяма част от пазара - Това вече се наблюдава и в БГ например при мобилните оператори Мтел-БОБ и при Куриерските услуги Спиди-Рапидо
Ще дам по-добър пример:
Тойота-Лексус
Нисан-Инфинити
 
От: От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Ще дам по-добър пример:
Тойота-Лексус
Нисан-Инфинити

Това са примери от световната сцена - Особено Тойота - Лексус е един от пионерите - Примерите които съм дал се отнасят за БГ фирми

Опс5 - Не мисля че феновете и форумите са определящи за позиционирането на марката те са следствие от позиционирането - Та се сетих за един виц

На една бензиностанция спряло Бентли и Голф да зареждат

Тоя с Голфа гледа Бентлито и разпитва шофьора

- Абе хубаво ли вози ? - Да хубаво вози
- Абе а набира ли бързо ? - Да набира бързо
- Абе а седалките удобни ли са ? - Да удобни са

Странно гледам не ги карат много.

Та на Ролс и Бентли може да са им малки форумите но това не означава че са калпави брандове - Даже обратното колкото по големи форуми има дадена марка вероятно толкова по ниско е позиционирана
 
От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Хах, ето и от мен малко за създаването на успешна марка:

1. Знанието е качество.
2. Качеството е сила.
3. Силата е марка.
4. Марката е качество.

Следва продукта:

Алгоритъм за успешен продукт
Десетте характеристики, които правят един продукт успешен.
1. Да създава нови възможности пред потребителите.
2. Да е насочен към точно определен кръг от клиенти.
3. Да създава пазари, които не съществуват.
4. Да е различен от другите продукти.
5. Да е продаваем, защото решава проблемите на много хора.
6. Да е лесен за употреба.
7. Да е разбираем.
8. Цената да е съобразена с финансовите възможности на купувачите.
9. Потребителите лесно да се адаптират към продукта.
10. Да е труден за копиране.


След това следват алгоритмите за представяне на продукта, увеличаване на продажбите и прочие…
 
От: От: Как се прави Бяла Фирма с Бранд

Опс5 - Не мисля че феновете и форумите са определящи за позиционирането на марката те са следствие от позиционирането - Та се сетих за един виц

Не съм казал, че са определеящи - имах предвид, че феновете са част от бранда. Много зависи от тях какво говорят, какво мислят и т.нат.

Бранд без фенове според мен не съществува. Бентли също имат фенове - макар и много по-малко от БМВ.
 

Горе