Как се справяте със спама в wordpress?

Fozzy

Well-Known Member
Не знам какво ме чална да си водя блог. Е, направих го. Пиша редовно. Не съм го популяризирал много защото е повече с лична цел, но очевидно на хората им харесва това, което прочитат и се връщат.

Колкото по-популярен става, обаче, толкова повече спам идва. На ден сигурно над 100 коментара трия. Аз по дефулт ги задържам в опашката, но някак си доста време губя измежду 100-200 коментара да отсея тези, които са истински и да изтрия спама.

Какви превантивни мерки мога да взема за това, спамерите изобщо да не публикуват коментарите си?

Поздрави!
 
Akismet плугина ползваш ли? На мен ми върши чудесна работа.
 
махни всички следи, че блогът ти се движи на уордпрес - поне видимите от самия сайт -линкове към уордпреса,Powerd by wp и др под

махни текстовете по подразбиране около коментарите you can post a comment or trackback и др под

сложи някаква къстъм капча, най-добре нещо простичко с въпроси и отговори, които са свързани със самия сайт напр как се казва този сайт, какъв цвят е логото (черен, зелен, розов) и др под има плъгини за подобен род капчи

известно врме няма да има никакъв ефект (освен ако не сложиш къстъм капча - тогава спира незабавно) защото явно си в разни списъци за спамене, след няколко месеца лека полека ще отпаднеш от тях
 
vaskoa, дори akismet-a не ги спря напълно.

BullBlogger, махнах следите от wordpress. И аз първоначално си помислих, че с някакъв footprint са ме намерили. Сега ще пробвам с къстъм капча, пък дано ги намали. То е някакъв ужас това :)
 
ами те в момента те спамят или със сбокса или с хрумера и в двата варианта каквато и капча да сложиш от популярните си има начин за разбиване

ако сложиш нещо елементарно но без аналог просто никой няма да се занимава да го разбива специално. реално 99,99 на сто от спамерите изобщо няма да проверят какъв е проблема. все пак през месец-два сменяй въпросите - знаеш ли някой ентусиаст може да ги вкара в базата на хрумера

колкото до списъците - веднъж влязъл трудно се излиза. просто списъците се обменят между спамерите, филтрират се, групират се и се плюят нови. реално домейнът ти може с години да се подмята из нета в разни списъци т.е. махането на футпринтовете само те пазят от бъдещо скрейпване
 
Смених стандартната и сложих математически въпрос засега. Генерира се автоматично, включва +,-,x,/ (основните аритметични функции), като не се изобразяват само цифри, а и числата изписани с думи. Интересното е, че има следните варианти:

_ + 3 = 6
5 - две = _
8 * _ = осем

и т.н.

Сменя си мястото, това къде да се показва отговора. Смятам, че е добро решение?

Ако не стане мисля да пробвам вариант с две капчи. Юзърите ще се дразнят, но пък би трябвало да реши проблема.
 
определено е добро решеине. аз поне не смятам, че ще имаш нужда от две капчи ама то времето ще покаже. ако това е плъгинче може да постнеш линка за да го ползват и други
 
определено е добро решеине. аз поне не смятам, че ще имаш нужда от две капчи ама то времето ще покаже. ако това е плъгинче може да постнеш линка за да го ползват и други

Да, разбира се. Казва се просто Captcha.
 
От: Как се справяте със спама в wordpress?

Аз действам малко по-радикално. Забранявам всякакви коментари и регистрации. Факт е, че 99,9 % са пълна фира. Коментари не е лошо да пускаш през FB api. Сега и G+ нещо подобно ще направят. Така поне имаш сметка. Или през Туитър. Добре действа и блокиране на IP та. Има два плугина за блокиране през admina на WP, но може и през cPanel. След около месец и най-упоритите изверги започват да капят като круши.
 
От: Как се справяте със спама в wordpress?

Сложи капча задача, примерно колко е 10-2 и такива.

Иначе както е казано, if you can't beat them, them join them :D
 

Горе