Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Защо точно Камен Донев и Майстора и Маргарита?
Знаете ли къде се намират театрите?

"Другите" млади българи​

След серията хумористични статии, ... , реших да споделя размисли относно "Другите млади българи". Тези другите, които съвсем се разминават с описаните профили и далеч превъзхождат своите съвременници по интелект. Дали са числено повече или по-малко, няма статистически данни, но тях ги има и са съвсем реални.

Като общ средностатистически профил може да се обобщи, че това е млад човек (23-35 г.), който пребивава в столицата. Обикновено е "придошъл" от малък провинциален град - Шумен, Карнобат или Кюстендил, с цел образование и намиране на релевантна работа. Семейството му го е просветлило, че четенето на книги съвсем не е нещо лошо и е вложило цялото си добро съзнание при възпитанието на този индивид.

И днес, Той/Тя (Средностатистическият Млад Българин в София - СМБС) се движи обикновено с метро, където не само не се бута, но и възпитано отстъпва мястото си на възрастен или бременна жена. Може да се забележи, че СМБС е добре облечен, не скъпарски, но чист и прилежно спретнат, с хубав часовник и често с Kindle в ръка. Не пуфти и не пъшка, че е задушно в купето и търпеливо изчаква своята метростанция.

Наблюдаваме, че СМБС не само има образование, но и донякъде адекватна работа на трудов договор. Успял е да се добере до място в Кол Център, IT компания, правна кантора или банка. Знае цената на труда си и често стига до мениджърски позиции.

И това далеч не е всичко. Той/Тя (пак от наблюдения) е посетил поне 5 европейски столици, бил е на обмен или бригада в някоя държава и е успял да имплантира в себе си положителния опит, който му предоставят тези програми. И дори е посетил и няколко музея и галерии.

СМБС освен всичко друго, днес ходи на театър, кино, концерти и разни интересни събития. Гледал е почти всички моноспектакли на Камен Донев, както и някои от най-емблематичните представления на Народния театър. Знае къде се намират и другите театри, защото е ходил. Харесва Мая Новоселска и Мариус Куркински и дори може да направи някакъв анализ на дадена постановка. Кой какво е гледал, как го е разбрал и се е почувствал, се обсъжда на по бира с приятели/колеги. Почти не гледа риалити формати и телевизия, но е наясно със събитията в страната и новините. И може да коментира и обсъжда случващото се. Защото знае.

Това, по което се познава СМБС, е, че редовно чете книги. Колкото и невероятно да звучи, той познава някои съвременни български автори, чел е световните класици и прекарва известно време в някоя книжарница в търсене на ново, интересно заглавие. А такова ще намери, защото с другите СМБС, с които общува, често обсъждат книги! Ходил е на литературни премиери и знае кой е написал „Майстора и Маргарита".

Обикновено има и някакво хоби - рисува, играе настолни игри, реди пъзели, ходи на планина, кара колело, спортува или се занимава с фотография или кулинария. Все неща, които развиват мозъчната дейност. За тях също говори, интересува се и има мнение. Много от тези индивиди имат и домашен любимец, за който полагат съответните грижи.

СМБС се издържа сам, със заплата. Плаща си данъците и рядко се оплаква. Правят му впечатление редица несправедливости в страната ни, но успява да се мобилизира и да се справи с тях. Използва всяка възможност да научи нещо, да общува и да се развива. Използва Facebook предимно като източник на информация и новини, и много рядко за селфита и безсмислени разговори.

Изобщо, Средностатистическият Млад Българин в София е много наясно. Наясно е, че съществуват кифли, батки, бацета, майни, Златки и други подобни. Наясно е с живота в столицата, с управлението на държавата, с йерархията в големите фирми, с Европейския съюз. Наясно е, че семейството му в Етрополе е възпитавано в други ценности и идеи. И е хубаво да му обърнем внимание на този СМБС. Не е един, не са и двама, те са доста и са всеки ден в метрото.

Яна Симеонова
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Театър?!?!?
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

скоро не бях чел отгоре-отгоре повърня на такова високо ниво :D
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

СМБС се издържа сам, със заплата. Плаща си данъците и рядко се оплаква. Правят му впечатление редица несправедливости в страната ни, но успява да се мобилизира и да се справи с тях. Използва всяка възможност да научи нещо, да общува и да се развива. Използва Facebook предимно като източник на информация и новини, и много рядко за селфита и безсмислени разговори.
Много поУчително за предприемачите...
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Що пък да е повърня!? Има такива момчета, дето четат книги и ходят на театър. За Шопия нищо не мога да кажа, ама във Варна има много. Пред театрите има и опашки от млади хора, когато има някоя премиера на добра постановка.... Въпреки че не съм в по-горе описаната възрастова категория, аз също ходя от време на време, поне 4-5 пъти в годината. И книги четях много преди, ама вече нямам очи за тях от тоя Интернет. Няма лошо да си възпитан, да ходиш на театър и да четеш книги. Къв е проблема тука!?
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Що пък да е повърня!? Има такива момчета, дето четат книги и ходят на театър. За Шопия нищо не мога да кажа, ама във Варна има много. Пред театрите има и опашки от млади хора, когато има някоя премиера на добра постановка.... Въпреки че не съм в по-горе описаната възрастова категория, аз също ходя от време на време, поне 4-5 пъти в годината. И книги четях много преди, ама вече нямам очи за тях от тоя Интернет. Няма лошо да си възпитан, да ходиш на театър и да четеш книги. Къв е проблема тука!?
От кога ходенето на театър е мерило за нещо?
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Ми от поне 100 години може би :) Простака и селяндура обикновено се интересуват от по прости работи, не от театър и книги. За мислещия човек, духовната храна е важна колкото и другата.


От кога ходенето на театър е мерило за нещо?
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Ми от поне 100 години може би :) Простака и селяндура обикновено се интересуват от по прости работи, не от театър и книги. За мислещия човек, духовната храна е важна колкото и другата.
А театъра е "умно" нещо?
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Ми не знам дали е умно... Като съм ходил все интелигенти около мене :wink:

А театъра е "умно" нещо?
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Ми не знам дали е умно... Като съм ходил все интелигенти около мене :wink:
Не го избивай и ти на комплекси. Аз лично съм ходил няколко пъти на театър и винаги беше пълна тъпотия. Тъп ли съм?
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Значи на мен като ми харесва, ходя там да се праскам на интелигент, по твоята логика, щото принципно театъра е тъпня. Това също е комплексарско! Има хора на които харесва, има и такива, на които не се харесва. Ти си ходил и можеш да твърдиш, че не ти харесва. Тук става въпрос за съвсем друго. И аз не харесвам опера, ама не твърдя, че всички дето ходят на опера, ходят там, че да ги мислят за възвишени сноби. Не стеснявай света до собствения си мироглед!

Факт е че голяма чат от простаците и селяндурите не са стъпвали никога в театър.

Не го избивай и ти на комплекси. Аз лично съм ходил няколко пъти на театър и винаги беше пълна тъпотия. Тъп ли съм?
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

ОFF
Не го избивай и ти на комплекси. Аз лично съм ходил няколко пъти на театър и винаги беше пълна тъпотия. Тъп ли съм?
Чак пък. Може постановките да не са ти били по вкуса. Пробвай някоя комедия, ама питай някой, който я е гледал, че имаше доста тип... чалга клип - аха да почне секса, ама не почва. Баси как сравних някои от комедийните постановки с чалгията :cry:
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Що пък да е повърня!? Има такива момчета, дето четат книги и ходят на театър. За Шопия нищо не мога да кажа, ама във Варна има много. Пред театрите има и опашки от млади хора, когато има някоя премиера на добра постановка.... Въпреки че не съм в по-горе описаната възрастова категория, аз също ходя от време на време, поне 4-5 пъти в годината. И книги четях много преди, ама вече нямам очи за тях от тоя Интернет. Няма лошо да си възпитан, да ходиш на театър и да четеш книги. Къв е проблема тука!?

+1 само дето все още чета книги - основно на тел:wink:
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

скоро не бях чел отгоре-отгоре повърня на такова високо ниво :D

Не съм съгласна тоя път с теб, Норт.

Много приятна статия - най-вече с това, че ни показва, че има и нещо хубаво в тая клаоака, наречена държава. Най-хубавото е, че ги има тези млади хора и дори познавам няколко от тях, като един от екземплярите ми е племенница - само дето е родена, живее, учи и работи в София.
Ако тези млади хора бяха повече, страната ни щеше да има шанс да се оправи. За жалост, комплексираните отрочета на мама и тати са болшинство, но пък така ще ценим още повече добрите екземпляри.
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Утре ще напишат противоположна статия (как младите са мързеливи, нито работели, нито учели и т.н.) Затова казах, че статията е повърня, с цел привличане на трафик, защото темата е винаги актуална (столица-провинция).

Пред театрите има и опашки от млади хора, когато има някоя премиера на добра постановка....

ходят да се хилят като олигофрени. За губене на време, сигурно защото са много заети с (цитат: ) "учене и работа". :D
театъра не е кой знае какъв критерии за грамотност (или там за каквото го мислиш). Самия ти каза, че не ходиш на опера. Театъра е далеч по-достъпна платформа (и представление) за простолюдието, затова има от всякакви възрасти (и най-много от тези с най-много свободно време. (а хора като теб ходят само по 1 път на три месеца).
п.п. защо в статията не заменят "театър" с "опера" :lol:

п.п. ако театъра "ограмотявал", то е добре държавата да помисли за отваряне на театри в по-малките населени места. А тези в най-големите да бъдат лишени от субсидии, защото се предполага, че има "голям" наплив от млади хора и следователно може да се издържат от билети.
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

и още нещо:

Театър (от гръцки θέατρον - място за зрелища)

продължавам да мисля, че статията е повърня. Както и коментирането й защото така попадаш в малоумния й капан. Аз спирам да пиша тук.

дай им на (младите) хора "хляб и зрелища"
 
От: Камен Донев, Майстора и Маргарита и "Другите" млади българи

Абе, какво се вкопчихте в тоя театър?
Идеята на статията (независимо с каква цел е написана) е, че има и друг тип млади хора, които не се бутат и пуфтят в метрото, които се интересуват от неща, различни от моментния си фейсбук статус и поредната материална придобивка. Театърът беше визиран в статията, като вид духовна храна, която е много по-важна от мазната манджа, наливането с уиски+редбул и друсането на задника под ритмите на турски маанета и зурни.
Има такъв вид млади хора в България и нека поне веднъж забележим и хубавото - стига само сме хейтили срещу хейта. Признаването на положителното ще ни направи поне малко позитивни хора.
 

Горе