Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

contra

Well-Known Member
Отдавна мина времето някой да им ритне столчето на тия феодални старци от регистър.бг.
От няколко дни търся домейн и все до .бг опирам.

... И като зачета пак всички условия и процедури, и тегля една.

Сериозно, по каква човешка логика сдобиването с .бг домейн представлява такова ходене по мъките и съпътствано с подобни абсурдни условия?!
Лето господне 2012-то сме, ей. У Европейското Съюз.

Някой да вземе акредитация от ИКАНН,
и да разкара тия социалистически бухали от пейзажа.

Това си е невероятно business opportunity.
Any takers?
Или аз да се заемам?
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Имам един .BG домейн в superhosting и беше наистина голяма мъка, докато го регистрирам. Изгубих няколко дни за разкарвания по нотариуси, куриери...
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Някакво АД ще трябва да се направи.
Готов съм да стана акционер.
Ама не ме карайте да организирам цялата галимация.
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Не съм се интересувал специално, но мисля, че има по един само регистратор за топ левел. .com е монопол и то примерно на верисайн и те дават надолу вече, ако бъркам да ме поправи някой, но не мисля. Доста е тъпа политиката на най-горните етажи - рибата е вмирисана откъм главата.
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Е то едва ли само АД-то е проблем, аз съм много далече от тая тема, но сигурно и някакъв държавен режим, контрол, лицензия или какво и да е там трябва.
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Аз пък съм доволен от режима на регистрация. Това позволи да си накупя доста атрактивни домейни, по-голямата част от които щеше да са забърсани от други :)

Относно Регистъра, напоследък са станали много отзивчиви. Отговарят бързо и учтиво... нещо, което беше само мечта преди 5 години!
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Не че е по темата, но аз съм имал по-фрапантен случай - Италианец, сериозен инвеститор, който има клон на бизнеса си в Италия, тук в България. register.bg му дадохда .bg домейн без проблем, обаче Италианския регистратор му отказа регистрация на .IT :D. Друг случай - арбитраж за .de регистриран от българин, а срещу него е германец - еми противно на логиката спечели българина. Изобщо с ccTLD-тата е мъка навсякъде, като изключим масовите .us, .co.uk и .me
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Един ел. подпис и нямаш никакви проблеми, а ако нямаш има едно разхождане до офиса им ... не мисля, че е много трудна регистрацията ...
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

не че е трудна, ама е те занимават с глупости и отнема време.
Но не виждам как ще им отнемат правата и ще ги дадат на друг :(
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Не разбирате.

Аз вече не искам просто да си регна домейн.
Искам доставчиците на пръдливата услуга вън от пазара.
Искам да страдат :twisted: .






И сега по-сериозно:
Последните дни няколко души тук ми оказаха помощ по тривиалния ми проблем,
за което им благодаря :) . Но отсега съм (евентуален) недоволен клиент. Вместо да си бутам важните неща, трябва да преодолявам бюрокрация. И то за такова нещо като регването на един домейн.
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Отдавна съм се примирил с бюрокрацията - тя е "данъка", който всеки трябва да плати, за да работи. Има я навсякъде и не е наш патент.

Относно БГ домейните имай предвид, че ако домейна е световно известен бранд могат да пуснат арбитраж и да го спечелят сравнително лесно. Имам предвид брандове от калибъра на Гугъл, Дисни, Адидас...
От друга страна като защитиш домейна с фирма никой не може да те бутне освен ако не влизаш в казуса на предишния абзац
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Писна ми от кретени,
в момента регистрирам домейн с основание име на сдружение, а тия ми търсят актуално състояние от търговският регистър, ха-ха
Сдруженията се регистрират в съда и им пратих съдебното решение, но не трябвало актуално състояние ...

Въпросът е кой е кретена ?
1. ICN.bg защото вече го платих при тях
2. Register.bg
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Еххх ноки нокии :) Нямат бутане, само това ще ти кажа :wink:

Иначе заради бюрокрацията и аз много съм страдал... освен това не съм регнал поне 10 домейна (които съм искал принципно) поради тая причина, както и заради цените. Цените! Явно у нас цената прави качеството..или "абеййй аз имам БеГе домейн" :lol:
Не знам дали се сещат колко хиляди домейна губят заради цените. Ако бяха нещо нормално от сорта на 39лв да кажем (а най-добре 29лв), съм убеден, че ще имат с 30% повече рег (минимум) А може би това не е толкова важно, отколкото това все пак да си мега-турбо-единственият :)
 
  • Like
Реакции: snux
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Кой няма бутане?
Кой ще ги спаси?
Погледни им сайта. Разцъкай по линковете. Колко им е "потенциала" според тебе?

Силно подозирам че не отговарят на актуалните изисквания на ICANN.
Дори да отговарят, със сигурност леко "нагазват лука" по други точки.

Но аз говорех за конкуренция, не за бутане :) .

Цената да речем че е ок. Ако не беше, нямаше да има привлекателни опции. Всеки тук щеше да държи по 20-30 поне, щото може да му потрябват. Или да ги търгува.
Ама да платиш 70 лв, и да ти пробутват тия л**на - възможности за арбитражи, заверки, факсове, мокри печати, писма в плюнчени пликове, разкарвания по гишета...
Айде не.
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Това ти е първия бг домейн нали хахах, на всички им е такава първата реакция, после виждаш, че имаш по-важна работа от да се нервиш с тия... до следващата година, като трябва да им ползваш интерфейса да си подновиш нещата... но в един момент се отработват нещата някак си, вече не ми правят впечатление.
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Да вярно, някак си те научават... като в едни други времена :)

Ноки, тва са си цифрови системи и Яна е казала "Драго че е шаро-барото и тва е" :) За да има и некво минимално разглеждане, то трябва цифра народ да пише до яна и то не мишки кат нас, ами сериозни фирми и организации. Освен това имам чувството, че някъде из коридорите че се застъпят за тях. Така че ни бутане, ни конкуренция е възможна близките години и по-добре да ривеме повече по отношение на цените :wink:
А за сайта им съответно, баш им дреме. Виж че и резолв без ченгелите немат.
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Основната пречка пред конкуренцията в момента ще да е липсата на кой знае какъв "потенциал".
Огромната част от читавите .бг-та вече са в ръчичките на назадничавите чичета.

Някои от по-големите хостинг компании вероятно могат да получат акредитация лесно. Ако се понапънат.
Никъде не пише че кънтри-тлд-тата са монопол на един регистрар/кънтри.
Цялото положение изглежда като някакъв местен феномен.

В кои коридори? Малко ме съмнява бате Бойко или Доган да държат лоби в АЙКАН :) .
 
От: Кат'че ли е време за нов .BG регистрар...

Друг случай - арбитраж за .de регистриран от българин, а срещу него е германец - еми противно на логиката спечели българина.
Защо да е противно на логиката?
Европейски Съюз не са просто две думи.
Онзи ден се запалих по една френска дума. Оказа се, че френскадума.fr е свободен. Единственото условие да си купиш домейн.fr е да си гражданин на Европейския Съюз.
 

Горе