Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Кои IT професии бихте препоръчали на познати?


  • Общо гласове
    57

Blinky

Owner
Приятели,

Искам да ви попитам какъв е вашия лист с IT професии, които като дойде някой ваш приятел и ви поиска съвета може да му предложите. Естествено, трябва да има търсене (фирмите да имат нужда от подобен професионалист), да бъде добре платена и най-важното да има перспективи (да се развива, а не професия еднодневка).

Ето един лист, върху който съм мислил, но реално не съм сигурен дали е ОК: Ето го:

1. .Net / C# Developer;
2. Java / Android Developer;
3. Pyton Programmer;
4. Ruby Programmer и друг тип от тези;
5. PHP / C, C++Developer;
6. JavaScript Programmer;
7. Administrator - Linux, Windows;
8. Fornt (HTML / CSS) Developer;
9. SEO / SEM / Social Expert;
10. Web Designer;
11. QA


.................моля допълвайте ако имате идея за още....но да са така специализирани.

И така. Не казвам, че това е точния лист, но е правилен според мен, поне с малки размествания. Знам, че всеки би го погледнало през неговата професия и опит, но ще се радвам на обективни и истински листи, ако имате нещо на ум и смятате, че е така. Знам също така, че ще се разминаваме с почти всеки, така че давайте смело. :)

Правя го за мои роднина, иска да насочи човека до себе си, а и аз искам да получа още предложения и да си сверя моето виждане с другите. Не пренебрегвам и другите езици, но и нека си говорим истината - едно от важните условия е да е малко по-търсено - демек да е по-популярно и да има търсене. ;)

Ще очаквам вашите предложения. :)

П.П: Като стигнем до някакво развитие на темата, ще сложим и анкета. ;)
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Блогър | Влогър, ако въобще могат да се нарекат IT професии, ама в България не върви ...
 
Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Блогър | Влогър, ако въобще могат да се нарекат IT професии, ама в България не върви ...

Да, но това може да мине по-скоро към фрилансването - но контент райтър е добра идея, идваща от твоята. ;) Става дума за професии, нещо което една фирма би наела. ;)
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Да прави, това което е искал да прави на 14-16 години. Няма нещо, което не може да се монетизира в тоя свят.
 
Да, то е явно, но някой IT професии някак (от към пари) има повече смисъл да се учат от други. Интересно ми е да разбера какви листи има в главата за това. Ако нещо ви идва на ум, а ако е в някаква подредба, ще е супер. :) Ако се сетите нещо, казвайте, нещо което съм изпуснал или не съм бил много ясен. :)

Като отворя някои големи IT фирми, често гледам че тези позиции седят отворени доста време и не само за Senior, но и за Junior.
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Моето мнение, е че като цяло повечето програмни езици биха могли да се усвоят бързо с курсове, но идеята да работиш за някой друг не ми се нрави. Най безсмислено ми се вижда Administrator Linux, Windows, защото не виждам каква перспектива можеш да имаш с тези знания. Виж в много фирми не могат без администратор, но да растеш нагоре не виждам как.
 
Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Моето мнение, е че като цяло повечето програмни езици биха могли да се усвоят бързо с курсове, но идеята да работиш за някой друг не ми се нрави. Най безсмислено ми се вижда Administrator Linux, Windows, защото не виждам каква перспектива можеш да имаш с тези знания. Виж в много фирми не могат без администратор, но да растеш нагоре не виждам как.

Е как? Расте ли компанията, растат и нуждите, от там - техниката, екипа и така. Да, може да не е мега респективна, но най-много да ти някой IT мениджър и може би да участваш в борда на директорите. И абстрахирайте се от идеята, че става дума за вас, а просто какво бихте препоръчали на приятел, и знаете, че си е бачкатор тип. ;)
 
От: Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Е как? Расте ли компанията, растат и нуждите, от там - техниката, екипа и така. Да, може да не е мега респективна, но най-много да ти някой IT мениджър и може би да участваш в борда на директорите. И абстрахирайте се от идеята, че става дума за вас, а просто какво бихте препоръчали на приятел, и знаете, че си е бачкатор тип. ;)

Расте ли компанията предполагам и устройствата, с които работят ще растат. Мисля, че няма да купят повече ръце на администратора а ще му назначат нови колеги и тогава за него става по-сложно, ще има и конкуренция :) , но пък може да стане шеф на отдел и виж издигнал се :)
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

1. .Net / C# Developer;
2. Java / Android Developer;
3. Pyton Programmer;
4. Ruby Programmer и друг тип от тези;
5. PHP / C, C++Developer;
6. JavaScript Programmer;
7. Administrator - Linux, Windows;
8. Fornt (HTML / CSS) Developer;
9. SEO / SEM / Social Expert;
10. Web Designer;
11. QA

това определено не трябва да е на 1 ред : 5. PHP / C, C++Developer; нещата са съвсем различни.

Иначе аз бих подредил програмирането по този начин:
1. JavaScript Programmer;
2. Java / Android Developer / Objective C / iOS Dev;
3. Web developer (php, ruby etc)

Javascript определено набира много скорост и ще бъде доста основен език в следващите 5-10г. След това са телефоните които също набират сериозна скорост и на края е добре познатия ни уеб който ще се отслаби, но нямада загине :)
 
Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

това определено не трябва да е на 1 ред : 5. PHP / C, C++Developer; нещата са съвсем различни.

Иначе аз бих подредил програмирането по този начин:
1. JavaScript Programmer;
2. Java / Android Developer / Objective C / iOS Dev;
3. Web developer (php, ruby etc)

Javascript определено набира много скорост и ще бъде доста основен език в следващите 5-10г. След това са телефоните които също набират сериозна скорост и на края е добре познатия ни уеб който ще се отслаби, но нямада загине :)

Не съм взимал сложността на езика или синтаксисите му, а просто двете основни неща, които ме интересуват, за да дам по-точен съвет. Това са търсене и възнаграждение. Иначе съм съгласен, че са различни неща.

Колкото до JavaScript езика - много съм съгласен с това мнение и в момента наблюдавам наистина търсене на такива специалисти. Дори бяха ми похвалили едно момче, което е толкова добро, че прави в една фирма доста напредничави неща. Докато някой си мислят, че могат да се правят само дропдаун менюта и интерактивни елементи по сайта, то реално могат далеч по-адванс неща. :)

Мислиш ли, че Java и iOS са след JavaScript? Не съм го поглеждал така, сигурно защото още не се прилага така широко като индивидуална единица от разработките. ;) Мерси много а споделеното. :) Нещо, което търсех като виждане за нещата. :)
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Според мен по-правилно е да се разделят нещата по този начин:

1. Back-end/Server-side Programmer: Usually uses one of the following: Python, Ruby, PHP, Java or .Net. Has database knowledge. Possibly has some sysadmin knowledge.

2. Front-end/Client-side Programmer: HTML, CSS, JavaScript. Possibly has design skill.

3. Mobile Programmer: Objective-C or Java (for Android). HTML/CSS for mobile websites. Potentially has server-side knowledge.

4. 3D Programmer/Game Programmer: C/C++, OpenGL, Animation. Possibly has good artistic skill.

5. High-Performance Programmer: C/C++, Java. May have background in mathematics or quantitative analysis.

Така този, който иска или има влечение към определено нещо, може да види към коя ниша спада и кои са подобните, които биха му осигурили работа. Според мен ИТ сферата е толкова динамична, че малко
трудно да се каже кое да учиш днес, което ще ти помогне утре. И за едните и за другите винаги ще има работа. Всичко според зависи разбира се и заплащането. Но мнението ми е, че сферата се развива страшно бързо а липсват кадри, и в един момент кактото и да научиш от горе споменатото пак ще си намериш работа. Но това си е лично мое мнение.



Поздрави!
 
You must spread some Reputation around before giving it to Devforce again.

Мерси много за включването. :)

Да, ето какво съм забравил - game developer, това си е доста голяма и търсена професия също. Но пък е между двете ниши - IT и Ентъртеймънт, но си е технически IT, просто няма начин. :)
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

В крайна сметка front end, back end всичко опира до Javascript има много силна поддръжка от google което неминуемо ще доведе до прогрес.
Например само с тези неща може да се прави всичко front, back, db и тн. Всичко е javascript:

http://nodejs.org/
http://expressjs.com/
https://angularjs.org/
http://www.mongodb.org/
http://socket.io/

Да, ето какво съм забравил - game developer,
Пак опираме до JS :)
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

1. Multi-agent and self optimization systems architect
2. Multi-agent and self optimization systems engineer
3. Nonlinear algorithms architects and engineers

Това са най – актуалните професии в IT бизнеса в момента, очаква се търсенето на такива специалисти да надхвърли с хиляди пъти предлагането в следващите 5 – 10 години в глобален мащаб.
 
Re: От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Знам коя няма да им препоръчам SEO / SEM / Social Expert :D

Що бе? Някои читави фирми много имат нужда от подобни специалисти. А и все пак когато говорим за уеб, няма как да не споменем подобна специалност. Респект към девелопърите и дизайнерите, но ако продукта на техния труд не стигне до нужната аудиторията, все тази дали го има. :)
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Защото е като да строиш кули от карти. Гугъл е като плаващи пясъци, които леко като се размърдат и могат да погълнат най-масивния сайт. ПЪк и реално в България много по-бързо и лесно ще си намериш доходна работа като програмист, отколкото като СЕО хайдутин
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Ако ще си работник - работи това, което правиш и без пари :) Тръгне ли някой да учи нещо защото от него се изкарват пари - да си търси държавна работа.
 
От: Кои IT професии бихте препоръчали на познати?

Ако човека ми е роднина и искам да му направя добро, бих го посъветвал да стане:
7. Administrator - Linux, Windows;
Професионалистите, с които работим ежедневно, по-малко от 3000лв в БГ не ги смятат за пари. Не са супер ангажирани и обикновено си докарват още толкова частно, като програмират. Често поддържат администрират сърварите на няколко фирми, като допълнително дават абонамент странично, като се почне от пицарии, мине се през JP-та и болници и се стигне до автосервизи, складове и т.н.. Имат доста широки контакти, ходят често на обучения, имат красиви колежки, често карат служебни коли и се ползват с голямо уважение.
Ако човека завърши IT-администрация на запад, всяка голяма компания ще желае да го привлече поне като фрийлансър или на постоянно. Завършилите в БГ не се ценят, предполагам заради качеството на образованието ни. Но тия от Англия, Германия, ги прилапват като топъл хляб.
 
Мерси много за коментара. Официално вече имаме и анкета, за това гласувайте смело. :)

Аз маркнах 4, които бих препоръчал. Като цяло всичко бих препоръчал, но към някои имам повече симпатии. Едно от тях си е SEO / SEM и т.н. :)
 

Горе