МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

monefff

Well-Known Member
Здравейте,

Предстоят ми кандидат-студентски изпити..(ще ставам умен, уж)..
Та.. Съм се спрял на тези специалности..
Макроикономика
Международни Икономически Отношения
ПОЛИТОЛОГИЯ
Маркетинг

Така..
Може ли да ми дадете някаква повече информация за тях.. тоест някой завършвал ли е някоя от тях? какви са му впечатленията..
Макроикономиката изучава пазара и търсенето, безработица и т.н..
МИО-то доколкото знам е търговия.. миграции.. инвестиции и т.н.
ПОЛИТОЛОГИЯТА е нещото което малко повечко ме грабна.. Доколкото прочетох.. това е политиката? Дали да не се забъркам и аз натам ?

маркетинга.. даже не знам за кво съм го писал :lol:

Та.. какво мислите Вие ?
Според Вас, кое е най-интересно.. с ВЪЗМОЖНО НАЙ-МАЛКО МАТЕМАТИКА

Мерсаж на всички ;)
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Избирай маркетинга и не си помисляй за другите неща. Като гледам не знаеш точно за какво става дума за другите специалности. Аз съм малко пристрастен де, ама реално погледнато другото си ала-бала...

Предполагам, че си се насочил към УНСС ?
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

От всички най-смисленото ми звучи Маркетинг. Другите са меко казани много непрактични, ако не си анализатор (скучно), дипломат (редко), политолог (хранане на всяко едно следващо и сегашно правителство - скука и безидейна работа). Това е личното ми мнение. ;)

Ти какво искаш и защо? Това е важното. Аз лично за себеси най-много смисъл намирам в Маркетинг, другите специалност са толкова далеч от идеята ми смислени кариери, че чак се чудя защо го има. Но има нужда от всякакви специалисти, дори и политолози. :)
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

така пич да ти кажа , преди 2 години като кандидатсвах и аз много ама много исках тези специалности и по точно маркетинг.. Обаче сега се радвам ,че не са ме приели защото е адски трудно и искаш възможно най-малко математика ама всичките имат яко математика , освен може би политологията може да е по свободно откъм математиката.. Иначе имам приятелка която учи маркетинг и се оплаква супер много ,че изпитите са тежки плюс това и да учиш някои от тия , накрая учиш всичките заедно, да записваш маркетинг ,пак ще учиш Макроикономиката или обратното.. Иди някъде където ще си вземеш по -лесно дипломата и повече свободно време ще имаш.
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

МИО да учиш ако нямаш връзки няма смисъл.
Като се замисля май няма нито един политик да е завършил политология - обикновено са или икономисти или юристи. С политология обикновено ставаш анализатор в агенция за проучвания на общественото мнение.
Аз съм за Маркетинга ако икономическите дисциплини те влекът и мислиш да се занимаваш със собствен бизнес в бъдеще ще ти е от полза.
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

btw знаете ли кой на български университети се зачитат дипломите в чужбина?
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Давай смело с Маркетинга, ученето е повече, но си заслужава. Много по-практично и може да ти е от полза.
МИО-то би ти помогнало ако искаш да се занимаваш с бизнес в други страни.
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Бизнес като цяло.. искам да се занимавам с времето..
Ще уча в Пловдив.. ПУ..
Търся нещо с повечко свобода, да може да си и движа проектите в интернетчето.. :)

Маркетинга, не беше ли свързано почти изцяло с рекламата и т.н.?
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

btw знаете ли кой на български университети се зачитат дипломите в чужбина?
Чух за УНСС, Софийския и МЕИ. Мисля, че са това, но пак не мога да бъда сигурен. С тези различни образователни системи и методи даже се чудя как въобще има някакво сходство в стандартите. Ето и защо не мога да съм сигурен, но реално ако тези не са, никои дипломи тук не са, като изключим западните филиали тук. За НБУ разбрах преди известно време, че не важат. ;) Каква изненада, няма що. :)

@mantaman, политология учат не толкова политиците, колкото политолозите дето седят по телевизията и обесняват глупости. Сещаш се нали? Онези дето могат да те накарат да заспиш в рамките на 2-3 мин. докато ги слушаш. Направо да се гръмнеш. :)
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Политология съм учил в УНСС - не ми хареса. Завърших счетоводство и контрол там.
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Маркетинга, не беше ли свързано почти изцяло с рекламата и т.н.?

Нещо много повече е. Това е наука за пазара като цяло и е доста обширна, но ако смяташ да се занимаваш със собствен бизнес може би няма смисъл да учиш допълнително, а направо можеш да го почнеш. Истинските полезни знания просто няма да дойдат от университета. От висше има смисъл ако ще се занимаваш повече с наука и теория, отколкото с практически неща, каквото е започването на собствен бизнес.
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Прегледах ги набързо в сайта. Совите не са това което са, имената тук са подвеждащи. Специалностите са размити една в друга.

  • Маркетинг най-удачно ми се струва. Покрива и разни основни неща от другите специалности.. финанси, счетоводство, МИО

  • Математика в икономически университет, ха смех. Хич не се плаши. Малко интеграли, диференциали, некой друг модул и туй то. Даже на девойките ши помагаш. Или те на теб.

  • Политология = най-малко математика. Всъщност без никаква. Но по-добре не залитай към нея, по-горе писаха защо.

Това ви е университета, нали? Вземи прочети във всяка специалност какво се изучава и си прецени.
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Политологията не съм сигурен че е без математика - там със сигурност трябва да е застъпена здрави статистиката а лично на мен не са ми добри спомените от статистиката още от техникума а след това и от УНСС
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Здравейте,

Предстоят ми кандидат-студентски изпити..(ще ставам умен, уж)..
Та.. Съм се спрял на тези специалности..
Макроикономика
Международни Икономически Отношения
ПОЛИТОЛОГИЯ
Маркетинг

Така..
Може ли да ми дадете някаква повече информация за тях.. тоест някой завършвал ли е някоя от тях? какви са му впечатленията..
Макроикономиката изучава пазара и търсенето, безработица и т.н..
МИО-то доколкото знам е търговия.. миграции.. инвестиции и т.н.
ПОЛИТОЛОГИЯТА е нещото което малко повечко ме грабна.. Доколкото прочетох.. това е политиката? Дали да не се забъркам и аз натам ?

маркетинга.. даже не знам за кво съм го писал :lol:

Та.. какво мислите Вие ?
Според Вас, кое е най-интересно.. с ВЪЗМОЖНО НАЙ-МАЛКО МАТЕМАТИКА

Мерсаж на всички ;)

Завършила съм политология - с докторска степен съм. Специалностите, които намирам за интересни, може изобщо да не ти допаднат. В този смисъл - за 'интересни' специалности не мога да те посъветвам. По-важно (според мен) е какви възможности за реализация би имал след завършване. Със завършена политология можеш да пробваш в държавни институции, НПО-та, посолства... Икономическите специалности дават по-добра възможност за реализация обаче, т.е. разширяват кръга от възможности - държавни институции + частни фирми, банки и прочие.
 
Оооо, УНСС, оооо, и маркетинг даже си не насочил.

Може би даже ще се кефиш на предмета Интернет Маркетинг, който ще изучаваш в тази дисциплина?

Мдам, ама само да знаеш, че образът, който преподава въпросният предмет (и сега ми води упражненията по маркетинг) е един мега нагъл образ - държи се със студентите все едно са втора ръка хора, а той е най-велик, най-знаещ, най-можещ (ама живее в студентско общежитие със семейството си, защото е толкова велик и няма пари - ама иначе е големия спец, шъ знаЙш). Освобождава от изпит хора, които не са правили курсови и не могат да кажат определение за маркетинг, а други, които са се утрепали от работа и учене ги поразва и бам - на изпит - щото уж били изкарали 2-ки на теста за освобождаване! А едно момиче като разбра направо влезе при него, накара го да я изпита и онази гледаш го разби отвсякъде. После почна да ѝ се мазни "ама харесва ли ти как преподавам" и т.н. Деба смешника.

Все едно, като цяло ще ти препоръчам да бягаш в чужбина - в Шотландия до колкото знам образованието е безплатно, проучи нещата, за мен вече е too late, ама ти се оглеждай, нищо не ти пречи.

Айде, че сег съм в сесия, утре изпит по макро, като се прибера повече ще се обяснявам какво как и що за другите специалности в УНиСиСеТу
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

МИО-то едно време поне беше за престиж. Ама това въобще не значи че като завършиш и хоп у международата търговия... Пак си си обикновен новзавършил хъшлак.
Макроикономика - пффф тва май е скука.
За политологията нямам мнение/представа.

Маркетингът ми беше от любимите предмети. Всъщност единствената икономическа дисциплина, дето ми беше интересна.

Съвет не давам никакъв - това си е твърде субективно.
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Първо трябва да си отговориш на въпроса 'къде/как се виждаш след 5/10/20 години', след това нещата ще се наредят от само себе си.
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

със сигурност трябва да е застъпена здрави статистиката

Възможно е, но поне на пръв поглед не забелязах повече статистика от тази застъпена в другите специалности :)
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Оооо, УНСС, оооо, и маркетинг даже си не насочил.

Може би даже ще се кефиш на предмета Интернет Маркетинг, който ще изучаваш в тази дисциплина?

Мдам, ама само да знаеш, че образът, който преподава въпросният предмет (и сега ми води упражненията по маркетинг) е един мега нагъл образ - държи се със студентите все едно са втора ръка хора, а той е най-велик, най-знаещ, най-можещ (ама живее в студентско общежитие със семейството си, защото е толкова велик и няма пари - ама иначе е големия спец, шъ знаЙш). Освобождава от изпит хора, които не са правили курсови и не могат да кажат определение за маркетинг, а други, които са се утрепали от работа и учене ги поразва и бам - на изпит - щото уж били изкарали 2-ки на теста за освобождаване! А едно момиче като разбра направо влезе при него, накара го да я изпита и онази гледаш го разби отвсякъде. После почна да ѝ се мазни "ама харесва ли ти как преподавам" и т.н. Деба смешника.

Все едно, като цяло ще ти препоръчам да бягаш в чужбина - в Шотландия до колкото знам образованието е безплатно, проучи нещата, за мен вече е too late, ама ти се оглеждай, нищо не ти пречи.

Айде, че сег съм в сесия, утре изпит по макро, като се прибера повече ще се обяснявам какво как и що за другите специалности в УНиСиСеТу
Ооо не, не.. УНСС, не искам..
Искам В Пловдив..
Предпочитам да имам повече свободно време, за да мога да работя по личните си проекти..
Чужбина.. не отказах се.. срока беше до 15 Януари, прецених, че тук ще завърша..
Времето е нещото което ми е НАЙ-ценно.. И за това реших да остана тук..

МИО-то едно време поне беше за престиж. Ама това въобще не значи че като завършиш и хоп у международата търговия... Пак си си обикновен новзавършил хъшлак.
Макроикономика - пффф тва май е скука.
За политологията нямам мнение/представа.

Маркетингът ми беше от любимите предмети. Всъщност единствената икономическа дисциплина, дето ми беше интересна.

Съвет не давам никакъв - това си е твърде субективно.
Всеки ми вика Маркетинг..
Взех да се чудя между Маркетинг и МИО..

Първо трябва да си отговориш на въпроса 'къде/как се виждаш след 5/10/20 години', след това нещата ще се наредят от само себе си.
Аз отдавна съм си отговорил на този въпрос.. и то от много малък..
Имам планове.. Имам цел, с всеки изминал ден се боря със зъби и нокти.. И ще, докато не я осъществя 1 ден..
Защото е НАЙ-ХУБАВО, когато почнеш от 0.. и стигнеш на мястото което искаш да си и на което ВИНАГИ си искал да бъдеш ;)
 
От: МИО, Политология, Макроикономика или Маркетинг ?

Ако искаш да четеш за чуждестранни фирми и да изучваш тези пазари - МИО.
Ако те влече рекламата - маркетинг.
Ако искаш обща специалност, която ти дава да упражняваш различни икономически системи, механизми и техники - Стопанско управление.
Макроикономиката - изучаваш всички икономически науки.

Каквото и да избереш трябва самостоятелна работа. Най-доброто, което съм научил е от няколко учебника и много книги (допълнителна литература).

П.С. Аз съм за стоп. упр. и след нея - маркетинг
П.С.2 Къде учиш сега, че си се насочил към икономически спец.?
 

Горе