Малко разсъждения: Ценообразуване

ZzZaPyr

Member
Тъй като съм леко заядливо същество, а наскоро получих негативна репутация относно ценообразуването ми реших да започна една, до някъде интересна, тема. Как определяте цената на труда си и правилно ли е според вас.

Във въпросното мнение твърдях, че когато определя една цена от 200 лв. в нея влизат не само часовете за изработка на продукта, но и годините ми обучение преди това. Негативната репутация контрира с "Стегни се, в цената влиза само времето за изработка"

И така, към въпроса:
Да приемем че таксувам 10лв/час. Преди 2 години уменията ми са били на по-ниско ниво. Изпълнявам проекта X за 10 часа, равносметката - 100 лв. Сега уменията ми са много по-добри. Изпълнявам същия проект за 1 час, равносметката - 10 лв. Според логиката, в момента аз съм 10 пъти по-добър и взимам 10 пъти по-малко заплащане за една и съща работа. Е наречете ме както искате, ама нещо ми се губи в картинката.

Точно тук се намесва оскъпяването на продукта, което не зависи само от времето за изпълнение. В цената на всяка работа, която извършвате според мен трябва да включвате следните неща:
1. Време за изпълнение
2. Лиценз за софтуера който ползвате (ако е легален)
3. Цената на обучението ви (кафета, курсове, недоспиване, ток ако щетете. Това го разбирайте както искате)
4. Предвидени главоболия относно евентуални (99% сигурни) промени, които клиента ще желае.
5. Субективни фактори (в много случаи може да вземете на един клиент 100лв, на друг 500 за една и съща работа. Може да вдигнете цената ако работите за голяма компания или просто прецените че клиента е по-платежоспособен, но никога не трябва да падате под определен личен минимум!)

Случвало ми се е след разговор с клиент да намалявам или увеличавам цената, но никога не го правя за сметка на качеството. Винаги, Винаги когато ви се наложи да намалите цената го правете за сметка на времето за изпълнение, никога не понижавайте качеството на работата си!

Таа, тва исках, малко да си излея душата, защото е смешно да чета как разни работодатели се оплакват от високите цени публично... Мога още да дълбая, ама не ми се занимава ;D

Кажете какво мислите и как вие определяте цените си :)
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

От 3 неща - бързо, качествено и евтино, наведнъж можете да получите само 2.

Аз определям цената си на база отнето време, конкуренция, срок и мързел. Мога да кажа че на БГ пазар съм неконкурентноспособен :))
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Мисля, че цените в България за всякакви такива услуги - дизайн, програмиране, кодиране и други, са силно занижени. Просто тук не се цени нищо друго освен да се вземе колкото се може по-ниската цена. Пък ако може и претенции да имаме и безплатно да ни излезе най-добре. Аз примерно съм си определил едни пари на час и според изискванията на клиента цената плава, според това колко часа ще ми отнеме да го направя.

Подкрепям те в твоята логика за ценообразуване и смятам, че е напълно в реда на нещата.
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Да приемем че таксувам 10лв/час. Преди 2 години уменията ми са били на по-ниско ниво. Изпълнявам проекта X за 10 часа, равносметката - 100 лв. Сега уменията ми са много по-добри. Изпълнявам същия проект за 1 час, равносметката - 10 лв. Според логиката, в момента аз съм 10 пъти по-добър и взимам 10 пъти по-малко заплащане за една и съща работа.

С това си изчерпал всичко :) Само че за да вземеш същите пари, трябва да вземаш 10 пъти повече, а ако кажеш на някой 100лв/час, особенно в Бг, ще те гледа като полезно изкопаемо. Изводът какъв е, правиш го за 1 час и си пишеш 10, така правят повечето ...
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Основни са цените на конкуренцията и натовареността ми.

Какво ползвам и колко време съм го учил никой не трогва в последно време.
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Във въпросното мнение твърдях, че когато определя една цена от 200 лв. в нея влизат не само часовете за изработка на продукта, но и годините ми обучение преди това. Негативната репутация контрира с "Стегни се, в цената влиза само времето за изработка"
Кажи кой е юзърът.
Че скоро не съм мяркал някой дето толкова обективно да плаче за минуси.

Цената зависи от качеството на крайния продукт, обслужването (включително и това колко време ще отделите за комуникация и колко любезни ще сте към скъпия си клиент), и чак тогаз времето.
Затова по-безопасният подход е да обявите цена на час/ден.
И евентуално за всеки проект предварително да обявите необходимите часове. Но това не е приложимо за всички проекти.

Това колко време сме похабили да се изучим и колко години ни е опитът не са много валидни фактори за ценообразуване. Щото има по-бързи акъли, има и по-бавноразвиващи се :) .
А много от българските ИТ специалисти примерно не са мръднали особено за последните 10-ина години. Важи в особена сила за уеб професионалистите.
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

К'ви цени на час? К'ви пет лева?
Всяка работа си има цена. Цената се ориентира по тези на другите от бранша. И те имат нужда от софтуер, обучение и там каквото още трябва. Ако можеш да им подбиеш цената, супер. Ако не можеш на тяхната цена, малко трудно ще ти дават работата.
Отдавна отрекох плащането на час. За IT работа този вид плащане е комично. Плаща се на количество свършена работа (уговаря се предварително) като се уговаря и краен срок (примерно 4 дни). За това какво си учил и какъв софтуер ползваш на работодателят хич не му пука. Важното е да можеш да свършиш работата качествено и навреме. Това е свободен пазар. Който предлага по-добра цена с по-добро качество успява. Другите... Е, те просто си чакат феята на зъбчетата.

Съвет за започналия темата:
Това, че го правиш по-бързо означава, че си автоматизирал процеса. Вместо да искаш 100лв за същата работа, може да поискаш 80лв за да подбиеш конкуренцията. С тази цена ще си осигуриш поне още 4-5 такива задачи, което като краен резултат прави 320-400лв. Не си ли на печалба?
Този номер го ползвам и определно съм на далавера.
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Според мен не е работа на клиента ми или на който и да било да знае колко правя на час или на ден, дали днес ще се занимавам само с неговия проект и т.н. - клиента знае цената за проекта си и на кой ден ще го получи и това е. Всичко останало не е коректно спрямо моето privacy, а и не го интересува клиента въобще, след като знае цената на проекта си и времето за изпълнение.

--
едит: Мда, с Ънуайз пак сме на едно мнение и сме писали едновременно....
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Малко грешно ме разбрахте. Нямам предвид да казвате на клиентите колко кафета са заминали докато станете мастър. Идеята е, че като идете да си купите един хляб от магазина не плащате само хляба, а плащате опаковката, тока в магазина, складово място, транспортни разходи, производствени разходи, данъци и печалба на всеки един от етапите. Разбира се, че това са неща, за които на вас не ви пука, но това не значи че собствениците на бизнес ги игнорират и не ги слагат в цената на крайния продукт. Това ми беше идеята
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Да приемем че таксувам 10лв/час. Преди 2 години уменията ми са били на по-ниско ниво. Изпълнявам проекта X за 10 часа, равносметката - 100 лв. Сега уменията ми са много по-добри. Изпълнявам същия проект за 1 час, равносметката - 10 лв. Според логиката, в момента аз съм 10 пъти по-добър и взимам 10 пъти по-малко заплащане за една и съща работа. Е наречете ме както искате, ама нещо ми се губи в картинката

Тук говориш само за време. А е важно да се обърне внимание и на качеството. Спокойно, в същият ред на мисли можем да кажем, че си изпълнявал едикоя си поръчка 10 пъти по-некачествено нали :)
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Отдавна отрекох плащането на час. За IT работа този вид плащане е комично. Плаща се на количество свършена работа (уговаря се предварително) като се уговаря и краен срок (примерно 4 дни).
Цената на час е нещо като стандарт в бранша и е за предлагане на по-голяма прозрачност за клиента.
И е маркетингов инструмент - може да го ползвате, може и не. Зависи на какъв етап на развитие е бизнесът ви.
Ти вече може да си правиш други сметки във фонов режим, да добавяш произволен брой фактори и прочие. И да обявиш колкото часове искаш.
Но low-end клиентите обичат да имат поне бегла представа за съотношението цена/качество/скорост на конкретния изпълнител.
Предварително.

Темата закономерно забива в посока "Маркетинг".
Умишлено гледам да се абстрахирам щото там вече става мътна и кървава и завършек скоро не се вижда..

Само едно нещо ще спомена - ако въпреки всичките ви маркетингови тактики все още отчаяно се налага "подбиване на конкуренцията", може би е време да си излезете от нишата.
Щото това нещо няма подбиване.
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Мисля, че цените в България за всякакви такива услуги - дизайн, програмиране, кодиране и други, са силно занижени. Просто тук не се цени нищо друго освен да се вземе колкото се може по-ниската цена. Пък ако може и претенции да имаме и безплатно да ни излезе най-добре. Аз примерно съм си определил едни пари на час и според изискванията на клиента цената плава, според това колко часа ще ми отнеме да го направя.

Подкрепям те в твоята логика за ценообразуване и смятам, че е напълно в реда на нещата.
Много грешно мислиш, интернет е голям, пазара е голям и индииците подбиват много цените. Мен не ми пука дали ти или някой индиец ще ми го направи, важното е да направи това което ми трябва, а ако е и по-евтино, страхотно ...
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Като ми пишете за хляба - на цената не пише 10 лева/час за 1 хляб, а пише 2 лева за 1 кг.
Всяко нещо се измерва в различна величина.
Виж ако предлагаш консултации /онлайн или офлайн/ може да искаш пари на час, но за продукт е несериозно просто ...
Цената на час е нещо като стандарт в бранша и е за предлагане на по-голяма прозрачност за клиента.
И е маркетингов инструмент - може да го ползвате, може и не. Зависи на какъв етап на развитие е бизнесът ви.
Ти вече може да си правиш други сметки във фонов режим, да добавяш произволен брой фактори и прочие. И да обявиш колкото часове искаш.
Но low-end клиентите обичат да имат поне бегла представа за съотношението цена/качество/скорост на конкретния изпълнител.
Предварително.

Темата закономерно забива в посока "Маркетинг".
Умишлено гледам да се абстрахирам щото там вече става мътна и кървава и завършек скоро не се вижда..

Само едно нещо ще спомена - ако въпреки всичките ви маркетингови тактики все още отчаяно се налага "подбиване на конкуренцията", може би е време да си излезете от нишата.
Щото това нещо няма подбиване.
Това е голяма глупост, разбирам да ми работиш в офиса и да те следя, ама аз откъде да знам дали в тези 3 часа 2 няма да пиеш кафе, да пушиш цигари.
 
Ха. Точно такава тема обмислях да пусна и аз. Ето малко от разсъжденията ми с приятел от форума от преди ден. По-късно ако имам време ще допълня мнението ми и с други размишления.

Разценките са такива, защото ние позволяваме да са такива. В интерес на истината itrader-а ми е толкова нисък, просто защото не искам да предлагам услугите си за стотинки. Не обичам да работя за българи. Ние сме мишкари - свикнали сме да получаваме, а и да изискваме възможно най-високо качество за възможно най-ниски цени. Елементарния пример с познат на Борисов (не българин), който беше препратен към мен от него - имаше проблем, казах му тарифата ми, която си изисквам - никакъв проблем. Направих това, което желаеше, сървъра му от тогава е бетон. На нашият пазар четворно по-ниска цена им се струва прекалено висока.
Е криво е когато всеки гледа да мине тънката - и аз съм го правил, признавам, и не се гордея с това. Предложили са ми определена цена, съгласил съм се и са направили това, което ми е нужно. Но тук идва голямото НО - никой не включва в цената времето, което ми е било необходимо да се науча да правя нещо. Никой не включва времето, което е било необходимо да се усъвършенствам.

Мислех да пусна една тема специално за ценообразуването и най-вероятно ще го направя в следващите дни, защото ми писна. Не може да си губя времето в четене на материали за оптимизирането на дадена машина за определени нужди и накрая да ми кажат "е как ще искаш 20 лева за 1/2 час, прекалено е високо", при положение, че на западния под 100$ за половин час цените не падат.

На мен лично ми писна от това, в България прекаляваме с подбиването на цените. Нито статиите се котират както трябва, нито лого дизайните се котират както трябва, нито която и да е било услуга.

След 2-3 прочетени теми във форума дори обмислям възможността да направя една мрежа от сайтове на базата на опен сорс продукти като wordpress и openx, за покупко-продажба на сайтове, предлагани услуги и рекламна мрежа. Писна ми всяка компания да взима 60 до 80% комисионна, пък и с нашият пазар - мамата си трака. А и да не ми разбереш грешно идеята - в горната идея е включена клауза, че под "*** лева обявата няма да се появи". Това все още е само зародиш на идея де, но ако нещата наистина продължават по същият начин, като нищо да я осъществя. Крайно време е да започнем да работим за пари, а не да се правим на англичани и да развиваме тяхната икономика за сметка на нашата.
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Таа, тва исках, малко да си излея душата, защото е смешно да чета как разни работодатели се оплакват от високите цени публично... Мога още да дълбая, ама не ми се занимава ;D
За да не протакаме излишно темата в безнадеждни посоки, решението е:

Не работи за българи и неплатежоспособни клиенти.

За българите и другите клиенти от клошарски тип си има предостатъчно предлагане.
Ясно че не е толкоз просто като да вземеш едно решение и готово, ама поне си го постави за цел.
Направи необходимото (учене, маркетинг) да се наместиш на 'нормалния пазар' за потребление на такива услуги.

Не е лесно, но иначе ще се наложи непрекъснато да подбиваш цени и да оптимизираш/автоматизираш работния си процес.
За сметка на знанията и изглаждане на уменията. И оттам - на конкурентоспособността.
Което ще те застопори в един омагьосан кръг, от който се излиза трудно.
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Примерно един обикновено уебмастър, на който доходите му идват от Адсенс/ЦПА/Афилиейт (тип хапченца и тем подобни), обикновено НЕ спада към типа клиенти, които трябва да търсиш. Сегментът дето ти трябва са собствениците на (собствен/контролиран) бизнес. Адсенсърите/ЦПА мастърите/Афилиейт гурутата обикновено само си мислят че имат бизнес. На практика те са someone's bitches.

Разликата е не само в платежоспособността. Просто attitude-ът им към проектите им е много по-различен.
Нали няма смисъл да обяснявам що?
 
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Цената на час е нещо като стандарт в бранша и е за предлагане на по-голяма прозрачност за клиента.

Естествено - и колко е мин.часова ставка в бранша?:)

Примерно в строителството часовата ставка / лв. на час / пуши непуши цигари е 4-5 лв.
Просто няма кой да иде на строителна площадка за по малко.

В случая време за изработка на нещото по часова ставка + разходи / ако има /+ печалба... нещо такова би трябвало да е калкулацията в крайна сметка.
 
Последно редактирано:
От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Примерно един обикновено уебмастър, на който доходите му идват от Адсенс/ЦПА/Афилиейт (тип хапченца и тем подобни), обикновено НЕ спада към типа клиенти, които трябва да търсиш. Сегментът дето ти трябва са собствениците на (собствен/контролиран) бизнес. Адсенсърите/ЦПА мастърите/Афилиейт гурутата обикновено само си мислят че имат бизнес. На практика те са someone's bitches.

Разликата е не само в платежоспособността. Просто attitude-ът им към проектите им е много по-различен.
Нали няма смисъл да обяснявам що?
Много се смях. Много си забавен :)
По-скоро кучката е този който предлага услугите си :)
 
От: От: Малко разсъждения: Ценообразуване

Естествено - и колко е мин.часова ставка в бранша?:)
Не знам,
а и не сме уточнили за кой бранш става дума :) .

Понеже сутринта видях че авторът на темата е front end developer, приех че това обсъждаме.

Щото примерно ако браншът беше някакъв вид дизайн, нямаше тъй охотно да подфърлям идеи за цена/час....
 

Горе