Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

cToKaTa

Member
Понеже в тази тема силно ме изнервиха дискусиите и излишния спам на потребителя в темата , предлагам тук да дискутираме Wordpress .

Ето моето мнение по въпроса :

Wordpress бих използвал в сайт за статии .
Защо ? Защото е оптимизиран за тази цел .
Какво имам предвид ?
-Лесна администрация
-Лесна модификация
-Множество помощни плъгини

Защо не бих го използвал за друг тип сайт ?
Една основна причина: неоптимизиран процес на работа
Защото опростени заявки,структура и опростена работна среда биха дали в пъти по-добър резултат .
Бърз пример :
Wordpress се инсталира и "пристига" с около 10-12таблици в Базата данни.
Ако клиента иска "Х" сайт , защо по дяволите ще му товаря сайта с 10-12 таблици и излишни заявки ...
 
От: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

Градски, толкова си могат уеб мастърите, за това си го ползват. Точно тоя дето обяснява, че за 30 мин прави сайт с Wordpress и зад него стоят сериозен екип от програмисти и съпорт през 1 месец хленчи, че му е забил VPS-а :D Верно, че е лесен за употреба (не се изисква да си напънеш мозъка като с Drupal примерно), но ако ти трябва изработка на комплексен сайт с Wordpress трябва да го разкостиш на ниво core. Готовите CMS-и винаги тътрят със себе си ненужен обем код и заявки, главно защото са правени като всеобхватни, а не за конкретна нужда. Специално за тази тема, в която клиента иска сайт тип визитна картичка, можеш да го направиш на който и да е CMS. Но и такъв клиент няма да се лепне за офертите на което и да е от големите уеб студиа, защото там ще му вземат 2000 лв само за да дизайна.
 
От: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

Ето една интересна статия :
http://www.webbedfeetuk.com/news/10-reasons-why-web-developers-should-not-use-wordpress
Искам да обърна внимание на тези изводи :

Search Engine Optimisation (SEO)

There are lots of SEO plugins for WordPress, and by picking and choosing the correct ones you can achieve a certain level of optimisation. However, you never have the fine control that you get with a custom website, and therefore full search engine optimisation is not possible.

и

Summary

Wordpress is a powerful piece of software that allows people with minimal knowledge of web design set up a web site fairly quickly. And for personal use it is unsurpassed. However, for business use you have to question whether it is a good choice to use software that is regularly hacked, offers slow performance and requires continual technical attention.

Remember that you are at the whim of other developers, not just for Wordpress itself but for each theme and plugin, who have no relationship with you, and certainly no obligation to you. You rely on them to write secure and professional code, when most of them write it as a hobby.

That’s before you consider that you will be forced to make compromises with the design and operation of the site. Your business is unique and your website should reflect that.

Unless the budget is exceptionally tight, it is often better to get a website developed properly at the start. A website is often the first (and potentially the last) thing people will see about your business. It’s therefore important, and more efficient in the long run to get it right first time!
 
От: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

Пичове каквото и да пишете няма да ме откажете от Wordpress това че теб не ти харесва не значи че другите мислят като теб. cms Wordpress се е доказал както за блогове така и за какъвто тип сайт се сетиш стига да има кой да го интегрира.
Сега вече ако говорим за сайт за някаква игра или платформи предназначени за друго различно от преглед на информация заслужаващи си да се инвестират 5000 лева на горе и очакващо се да има голяма печалба може ама ако говорим за сайтове на които се добавя само текст това е платформата.

А и защо ще и е на фирма примерно която ще прави по 50-100 посещения на ден сайт на VPS кодиран за 5 бона?
Според мен на такава фирма и трябва просто един специално направен дизайн за Wordpress и до там нищо повече.
 
Преместих темата в правилния раздел. :)

Иначе няма нищо лошо системата. Аз я харесвам много, но за сериозни сайтове - определено се иска малко повече от обикновеното ниво на повечето разработчици. Големите клиенти с големите бюджети си искат тяхното и в един момент, ако системата не може да отговори на изискванията, дори и с кодинг, то тогава се минава на нещо къстам. Ще се съглася с хората, които са на мнение, че ако много трябва да се ръчка по кода и темата, да се мисли за нещо къстам.

WP като цяо се движи така, както го направи и администратора. Виждал съм WP с адски много наблъскани плъгини и уиджити, които вървят супер добре на определен хостинг, и такива, които с не много плъгини бозят. Въпрос на хостинг, разработчик и администратор. ;)
 
От: Re: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

Ето една интересна статия :
There are lots of SEO plugins for WordPress, and by picking and choosing the correct ones you can achieve a certain level of optimisation. However, you never have the fine control that you get with a custom website, and therefore full search engine optimisation is not possible.
time!
Това е написано от човек, който хал хабер си няма от WP. Аз лично съм си писал плъгини с custom post type и прекрасно съм си го интегрирал с Yoast. Просто иска малко познания и ровене по кода (и то съм го интегрирал the WP way с хукове).

Градски, толкова си могат уеб мастърите, за това си го ползват. Точно тоя дето обяснява, че за 30 мин прави сайт с Wordpress и зад него стоят сериозен екип от програмисти и съпорт през 1 месец хленчи, че му е забил VPS-а :D Верно, че е лесен за употреба (не се изисква да си напънеш мозъка като с Drupal примерно), но ако ти трябва изработка на комплексен сайт с Wordpress трябва да го разкостиш на ниво core. Готовите CMS-и винаги тътрят със себе си ненужен обем код и заявки, главно защото са правени като всеобхватни, а не за конкретна нужда.
С WP може да се направи всичко, което поискаш, обаче си трябват знания. Относно милиардите плъгини. Аз лично си ги тествал доста преди да добавя някой нов. Ама иди обясни на някой самоук недоучил се WEB "програмист" какво е профилиране на код.


WP като цяо се движи така, както го направи и администратора. Виждал съм WP с адски много наблъскани плъгини и уиджити, които вървят супер добре на определен хостинг, и такива, които с не много плъгини бозят. Въпрос на хостинг, разработчик и администратор. ;)
Точно поради причината, че куцо, кьораво и сакато, което и php всъщност не знае като хората се занимава с WEB "програмиране" било "бозило" WP-то.
 
Последно редактирано:
От: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

Бърза извадка от секцията "Wordpress Форум"
"Дупка в wordpress теми с Timthumb - Важно"
"Странен проблем с LayerSlider WP"
"Хакнат WP - този път е по-различно"
"Проблем с логин в зарязан сайт- Тази страница води до циклично пренасочване"
"Нов brute force prez xmlrpc.php"
"Трябва ми помощ за WP сайт с вирус"

Това в първите 20-тина теми на раздела. Вие ще гледате надолу.
Фактите говорят!
 
От: От: Re: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

...... Ама иди обясни на някой самоук недоучил се WEB "програмист" какво е профилиране на код.

Чудя се колко ли от "web developer-ите" тук знаят как се ползва Xhprof примерно ?!?
 
От: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

Бърза извадка от секцията "Wordpress Форум"
"Дупка в wordpress теми с Timthumb - Важно"
"Странен проблем с LayerSlider WP"
"Хакнат WP - този път е по-различно"
"Проблем с логин в зарязан сайт- Тази страница води до циклично пренасочване"
"Нов brute force prez xmlrpc.php"
"Трябва ми помощ за WP сайт с вирус"

Това в първите 20-тина теми на раздела. Вие ще гледате надолу.
Фактите говорят!

Аха, а къстъм сайтовете никой не може да ги хакне... И въпросните теми които четеш не са им хакнати worpdpress-ите, а допълненията правени от трети страни - плъгини, теми. Ако си достатъчно добър да напишеш един качествен сайт от нулата, значи можеш и да си напишеш необходимите ти модули сам, без да ползваш плъгини, както и правят много хора.

Тук се пропуска основното и то е, че на клиента (с малки изключения разбира се) НЕ МУ ПУКА как и на какво ще му го направиш, стига да сайтът да му е така както го искат той и евентуално да може да добави или промени нещо след време. Защо му е да дава хиляди левове на някое студио/дизайнер/програмист да му пише сайт от нулата и да учи специфичен панел и начин на работа, когато с една система, била тя Wordpress или някоя друга от популярните ще му предостави същия сайт с много повече функции (може и да не му трябват половината, вярно) и ще трябва да научи една доста популярна среда (визирам административната част), която след това винаги ще му е от полза да може да се оправя сам и с други wp сайтове, които има. Освен това с малко четене би могъл и сам да си променя и инсталира някои неща дори да не разбира толкова много.

Да не говорим, че къстъм сайта ще му го направиш, само че след 5 месеца или година примерно ще трябва да се обнови нещо или да се допълни друго и въпросният клиент ще е принуден да те търси отново теб и да ти ръси десетки левове на час. Което е добре за теб, разбира се...
 
Re: От: От: Re: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

За всяко нещо си има инструмент.
Ама за фирмен сайт с 3-4 странички (с обновяване 1-2 пъти в годината), ако някой ми обясни защо е нужен изобщо цмс, ще го призная.
Не, че не може да стане с цмс (ВП, друпал....) ама за кво е при положение,че чист хтмл е в пъти по-лесен за поддръжка.
 
От: От: Re: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

Бърза извадка от секцията "Wordpress Форум"
"Дупка в wordpress теми с Timthumb - Важно"
"Странен проблем с LayerSlider WP"
"Хакнат WP - този път е по-различно"
"Проблем с логин в зарязан сайт- Тази страница води до циклично пренасочване"
"Нов brute force prez xmlrpc.php"
"Трябва ми помощ за WP сайт с вирус"

Това в първите 20-тина теми на раздела. Вие ще гледате надолу.
Фактите говорят!
Просто защото никой няма да си признае "Написах баси яката къстъм система" и ми я хакнаха. Освен това най-популярните софтварета са най-голям обект на хакерски атаки.
Относно другите теми за проблеми - мислиш ли, че хора, които не разбират какво правят дори с WP ще се справят с къстъм система.

Чудя се колко ли от "web developer-ите" тук знаят как се ползва Xhprof примерно ?!?
Според мен повечето и дебъгер не използват :D

Аха, а къстъм сайтовете никой не може да ги хакне... И въпросните теми които четеш не са им хакнати worpdpress-ите, а допълненията правени от трети страни - плъгини, теми. Ако си достатъчно добър да напишеш един качествен сайт от нулата, значи можеш и да си напишеш необходимите ти модули сам, без да ползваш плъгини, както и правят много хора.

Да не говорим, че къстъм сайта ще му го направиш, само че след 5 месеца или година примерно ще трябва да се обнови нещо или да се допълни друго и въпросният клиент ще е принуден да те търси отново теб и да ти ръси десетки левове на час. Което е добре за теб, разбира се...
Това мислих да напиша и аз. Къстъм система е подходяща, ако си я пишеш сам, иначе утре Пешо отива в Америка, а ти оставаш с код, от който бъкел не разбираш.
 
От: Re: От: От: Re: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

За всяко нещо си има инструмент.
Ама за фирмен сайт с 3-4 странички (с обновяване 1-2 пъти в годината), ако някой ми обясни защо е нужен изобщо цмс, ще го призная.
Не, че не може да стане с цмс (ВП, друпал....) ама за кво е при положение,че чист хтмл е в пъти по-лесен за поддръжка.

Веднага ти давам причина... много по-лесно е за един човек, който грам не разбира нито от програмиране, нито е чувал за html или cms да се логне в админ панела на wp, за отиде на страници -> "Редактиране" и да си направи промените в страницата и толкова, отколкото да ти отваря някой html файл с notepad или др. редактор, да търси измежду таговете - къде аджеба е оная сричка дет трябва се смени - и да я промени...

И е по-лесно за обяснение. А върви обяснявай на някой, който си няма грам - ама грааам понятие за какво служи <span></span> и да не вземе да си изтрие <p>параграфчето</p> или да не пропусне да сложи някоя кавичка на url-то на тага за изображението в html-a, че няма да му се зареди иконата и ще се чуди що се урл-то е "яхнало" h2 заглавието на 3-тия div примерно. И какво подяволики значи това? O_O

Много по-лесно ще е да си напише името и паролата, да влезе и да му кажеш: "От менюто в ляво, кликни на страници, избери страница с име "За нас", редактирай текста с визуалния редактор, натисни в дясно бутона "Запиши промените" и готово.

Не е ли така?
 
От: От: Re: От: От: Re: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

Веднага ти давам причина... много по-лесно е за един човек, който грам не разбира нито от програмиране, нито е чувал за html или cms да се логне в админ панела на wp, за отиде на страници -> "Редактиране" и да си направи промените в страницата и толкова...

Ще може, ама ако човека който е правил сайта го прекара и забрани редакцията на файловете и ще има един осакатен сайт!
 
Re: От: От: Re: От: От: Re: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

Ще може, ама ако човека който е правил сайта го прекара и забрани редакцията на файловете и ще има един осакатен сайт!

Или си заключи кода и да го почнеш на дебелите оферти за разработки, както вече съм го виждал и това. :)
 
От: Re: От: От: Re: От: От: Re: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискус

Ще може, ама ако човека който е правил сайта го прекара и забрани редакцията на файловете и ще има един осакатен сайт!

Или си заключи кода и да го почнеш на дебелите оферти за разработки, както вече съм го виждал и това. :)

O_O За ВП?

Не е ли нелепо?
 
От: Мечтата на всеки web master - сайт с Wordpress[дискусия]

Ами яз понеже сам прос и гледам кво ползват повичето лебмастери и са оказва WP,,, па и се кефя чи има доста плъгини и обяснения за тяхното използвание ама тъй че ияз даги разбера,,, ама пак мие сложно даго ева
 

Горе