Може ли компютър да замени касов апарат? Кое е по-евтин вариант?

От: Касов апарат

:) може, ако свържеш компютъра с фискален принтер :D
 
От: Касов апарат

Виждал съм в магазините касови апарати със сензорен монитор + Windows 98 значи трябва да може. То дори и банкоматите са с обикновен Windows.
 
От: Касов апарат

Каквото и устройство да сглобиш за без пари, пак трябва да го регистрираш в НАП и Института по метеорология... тези такси няма как да ги спестиш, защото са определени със закон :) Ако мислиш да бягаш по-тънката лайсна, ориентирай се към регистрация в офшорна зона и онлайн разплащания през други системи.
 
От: Касов апарат

Каквото и устройство да сглобиш за без пари, пак трябва да го регистрираш в НАП и Института по метеорология... тези такси няма как да ги спестиш, защото са определени със закон :) Ако мислиш да бягаш по-тънката лайсна, ориентирай се към регистрация в офшорна зона и онлайн разплащания през други системи.

не :D
чудех се дали може да се спестят 250-300 лв. за касов парат...не знаех, че тези принтерчета са толкова скъпи...

Питах за информация, за сега не ми трябва :)
 
От: Касов апарат

не :D
чудех се дали може да се спестят 250-300 лв. за касов парат...не знаех, че тези принтерчета са толкова скъпи...

Питах за информация, за сега не ми трябва :)

Да си предприемач не е евтино удоволствие. Прецени си дали проекта е във фаза "изкаравам пари колкото да си покрия годишните разходи и да съм с 1 лв отгоре" и тогава мисли за касов апарат.
 
От: Касов апарат

Те има портативни под 250 кинта - ако няма гониш голям оборот ти е 6
 
От: Касов апарат

Да си предприемач не е евтино удоволствие. Прецени си дали проекта е във фаза "изкаравам пари колкото да си покрия годишните разходи и да съм с 1 лв отгоре" и тогава мисли за касов апарат.

Те има портативни под 250 кинта - ако няма гониш голям оборот ти е 6

Питах информативно :)
И вече знам, че разликата не е голяма.. но с компютъра ще е по-удобно :confused:
 
От: Касов апарат

Ако мислиш да бягаш по-тънката лайсна, ориентирай се към регистрация в офшорна зона и онлайн разплащания през други системи.

Щом няма пари за касов апарат няма да има и за регистрация на офшорка, за годишните разходи за съществуването на фирмата, за подготовката на документи за откриване на банкова сметка и т.н. (действителната цена на "удоволствието" да имаш офшорна фирма е 4-5 хиляди първата година и 2 хиляди всяка следваща - съвсем ориентировъчно - плюс банкови такси 50-100 долара на валутен превод, сметнете колко процента е това - за малки преводи е направо обир). Освен това няма как офшорната фирма да има търговски обект в България (защото иначе ще се наложи да води счетоводство и да плаща данъци като българска фирма, което обезсмисля цялата скъпа процедура по регистрация на фирмата). Ако фирмата продава услуги, извършвани от разстояние (хостинг, домейни, копирайтинг и т.н.) може и да е възможно фирмата да е офшорна, обаче ако продава някакви стоки, които се изпращат от България възниква място на стопанска дейност и фирмата ще трябва да води счетоводство и да плаща данъци в България като българска фирма.

Ако искате да не плащате данъци (и да нямате големи разходи) варианта с офшорка не е за вас. По-евтино е да плащате на доставчик на анонимни платежни услуги - ще ви дерат с 5-10% (колкото е данъка в България), но няма да плащате осигуровки и няма да се занимавате с фирми, счетоводство и т.н. Като сметнете колко процента от дохода ви заминава за поддръжка за офшорна фирма ще стигнете до извода, че е по-евтино да нямате такава фирма. Офшорна фирма ви трябва само ако искате да плащате данък - лесно е да платите данък върху дивидента 5% върху получените от офшорната фирма дивиденти, дивидентите не се облагат с осигуровки.

Популярен мит е, че ако имате офшорка не трябва да плащате данък - истината е, че ако не искате да плащате данък не ви трябва офшорка, тя само ще ви изяжда приходите. Макар и самата офшорка да не държи данък върху печалбата (плаща само малка годишна такса), вие като физическо лице дължите данък върху дивидента, който фирмата ви ще ви изплати, ако вие вземете решение за това (като собственик можете да взимате решение кога и колко дивидент да ви се изплати).

В България хората си регистрират офшорни фирми или укриват данъци само заради осигуровките. Ако нямаше задължение за плащане на осигуровки никой нямаше да се набутва с разходи за офшорна фирма - много по-евтино е да плащате 10% данък върху дохода си вместо да плащате 5% данък дивидент + разходите за съществуването на офшорната фирма. Също така е по-изгодно да се плаща данък 10% (ако няма облагане с осигуровки) вместо да се плаща 5-10% на съмнителни доставчици на анонимни платежни услуги.

Ако махнат задължението за плащане на осигуровки и запазят размера на данъка върху дохода 10% (всеки да се осигурява където пожелае и да няма ограничение колко пари да даде за осигуровки) много хора биха предпочели да плащат данък 10% вместо да се чудят как да декларират по-малко за да спестят от осигуровки. Също така много фирми ще бъдат затворени и хората ще получават доходи като физически лица, защото е много по-евтино да плащаш данък 10% върху приходите (печалбата + разходите) вместо да регистрираш фирма, да плащаш за счетоводство и т.н. Икономиката ще се съживи, защото хората ще започнат да се занимават с реални услуги, а не с водене на счетоводство - много счетоводители ще си загубят работата (това не е лошо!) и ще започнат да работят нещо, от което има някаква реална полза (не ми спорете, че счетоводството е много важно, защото повечето малки бизнеси изобщо нямат нужда от такова, имат счетоводител само защото имат фирма и не могат да се оправят без счетоводител и фирмата не може да съществува т.е. да си плаща данъците, без водене на счетоводство).

Например при приход от 2000 лева, разход от 500 лева и плосък данък 10% (без задължение за плащане на осигуровки) държавата ще получи 200 лева данък, печалбата (без данък) е 1500 лв, с данък става 1300 лв. Действителното данъчно облагане върху печалбата е 15% (200 лева от 1300 лв), което е колкото в момента плащат собствениците на фирми, които са избрали да плащат данък печалба 10% + данък дивидент 5%. Разликата е, че плащащият като физическо лице няма да има разход за бюрократични глупости (счетоводство и други разходи, които фирмите трябва да платят само защото съществуват).

В момента много хора си регистрират фирма само за да не се налага да плащат осигуровки върху всичките си доходи. С фирмата плащат 14,5% данък печалба + данък дивидент, осигуровките се плащат върху минимално възможната сума. Ако нямаха фирма щяха да плащат 34% данък върху дохода + осигуровки - т.е. два пъти повече.

* Не ме питайте кой доставчик на анонимни платежни услуги ползвам и/или препоръчвам. Нямам опит с такива, защото съм много прост (губя си парите като плащам за офшорка няколко хилки на година + данък върху дивидента в България). Можете да потърсите с тези ключови думи. За наблюдателните, които са видели OKPAY в подписа ми - реално те не стават за целта, защото искат документи и дебитната карта я издава кипърска банка.
 
Последно редактирано:
От: Може ли компютър да замени касов апарат? Кое е по-евтин вариант?

и да минеш тънко с компютър, ще се минеш дебело с цената на тока(постоянно включен) и амортизацията на компютъра...
 

Горе