Наводнението в Мизия и българите

Чета за наводнението в Мизия и оплакванията на българите. Отвсякъде идват вайкания, че някой е виновен. Но този някой все не е от Мизия.

Виждал съм какво прави дъжд. Дъжд на 80 години веднъж. Река, дето лятото можеш да я прескочиш - течеше 4 м дълбока вода.
Сутринта гледах на картата язовирите над Мизия. Това не са язовири, а локви. Нито могат да поемат толкова вода - дори да са празни, нито могат да изпуснат толкова вода.
За мен проблема е, че никой не е искал да си разваля празника и да се евакуира: "Толкова пъти реката е прииждала, какви ни ги говорят сега за евакуиране?!"
Другия проблем са дигите, доколкото мога да разбера информацията.

Още в четвъртък следобед е имало предупреждение от министерството за идваща голяма вода.
 
От: Наводнението в Мизия и българите

И на мен това ми е най-странното, че имаше предупреждение.. не знам кой е трябвало да види къде може да се подпомогне "разливането" на водата преди да навлезе с такъв обем във града. Време достатъчно имаше.
 
От: Наводнението в Мизия и българите

Там има 70+ годишни баби, които казват, че през живота си никога не са виждали нещо подобно. В такива ситуации виновни няма и няма смисъл да се търсят. Природата е по-силна от хората.
 
От: Наводнението в Мизия и българите

Там има 70+ годишни баби, които казват, че през живота си никога не са виждали нещо подобно. В такива ситуации виновни няма и няма смисъл да се търсят. Природата е по-силна от хората.

С това съм напълно съгласен.
Но защо все се търси "врага с партиен билет"? Сутринта кмета на Мизия в ефир съвсем официално обвини язовирите.
Сигурен съм, че и в наше село никой не би се евакуирал. Особено на празник. И на другия ден всички ще се надпреварват да обвиняват някой друг.

Не обичам да обобщавам на "българин", но вече няколко пъти българина се показва абсолютно неадекватен спрямо природно-житейски трудности.
 
От: Наводнението в Мизия и българите

Природата е по-силна от хората.

Природата не е виновна. Виновни сме само и единствено ние!

Ако нямаше хора около реката - нямаше да има и жертви.
Ние може да живеем навсякъде - дори в космоса.

Мястото което е избрала реката за да мине - е ЕДИНСТВЕНОТО! (проста логика - проста като електората на бсп който цитираш).

Остави електората на БКП - 15-15 дето бяха
на тях все някой друг им е виновен

тази година има дъжд, другата ще има слънце, по-другата ще има сняг
К'Во се пенявите?
 
От: От: Наводнението в Мизия и българите

Природата не е виновна. Виновни сме само и единствено ние!

Ако нямаше хора около реката - нямаше да има и жертви.
Ние може да живеем навсякъде - дори в космоса.

Мястото което е избрала реката за да мине - е ЕДИНСТВЕНОТО! (проста логика - проста като електората на бсп който цитираш).

Остави електората на БКП - 15-15 дето бяха
на тях все някой друг им е виновен

тази година има дъжд, другата ще има слънце, по-другата ще има сняг
К'Во се пенявите?

Ти съвсем изтрещя!
 
От: От: Наводнението в Мизия и българите

Ти съвсем изтрещя!

с кое не си съгласен? с това, че мястото по което минава водата е ЕДИНСТВЕНОТО възможно? :shock: :shock: :lol:
 
От: Наводнението в Мизия и българите

Имам приятел, който живееше в Мизия преди и се случи така точно за наводненията да е там. От държавата им обещали по 325 лева на къща... смятай за каква гавра става въпрос. :cry:

Търсим кой е виновния за случилото се, а щетите КОЙ ЩЕ ГИ ПОЕМЕ? В момента цялото население на Мизия седи на един баир на палатки и гледат как къщите им се разпадат под водата? На 1500 човека им се хвърлят 5 кашона кроасани като на кучета и ги остават да се оправят сами. КЪДЕ Е ДЪРЖАВАТА?
 
От: Наводнението в Мизия и българите

питай го защо не даде 100 лв за застраховка
не може държавата да прави къщи на всички...нали все се оправдавате с Природата..тогава какво е виновна Държавата?

п.п. вчера забравих лаптопа отвън и дъжда го е намокрил!
ПИТАМ КОЙ! коЙ ще поеме щетите? БЕСЕН СЪМ! КЪДЕ Е ДЪРЖАВАТА? има ли такава??????????????????????????????????????????????????
 
  • Like
Реакции: Sky
От: Наводнението в Мизия и българите

питай го защо не даде 100 лв за застраховка
не може държавата да прави къщи на всички...

Не е вярно, в Столипиново в Пловдив за няколко години държавата издигна стотици къщи за мангалите. :mad: Които в последствие се превърнаха в конюшни. Разликата е там, че за останалото население от България имено държавата превърна в конюшни къщите на хората.

Какви 100 лева за застраховка бе брат.. сам дядо на 60 - 70 години с пенсия 80 лева и 2 козлета... за каква застраховка говорим? И хората със застраховки кого да чакат в момента? Поне 2 3 седмици тая вода ще ги е потопила яко, то такива места като Мизия и без това си бяха забравени от света. За жалост се затриха хората там.

А това, че са зарязани насред нищото (без храна и вода) и тая седмица се задават още по-големи валежи някой помисли ли? За къщи е ясно, че нямаме желание да направим, а някакъв подслон поне? Или и затова държавата не е отговорна?
 
От: Наводнението в Мизия и българите

чак пък стотици къщи
и кога ги построиха?

тези 100 лв са за приятеля ти..той и без това не живее там, така че никога не би си направил застраховка
и 100 лв са 10 лв. месечно, т.е. по 2 кутии цигари месечно по-малко ще пуши

не мога да ти повярвам, че са без вода..това е просто несериозно изказване :)
 
От: Наводнението в Мизия и българите

не съм сигурен са сумата, може и да е много по-малко от 100 лв :) т.е. по една кутия цигари месечно, или иначе казано: 1 цигара по-малко дневно

ама по-лесно е да чакаме на държавата...а тя ако не ми направи нова къща, ще продължа да я хуля както съм правил до този момент
 
От: Наводнението в Мизия и българите

Къщите им ги построиха за 4 - 5 години. А информацията, че нямат храна и вода ми е от първа ръка. Не са ми го казали от БТВ, впрочем доста неща се спестяват по телевизията.
Хората дето са без застраховки ще се спасяват по отделно.. кой при роднини, кой на улицата... а тия дето са си платили за застраховка едва ли ще се върнат пак някога на това затрито място.

Държавата ще помогне ли на този район да си стъпи на краката? Не говоря за издигане на къщи, а за почистване на улиците и т.н.? Защото тепърва предстоят бедите ми се струва...
 
От: Наводнението в Мизия и българите

Ако чакаш на държавата си загубен. Туй да не ти някоя нормална държава????
Това Булгаристан, тук никой не го ебе за теб. Най малко пък чакай помощ от държавата.
Баба ми е с 160 лева пенсия и си е застраховала керпичената колиба.
Всеки сам си решава, спестява малко и си плащаш застраховката или чакаш на държаварта/неволята.
А това мизия сефте го чувам и не ми и пука за тях, както и на никой от тях не му пука за мен.
 
От: Наводнението в Мизия и българите

Ако чакаш на държавата си загубен. Туй да не ти някоя нормална държава????
Това Булгаристан, тук никой не го ебе за теб. Най малко пък чакай помощ от държавата.
Баба ми е с 160 лева пенсия и си е застраховала керпичената колиба.
Всеки сам си решава, спестява малко и си плащаш застраховката или чакаш на държаварта/неволята.
А това мизия сефте го чувам и не ми и пука за тях, както и на никой от тях не му пука за мен.
Прави сте и двамата, че човек трябва да си застрахова къщата, най-малкото за да е спокоен!

Но хората дето в момента са на улицата и гладуват, като сред тях има семейства с малки деца... нямат нищо общо със застраховките. Както казах сега като няма кой да им обърне внимание най-малко седмица ще стоят без подслон... И аз не съм "умрял" за тях, но на никого не пожалавам такова бедствие. Без значение в коя част на България живее човек...
 
От: Наводнението в Мизия и българите

Доброволец споделя:
Вчера се върнахме от Мизия.
Положението там е критично - по данни на общината(най-вероятно е по-мащабно) около 700 къщи са пострадали.
Около 130 не стават за живеене, голяма част от тях ще бъдат годни след тотален ремонт, а доброволци помогнали на около 200 къщи, значи в над 200 къщи, където има нужда от помощ още никой не е стъпвал.
Доброволците са били 200 в четвъртък и 150 в петък, заради доброволците от един град(който знае да го каже). Иначе досега са били средно по 70, но от днес са доста по-малко. Храна има на корем, ботуши и лопати за всеки и места за спане има достатъчно.
Според мен медиите въобще не показват нещата в истинския им мащаб и не призовават достатъчно за доброволци.
Потресаваща е и институционалния колапс там! Никой не е информиран за почти нищо. До колкото разбрахме от хората, още в началото е имало "събиране в центъра", където са давали инструкции, но явно този формат не е свършил работа, защото никой не знаеше, че примерно всички узрели плодове трябва да се хвърлят, че абсолютно всичко което било с досег с водата трябва да се хвърли. А, където е имало вода сега е като изгорено, хората които са ходили в началото във водата до домовете си имат рани по краката - адска отрова е заляла всичко(от бензионстанции, от складове за пестициди и кой знае още какво), всичко там е отровено, а никой не се грижи хората да бъдат информирани за каквото и да е било. Ние, които сме следяли новините, бяхме по-информирани от тях! Излиза че всички институции освен, че са безползени, са направо вредни!
Трудно е да си представите гледката на погром и мъката на хората. Улиците са изпълнени с разрушени или полуразрушени къщи, а пред тях гние неизвозената похабена покъщнина , или както казват хората там поколения памет бива изгубена - домовете, които са строили цял живот, че и няколко поколения подред, заедно с всичките семейни спомени стоят в една купчина отпред, като надгробен камък. Един дядо говореше, че по-добре бомбандировка да имало, вместо наводнение, че от бомбите ще изгорят няколко къщи, а от водната стихия всички пострадали.
Хората от Народна гражданска защита, които бяха там от повече от седмица си бяха извоювали име на най-търсена бригада! Целия град познаваше тези неуморни герои!
На фона на това съобщенията в пресата на губернатора на Врачанска област Василев стоят като психично отклонение:
"Водата е отнесла много складове за съхранение на пестициди. В тая трагедия хората не могат да се контролират, трябва да проявим търпение и спокойствие, за да се избегнат фатални последици", заяви областния управител Венцислав Василев."
Василев увери, че няма опасност от замърсяване от няколкото залети бензиностанции.
Явно търпението и спокойствието на този пустиняк е като на мизийските кибици, които по цял ден пиха бира на главната, докато ние помагахме на съгражданите им...
 

Горе