Некоректен служител

Maverick

Well-Known Member
Имам следния проблем. Служител на постоянен договор (минал е изпитателния срок), не се явява на работа и не си вдига телефона. Работата е там, че той е отишъл на друго място да работи. Не е дал предизвестие, няма болнични, не е пускал молба. Нямам представа дали иска да се връща или ме е з@ебал нацяло. И не ме интерсува, защото с не идването си ме прецаква от всякъде. И той това много добре го знае. Въпроса е аз като работодател какви права имам? Как мога законно да го освободя от работа? И какво се случва със заплатата и осигуровките?
 
Тъй като този път съм го минавал по всичките му възможни варианти, ще ти го кажа направо - освобождавай го, пийни една вода и напред.
 
То е ясно. Въпроса е как става, след като го няма да си сложи подписа.
 
Според мен варианта е дисциплинарно уволнение, макар че може и да падне в съда.Ако лицето не се е явило 2 последователни работни дни на работа, имате право да го уволните дисциплинарно. Преди това обаче, трябва да му изпратите искане с обратна разписка за писмени обяснения. Тези писмени обяснения трябва да имат срок, в който лицето може да ги предостави. Ако не ги представи в определения срок и ако не е под закрилата на чл.333 от КТ, може да го уволните. Като заповедта пак се изпраща с обратна разписка.
 
Последно редактирано:
Според мен варианта е дисциплинарно уволнение, макар че може и да падне в съда.Ако лицето не се е явило 2 последователни работни дни на работа, имате право да го уволните дисциплинарно. Преди това обаче, трябва да му изпратите искане с обратна разписка за писмени обяснения. Тези писмени обяснения трябва да имат срок, в който лицето може да ги предостави. Ако не ги представи в определения срок и ако не е под закрилата на чл.333 от КТ, може да го уволните. Като заповедта пак се изпраща с обратна разписка.

Да, и аз мисля че това е в момента начина. И задължително протоколи да се съставят със свидетели, че лицето се е самотлъчил от работа и не е отговорил на опитите за контакт с него. За да има свидетели, че не се е явил във въпросния ден. Всеки ден нов протокол до достигане на законоустановения брой за дисциплинарно уволнение.
 
Докато не го освободиш си плащаш осигуровки. Заплатата също я дължиш до момента на освобождаването.
Единствения вариант да не му платиш последната заплата, законен имам впредвид е дисциплинарно уволнение.
 
Според мен варианта е дисциплинарно уволнение, макар че може и да падне в съда.Ако лицето не се е явило 2 последователни работни дни на работа, имате право да го уволните дисциплинарно. Преди това обаче, трябва да му изпратите искане с обратна разписка за писмени обяснения. Тези писмени обяснения трябва да имат срок, в който лицето може да ги предостави. Ако не ги представи в определения срок и ако не е под закрилата на чл.333 от КТ, може да го уволните. Като заповедта пак се изпраща с обратна разписка.

И задължително протоколи да се съставят със свидетели, че лицето се е самотлъчил от работа и не е отговорил на опитите за контакт с него. За да има свидетели, че не се е явил във въпросния ден. Всеки ден нов протокол до достигане на законоустановения брой за дисциплинарно уволнение.

Много е важно първо да се съставят протоколи със свидетели за установяване на неявяването повече от 2 последователни работни дни. След това задължително да се искат писмени обяснения в срок с обратна разписка. След като се мине цялата процедура и се съберат всички документи, се уволнява. Отделно, имате право на обезщетение за срока на предизвестието, демек дължи една заплата за самоволното изчезване и липсата на предизвестие.
 

Горе