Нетинфо прави дъмпинг на собствените си цени за реклама?!

nik0la

New Member
Здравейте колеги, съвсем наскоро компанията Нетинфо, хвърли бомба на българския онлайн пазар, предлагайки странен избор на своите рекламодатели, а именно: за една и съща банер позиция - две рекламни тарифи - една за импресии / CPM/ и една за кликове /PPC/

Интересно, че не става дума за участие в рекламна pay per click мрежа, каквито са Google Adsense и Easytrader, а за директна оферта към клиенти на компанията. Както знаете рекламните мрежи разполагат с алтернативни банерни позиции или с непродаден рекламен инвентар, като дават право на собственика на уеб сайта да блокира реклами на конкретни рекламодатели ако има конфликт на интереси.

Какво, очаквате да се случи, какви ще бъдат последствията от "двойната" рекламна тарифа? Защо някой би предпочел да плаща за импресии в сайтовете на Нетинфо, когато може да плаща за далеч по безопасния и евтин клик?

Какво ще стане ако рекламодатели като Мтел и Вивател насочат голяма част от бюджетите си в Нетинфо към pay per click реклама? Подбира ли Нетинфо на кого да продаде клик и на кого импресии, т.е. съществува ли основание за дискриминация на рекламодатели?

Какво ще се случи с и без това малкия трафик на тематични сайтове като svejo.net и imot.bg; могат ли те да се изхранват само с кликове? Споделете, мнението си!

Според мен това е най-рискованият ход в интернет бранша за последните години. Новата рекламна тарифа на Нетинфо от една страна популяризира PPC рекламата в България, от друга - поставя началото на края на CPM рекламата в тяхните портали, която досега бе основен източник на доходите им.

Ето и сайтовете, в които към момента се предлагат цени за клик от 10 стотинки нагоре и съответно дублираната тарифа за CPM. Обърнете внимание на фрапиращата разлика от 9 лв за 1000 импресии, съпоставени с едновременната оферта от 0.10 лв за клик на началната страница на gbg.bg:

abv.bg - incoming mail 468x60 / 2.50 лв за CPM или 0.10 лв за клик
abv.bg - inside pages 728x90 / 1.50 лв за CPM или 0.10 лв за клик

gbg.bg - title page 300x125 / 9 лв за CPM или 0.10 лв за клик
gbg.directories 728x90 / 5 лв за CPM или 0.10 лв за клик

forum.bg-mamma 728x90 / 2 лв за CPM или 0.10 лв за клик
svejo.net 300x250 / 8 лв за CPM или 0.10 лв за клик
mobile.bg 728x90 / 1.50 лв за CPM или 0.10 лв за клик
imot.bg 728x90 / 1.50 лв за CPM или 0.10 лв за клик
focus.bg 728x90 / 1.50 лв за CPM или 0.10 лв за клик
zaplata.bg 728x90 / 1.50 лв за CPM или 0.10 лв за клик
vbox7.com 728x90,160x600 / около 1 лв CPM или 0.10 лв за клик

* При оптимистична кликаемост на банерите от 0.5%, цените за клик, изразени в ипресии излизат 0.50 лв за 1000 импресии, което е най-малко три пъти по-евтино от публикуваните цени за CPM

*копирано от тук:
http://yvox.net/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=4240&sid=63cc94cbf38c9ebaf7cce9830e908275
 
От: Нетинфо прави дъмпинг на собствените си цени за реклама?!

Те отдавна предлагат PPC, но по спомен цената в gbg.bg беше 30 стинки, което си беше доста , но сега с 10 стинки е направо супер ...
 
От: Нетинфо прави дъмпинг на собствените си цени за реклама?!

Да предлагат отдавна, но явно сега са решили да наблегнат на нея. Странното е, че не пускат всеки. Звъннах днеска да чекна как стои въпроса, казаха ми, че било изкупено всичко. Странна работа. Има нещо гнило в Дания, както се казва ;)

Между другото, това не е много добро за нас, малките сайтчета, защото рекламодателите могат да забегнат натам изкушени да се появят за никакви пари в нетинфо :(
 
От: Нетинфо прави дъмпинг на собствените си цени за реклама?!

всъщност е добро..... много от собтвениците на малките саитове не биха дали 9 лв за 1000 импресии да си рекламират сайта в мрежата на нетинфо но са склонни да дадът 10 ст на клик

вярно че не сме с бюджети като на бтк или мтел но сме много и ще ставаме все повече ;)
 
От: Нетинфо прави дъмпинг на собствените си цени за реклама?!

всъщност е добро..... много от собтвениците на малките саитове не биха дали 9 лв за 1000 импресии да си рекламират сайта в мрежата на нетинфо но са склонни да дадът 10 ст на клик

вярно че не сме с бюджети като на бтк или мтел но сме много и ще ставаме все повече ;)

бате, май не разбра, не искат да пуснат всеки.

не може да рекламираш там за хиледарка дори ...

и не е добро, просто виждам, че не си особено запознат с българския пазар и не можеш да го прецениш. помисли малко ако всички рекламодатели избегат в нетинфото, за нас нищо нема да остане, щото ние в бг главно от гуглето и изитата си изкарваме кинтаците, ако тия рекламодатели забегнат към нетинфото и вместо да си дават кинтите в гуглето и изитата и ни резнат за нас не е добре, даже хич не е добре, а пък ония си напълнят гушките пак ...

дано да не съм прав!
 
От: Нетинфо прави дъмпинг на собствените си цени за реклама?!

то в бг в момента да печелиш от гоогле си е чисто самоубийство - тенденцията 10 клика = 9 цента се задържа вече 3та седмица...
 
От: Нетинфо прави дъмпинг на собствените си цени за реклама?!

Не си прав човек... в 3 бг сайта с адсенс земам средно 15-20 цента на клик.

По темата, би било супер да бъдат допуснати и малки рекламодатели с бюджет под хиляда лева (че даже и под 500) обаче е почти невъзможно да стане. Иначе при тези обявени цени, никой няма да плаща на импресии.
 
От: Нетинфо прави дъмпинг на собствените си цени за реклама?!

Аз само да вметна, че както те не ни бръцнат за С...а, така и ние не ги. Все ми е тая колко взимат за реклама в мрежата им. Факт е че никога няма да са по-добри от гугъл, мсн, яху и други големи. А това че БТК или Кока-кола си хвърлят парита на вятъра си е тяхна работа. Аз лично никога няма да дам пари за реклама в тази мрежа. Имам поща в абв.бг от 4 години и един клик не са видяла от мен, а да не говориме колко импресии съм им генерирал и пак не плащам големи сметки на БТК.

Идилия, но това че са голяма рекламна мрежа не означава че са добри.
nik0la, виж няма от какво да се плашиш, бате. Гугъл и да искат не могат да съборят, обаче за изитата не мога да дам 100% гаранция. И в този ред намисли, изитата не са ли опитвали да водят някакви преговор с тях. Все пак наистина делят един пазар и се борят за еднакви рекламодатели?

Нямам нищо поротив колегите, ако им попадам в тази дефиниця, но определено съм яко несайтересуван какво става с мрежата им и колко са зле бг релкамудателите ако мислят че това е най-дорият начин за реклама на бизнеса им. Както се вика проблема е от персонално естество.:)
 
От: Нетинфо прави дъмпинг на собствените си цени за реклама?!

Грешка, объркал съм се малко ;)
 
Последно редактирано:

Горе