Никога не губя – или печеля пари или опит

Kortes

Active Member
Здравейте пичове, не съм сигурен дали ми се получи, но написах набързо няколко истории от миналото, които смятам че може да са полезни за начинаещи предприемачи, защо не и за настоящи.
Споделям три истории, като препоръчвам да се чете от първата към последната, за да не се изгуби мисълта. За напреднали - могат да хвърлят едно око на последната.
Цялата идея на историите или поне това което аз внушавам на приятели и познати, споделяйки с тях историите си е да не се хващат за малките неща, а да разберат начина на мислене и ако им допада да си го наложат. Може пък някой ден да им потрябва, знам ли.
Отворен съм за градивни критики, пък и ми е интересно да видя някой отзив.

Част първа - Никога не губя – или печеля пари или опит

Част втора - Как да извлечем полза от неприятни ситуации

Част трета - Как COVID 19 ми спечели пари

 
Последно редактирано:
От първата история някои изводи са ти наопаки. Започнали сте били с малко пари... Не, започнали сте с твърде много пари. Аз бих препоръчал на всеки преди да се хвърли да се занимава сериозно с някакъв бизнес, първо да го пробва в малък мащаб. Искаш да продаваш аудио техника, тогава купи 1-2 усилвателя със собствени пари, продай ги и направи равносметка. Ако трябва пробвай с още няколко, докато разбереш има ли хляб в тая работа или не. Proof of concept е това. Това че сте били двама не мисля че е било проблем. Ако погледнеш най-печелившите бизнеси в историята, често се случва да са започнати от двама приятели. Просто клиентелата ви е била много ограничена и разходите твърде много.

Това с акциите е по-сложно отколкото ти изглежда. Уцелил си момента че е имало dip в пазарите и на късмет си изнезнал на печалба, защото са манипулирани. Но манипулациите се случват както в посока нагоре, така и в посока надолу. И даже е по-лесно да купиш нещо когато му е ниска цената отколкото да се решиш да го продадеш когато цената рипне. И аз съм го имал този проблем. Но печалбата трябва да се "реализира", така че се насилвай малко повече да си готов да продаваш някаква част когато си доволен от приходите, а ако освен доволен си изненадан и не можеш да повярваш, то най-вероятно е време да разпродадеш всичко ако може. Между другото Revolut са измамници, ако решиш да си държиш парите там приеми от сега, че по всяко време можеш да останеш без тях след като ти деактивират акаунта без причина.
 
От първата история някои изводи са ти наопаки. Започнали сте били с малко пари... Не, започнали сте с твърде много пари. Аз бих препоръчал на всеки преди да се хвърли да се занимава сериозно с някакъв бизнес, първо да го пробва в малък мащаб. Искаш да продаваш аудио техника, тогава купи 1-2 усилвателя със собствени пари, продай ги и направи равносметка. Ако трябва пробвай с още няколко, докато разбереш има ли хляб в тая работа или не. Proof of concept е това. Това че сте били двама не мисля че е било проблем. Ако погледнеш най-печелившите бизнеси в историята, често се случва да са започнати от двама приятели. Просто клиентелата ви е била много ограничена и разходите твърде много.

Това с акциите е по-сложно отколкото ти изглежда. Уцелил си момента че е имало dip в пазарите и на късмет си изнезнал на печалба, защото са манипулирани. Но манипулациите се случват както в посока нагоре, така и в посока надолу. И даже е по-лесно да купиш нещо когато му е ниска цената отколкото да се решиш да го продадеш когато цената рипне. И аз съм го имал този проблем. Но печалбата трябва да се "реализира", така че се насилвай малко повече да си готов да продаваш някаква част когато си доволен от приходите, а ако освен доволен си изненадан и не можеш да повярваш, то най-вероятно е време да разпродадеш всичко ако може. Между другото Revolut са измамници, ако решиш да си държиш парите там приеми от сега, че по всяко време можеш да останеш без тях след като ти деактивират акаунта без причина.

За първото си прав, че трябваше да започнем с малко и да опипаме пазара, сега бих го нарекъл "пазарно проучване", не го направихме, може би защото искахме да сме като големите или просто смебили твърде смели.
Все още смятам, че пари от порядъка на 10к за започване на подобен вид бизнес е твърде малка сума, защото дори и тогава нашите преки конкуренти имаха стока за над 40+ хил лв.
За акциите не мисля, че беше късмет. Аз реално си пресметнах риска, че една две компании могат да фалират, но останалите дори и да се върнат на половината от което са били пак нямаше как да съм на загуба. Инвестициите ми са в големи телекомуникационни компании, Левис - дънки, енергийни компании, минодобивни, авиокомпании които са единственни в дадена държава и т. н.
Сащо знам че Революта не са читави, аз и не държа пари при тях, акциите се закупуват под лиценз на друга компания и дори Революта да се гътнат някой ден, аз ще си търся парите от ония.

П. С. Друго ми направи впечатление, след като пуснах темата започнах да следя аналитикса. Оказа се че 90% от хората видели темата, отидоха директно на последната история, което ме навежда на мисълта, че всичко тук е напреднала фаза предприемачи. Което е радостно естествено.
@AseasRoa Благодаря все пак, че си направи труда да изчетеш всичките три.
 
П. С. Друго ми направи впечатление, след като пуснах темата започнах да следя аналитикса. Оказа се че 90% от хората видели темата, отидоха директно на последната история, което ме навежда на мисълта, че всичко тук е напреднала фаза предприемачи. Което е радостно естествено.

Според мен си правиш погрешни заключения. Те са отишли на последната, защото заглавието е кликбайт. В момента е актуално и хората искат да видят някоя идея как да изкарат пари от ситуацията. Доста по-интересно е, отколкото да четат предните 2.

П.С. Очаквах нещо стойностно като статия, а то се оказа, че си изкарал пари от акции в момент когато пазара върви нагоре, поради много фактори. И да не беше чел докато те заболят очите, така или иначе пазара по време на ковид кризата пори вълните. Тесла да беше купил като повечето Робинхудовци щеше да си на много по-голяма печалба. :)
 
Последно редактирано:
Според мен си правиш погрешни заключения. Те са отишли на последната, защото заглавието е кликбайт. В момента е актуално и хората искат да видят някоя идея как да изкарат пари от ситуацията. Доста по-интересно е, отколкото да четат предните 2.

П.С. Очаквах нещо стойностно като статия, а то се оказа, че си изкарал пари от акции в момент когато пазара върви нагоре, поради много фактори. И да не беше чел докато те заболят очите, така или иначе пазара по време на ковид кризата пори вълните. Тесла да беше купил като повечето Робинхудовци щеше да си на много по-голяма печалба. :)
Разбира се досетих, че и това е фактор в смисъл последната статия е кликбайт, но све пак съм във форума почти 10 години и се знаем краставите кучета

Впрочем не си схванал идеята на статията, тя не е за изкарване на пари, а за откриване на възможности. Ако прочетеш и трите истории ще разбереш по ясно как чрез първата история се внушава да сме по оптимистично настроени, във втората как да се възползваме от различните ситуации, а третата е за откриване на възможности. Не става въпрос за акции, можеше да се възползвам като изкарам онлайн курс за програмиране и сега да работя по някой малък проект и пак да печеля. Т. Е. използвам свободното време което ми предоставя карантината с нещо, което ми влага стойност, вместо да зяпам новините или цъкам игри по цял ден.
Благодаря за мнението, оценявам го.
 
Всичко хубаво, ама си личи че си го направил с цел кликбайт, не изглежда да го правиш чистосърдечно с цел споделяне на опит. Също малко си прекалил с литературния език, изглежда малко като повест на Яворов :) Личи че си чел книжки, ама на мен ми идва твърде префърцунено :) Иначе супер!

Май и аз имам някакво участие в стилистиката на написаното, ако не се лъжа, ама няма лошо....
 
Всичко хубаво, ама си личи че си го направил с цел кликбайт, не изглежда да го правиш чистосърдечно с цел споделяне на опит. Също малко си прекалил с литературния език, изглежда малко като повест на Яворов :) Личи че си чел книжки, ама на мен ми идва твърде префърцунено :) Иначе супер!

Май и аз имам някакво участие в стилистиката на написаното, ако не се лъжа, ама няма лошо....
Благодаря ти @biaaro, тези и други истории съм ги разказвал на хората около мен с години наред, имам и други истории, просто на тези ми дойде музата.
За литературния език, не мога да пиша трезвен и сигурно за това малко "омекват" изразите. Пък и докато пишех се съобразих, че може и жени да го четат това за това гледах да им хареса и тях.
Не мога да отрека също, че заглавията са леко гръмки, но кой би си направил труда да чете ако е някое постно заглавие.
Не ми е проблем, ако админите изтрият тази тема, просто не са важни толкова 100-те посещения които ще дойдат от тук, но само ако си представим че наистина е помогнало само на един човек да погледне от друг ъгъл на нещата, то аз го считам за успех.
Помня, че и ти имаше подобна тема за опита си от миналото, напълно е възможно да съм се повлиял, макар и несъзнателно. Все пак мисля, че имаш повод за гордост, че по някакъв начин си ме вдъхновил. Целта на историите всъщност е и аз да се опитам да вдъхновя някой друг
 

Горе