Нов бизнес - Склад на едро

nobody

New Member
За много години на всички!

Наскоро продадох двете си заведения и един стар апартамент в който никой не живееше, даже не го и отдавах под наем (странно).
Жена ми не иска вече да работи, а и аз малко се пооуморих ако трябва да съм честен. И разбрах, че на дребно няма как да стане.

Докато поръчвах продукти за заведенията си (сиреч напитки и в някой друг случай храни) ми светна, че складовете на едро за хранителни продукти правят луди пари.
Допитах се няколко човека в моя кръг, но никой нямаше точна информция и за това реших да потърся информация тук. Чета из форума и намирам много интелигентни и можещи хора тук. Хора с много богати знания и информация за много от бизнеса у нас, а и в чужбина и си викам - няма как да няма един тук, който да не знае.

Мислех си да стартирам с склад 400-500кв. в началото и да изкупя от местните производители наблизо и да ги продавам с минимална надценка.
Честно казано фирмата от която купувах напитките си имаха 2-3 до 5 стотинки надценка от техните дистрибутори.
Пример : Купуват от Кока Кола кенче за 0,70 и го продават за 0,73ст./бройка.
Доста хитро. Повечето колеги не искат да се обвързват с големите фирмите, заради техните милиони изисквания. Хладилници, реклами, да се следи за това, за онова и доста от познатите ми в бранша просто купуват от въпросният склад.

Ново начинание е за мен и освен основните неща, които всеки знае - други си непонятни, за това и съм тук.
Намерих склад наскоро, трябва да ходя на оглед следващата седмица.
Наема е приличен, даже и разговаряхме със собственика, може и да склони да го продаде.
Капитала го има. Лист на фирмите производители на напитки и храни е готов, трябва само да почна на звъня.
Набелязъл съм 2-3 микробуса и персонала е готов - чака само да почнем работа. Очаквам до края на януари да съм минал всички необходими проверки по безопасност и прочие.

Интересувам се дали има хора с опит, настоящи или бивши собственици или такива, които също се замислят за правят същото. Да споделят мнения, опита си и погледа си към нещата.
Вашите мнения, съвети, истории и допирни точки с този вид бизнес ще са ми от много голяма полза.

Благодарности!
П.И
 
добре написана тема и обяснение! Поздравления.
Само един съвет с една огромна грешка която си тръгнал да правиш със склада на едро!
Инвестирай само в складовата база... продукцията всеки един производител ще ти я доставя на консигнация или отложено плащане! За такива складове на едро се работи така и с парите на клиентите! Никога не се вкарвай в инвестиция в стока. Производителите само като научат за склада сами ще дойдат да ти предлагат стоките си на консигнация. Най важното нещо в цялата работа не е цената на стоката , а локацията на склада.
 
добре написана тема и обяснение! Поздравления.
Само един съвет с една огромна грешка която си тръгнал да правиш със склада на едро!
Инвестирай само в складовата база... продукцията всеки един производител ще ти я доставя на консигнация или отложено плащане! За такива складове на едро се работи така и с парите на клиентите! Никога не се вкарвай в инвестиция в стока. Производителите само като научат за склада сами ще дойдат да ти предлагат стоките си на консигнация. Най важното нещо в цялата работа не е цената на стоката , а локацията на склада.
Обикновено складовете на едро се намират в центъра :)
 
Здравей и за много години.
То така нахвърляно от горе от горе, няма какво точно да се каже, но ще се опитам да ти бъда полезен

Жена ми не иска вече да работи, а и аз малко се пооуморих ако трябва да съм честен.
В склада работа е много повече, особено за бързо оборотни хранителни стоки

складовете на едро за хранителни продукти правят луди пари.

По скоро луди обороти през нисък процент марж особено при ниско трайните продукти, като месо, млечни и др.

Лист на фирмите производители на напитки и храни
От тук пак не става ясно къде е насочен бизнеса.

По принцип за храни се разделят на 2 вида, както казах за бързо оборотни, като пресни меса ( което е утрепия работа от опит ти казвам) а другия вариант, който си мисля, че си се насочил е безалкохолно и пакетажи, като минерална вода, безалкохолни, боб, леща, кроасани, вафли, лютеница, складака все пакетирани с дълъг срок на годност и без необходимост от фризери и хладилници за съхранение.

Хубаво е като при всеки бизнес да се конструира бизнес план. Като гледам си нахвърлял няколко неща, имаш идеи.
Трябва да се изследва действащия пазар и да се определят възможностите за влизане и развитие. Как ще привлечеш клиенти. Като вече собственик на заведения знаеш че по принцип те сами идват при тебе.

Аз бих взел търговски представител с опит особено в началото, който да е на заплата плюс процент на продажби за да ми намери редовни клиенти на който ще му трябва служебна кола и телефон.

Също така е хубаво той да разполага и с каталог на продуктите които ти предлагаш за да може да ги промотира пред клиентите.

Цигари и алкохол ще продаваш ли ?
 
Здравей и за много години.
То така нахвърляно от горе от горе, няма какво точно да се каже, но ще се опитам да ти бъда полезен


В склада работа е много повече, особено за бързо оборотни хранителни стоки



По скоро луди обороти през нисък процент марж особено при ниско трайните продукти, като месо, млечни и др.


От тук пак не става ясно къде е насочен бизнеса.

По принцип за храни се разделят на 2 вида, както казах за бързо оборотни, като пресни меса ( което е утрепия работа от опит ти казвам) а другия вариант, който си мисля, че си се насочил е безалкохолно и пакетажи, като минерална вода, безалкохолни, боб, леща, кроасани, вафли, лютеница, складака все пакетирани с дълъг срок на годност и без необходимост от фризери и хладилници за съхранение.

Хубаво е като при всеки бизнес да се конструира бизнес план. Като гледам си нахвърлял няколко неща, имаш идеи.
Трябва да се изследва действащия пазар и да се определят възможностите за влизане и развитие. Как ще привлечеш клиенти. Като вече собственик на заведения знаеш че по принцип те сами идват при тебе.

Аз бих взел търговски представител с опит особено в началото, който да е на заплата плюс процент на продажби за да ми намери редовни клиенти на който ще му трябва служебна кола и телефон.

Също така е хубаво той да разполага и с каталог на продуктите които ти предлагаш за да може да ги промотира пред клиентите.

Цигари и алкохол ще продаваш ли ?
Никъв шанс. Складовете на едро вече дърпат кепенците. Мина времето за тази работа, освен ако не продаваш профилирана стока. Че то на цигарите маржа, ще му е повече, както казваш, като извод.
 
Набелязъл съм 2-3 микробуса и персонала е готов - чака само да почнем работа
Палетни колички поне една за да местиш палетата из склада. Също и ръчни колички за склада и особено за бусовете.
 
Работил съм в склад алкохол и безалкохолни напитки.Мога да ти издам във времето какво съм научил. Не ми стана ясно дали ще търгуваш с храни или с алкохол и безалкохолни напитки?
 
Добър ден на всички!

Работил съм в склад алкохол и безалкохолни напитки.Мога да ти издам във времето какво съм научил. Не ми стана ясно дали ще търгуваш с храни или с алкохол и безалкохолни напитки?
Без алкохол и цигари. Много скъпо излиза, доколкото говорех с познати. А и кражби в големи размери отчитат, даже и в малките бизнеси.
Палетни колички поне една за да местиш палетата из склада. Също и ръчни колички за склада и особено за бусовете.
За ръчни колички не знам, но има електрически палетни колички, които са с 2 чифта рога. В случая 2 х 2 с някаква приемлива височина. Имайки предвид, че не всички палети ще могат да се нареждат един върху друг.

По принцип за храни се разделят на 2 вида, както казах за бързо оборотни, като пресни меса ( което е утрепия работа от опит ти казвам) а другия вариант, който си мисля, че си се насочил е безалкохолно и пакетажи, като минерална вода, безалкохолни, боб, леща, кроасани, вафли, лютеница, складака все пакетирани с дълъг срок на годност и без необходимост от фризери и хладилници за съхранение.
За бързо оборотните мисля да купувам от България и всичко да е българско производство. А, що се отнася до 'кроасани, вафли' и тем подобни се чудя дали да не поръчвам от чужбина, неща, които ги няма в България с надеждата да скюча някой друг договор за официален дистрибутор и само с 1-2 продукта да зареждам магазини, докато складовата база ми стане достатъчно голяма, за да се пробвам с големите вериги у нас (сиреч Кауфланд, Фантастико...та даже и Т-маркет, макар че не са толкова разпространени в цяла България).
Аз бих взел търговски представител с опит особено в началото, който да е на заплата плюс процент на продажби за да ми намери редовни клиенти на който ще му трябва служебна кола и телефон.

Също така е хубаво той да разполага и с каталог на продуктите които ти предлагаш за да може да ги промотира пред клиентите.
Ще го обмисля. Звучи ми логично и правилен ход в началото. Има неща, които други по-добре ги разбират от мен.

Благодарности!
Следя отговорите ви и взимам всяко едно нещо казано от вас много на сериозно.
 
добре написана тема и обяснение! Поздравления.
Само един съвет с една огромна грешка която си тръгнал да правиш със склада на едро!
Инвестирай само в складовата база... продукцията всеки един производител ще ти я доставя на консигнация или отложено плащане! За такива складове на едро се работи така и с парите на клиентите! Никога не се вкарвай в инвестиция в стока. Производителите само като научат за склада сами ще дойдат да ти предлагат стоките си на консигнация. Най важното нещо в цялата работа не е цената на стоката , а локацията на склада.
Този номер не знам как става. Не понзавам фирма, която би се съгласила на подобни доставки на консигнация в средни количества (ако въобще има някаква мярка за малки-средни и големи поръчки на база на производствената им сила).
Ако има и намеря такива, това доста ще ме облекчи финансово и ще имам повече гъвкавост.

Най-вероятно първо ще трябва да направя няколко поръчки, докато трупам точки на честен търговец и след това с някакъв договор между двете страни да почна да взимам по-големи количества на консигнация или с отложено плащане, както сподели.

Много ценна информация!
Благодаря!
Но не зная дали е толкова просто, колкото изглежда. Всеки може да отиде до производствената база или от мястото, от което се управлява бизнеса и да поиска на консигнация, да напише е-майл или да звънне на един телефон. Не зная как работят бизнесите в това начинание и дали толкова лесно с такова доверие раздават стоките си на всеки без някакъв "депозит" поне. Или дата на която да се отчита някаква парична сума като на вноски.
 
За ръчни колички не знам, но има електрически палетни колички, които са с 2 чифта рога. В случая 2 х 2 с някаква приемлива височина. Имайки предвид, че не всички палети ще могат да се нареждат един върху друг.
Ако пода на склада не е гладък като стъкло, тези електрическите създават проблеми.
А ръчни колички си трябват. От събиране на клиентски заявки до изнасяне на стока на рампата за клиент или да си товариш бусовете. После от там се оптимизира работата на шофьора, много по лесно и бързо прави доставните, като отиде до клиента. По някога не може да се спре пред вратата на клиента и стоката се носи на ръка. Става бавно а шофьорът е изморен до обед и започва да мрънка, като отиде при клиента и се случва да хвърля стока и да прави лошо впечатление. Не забравяй, че шофьорът ти е връзката с клиентите, лицето на фирмата и също така е шофьор, докер (товари и разтоварва) , взима поръчки, издава или коригира стокови разписки, касиер ( приема плащания) и прави оферти и запознава клиентите с новата ти стока и тнт. С една количка се оптимизира работата, той не се изморява толкова, което им позволява да се върнат, направят обедна почивка, да се отчетът, претоварят и направят още един курс например.

Повечето фирми работят на този принцип, 2 пъти на деня правят разнос в зависимост от разстоянието разбира се. Един път сутрин със заявките от предния ден и веднъж следобед със заявките от сутринта до обед.


А, що се отнася до 'кроасани, вафли' и тем подобни се чудя дали да не поръчвам от чужбина, неща, които ги няма в България

Добра идея, но имай в предвид, че трудно се налага непознат продукт на пазара и отнема време и блокира пари в стока. Тези неща главно ги внасят от Турция и може да го комбинираш и с внос на маслини и прахове за пране например. Трябва да имаш изграден пазар преди това с готови клиенти, като може да ги сондираш за информация, какво биха купили.

сиреч Кауфланд, Фантастико...та даже и Т-маркет, макар че не са толкова разпространени в цяла България

Когато се запознаеш с условията им за партньорство ще разбереш защо много, особено български производители не присъстват в тези вериги. И най вероятно няма да се съгласиш да работиш с тях.

Най-вероятно първо ще трябва да направя няколко поръчки, докато трупам точки на честен търговец и след това с някакъв договор между двете страни да почна да взимам по-големи количества на консигнация или с отложено плащане, както сподели.

Тъй или иначе ще им звъниш, питай ги. По принцип ако не се познавате се прибягва до договор. Има доста, които предпочитат да имат да взимат пари от колкото да им седи стоката в склада. Същото се отнася и до твои клиенти да те питат за нещо подобно но не е особено препоръчително особено в началото.
Взимане на стока на консигнация при не разработен пазар крие и своите рискове, ако тръгнеш да фалираш ще се окажеш с огромни задължения. Това е въпрос на лична преценка на възможностите.
Договорите за консигнация се обсъждат със вещи лица преди подписване.

Ако се съгласиш да си представител на определена фирма за региона, тогава също има консигнационни условия
Или дата на която да се отчита някаква парична сума като на вноски.
Има опции за плащане след продажба, но пак е въпрос на договорки и договори
 
Този номер не знам как става. Не понзавам фирма, която би се съгласила на подобни доставки на консигнация в средни количества (ако въобще има някаква мярка за малки-средни и големи поръчки на база на производствената им сила).
Ако има и намеря такива, това доста ще ме облекчи финансово и ще имам повече гъвкавост.

Най-вероятно първо ще трябва да направя няколко поръчки, докато трупам точки на честен търговец и след това с някакъв договор между двете страни да почна да взимам по-големи количества на консигнация или с отложено плащане, както сподели.

Много ценна информация!
Благодаря!
Но не зная дали е толкова просто, колкото изглежда. Всеки може да отиде до производствената база или от мястото, от което се управлява бизнеса и да поиска на консигнация, да напише е-майл или да звънне на един телефон. Не зная как работят бизнесите в това начинание и дали толкова лесно с такова доверие раздават стоките си на всеки без някакъв "депозит" поне. Или дата на която да се отчита някаква парична сума като на вноски.
всички големи складове и магазини като МЕТРО, КАУФЛАНД, ЛИДЛ, БИЛА ФАНТАСТИКО работят по същия описан от мен начин като се съгласяват с производителите да следват определена цена на едро и дребно според изискванията на производителите. Те получават между 5 до 25 % търговска отстъпка от продажната цена на всеки един артикул. Има и преиоди на промоция когато ти сваляш цената на едро и съответно производителите свалят цената към теб. Проучи добре големите складове като Зимница, Къра, Зеленчукова борса, Метро и т.н.
 
МЕТРО, КАУФЛАНД, ЛИДЛ, БИЛА ФАНТАСТИКО
Те получават между 5 до 25 % търговска отстъпка
Разликата е, че големите вериги изискват да се дава такава нереална отстъпка, както и да се правят промоционални кампании през определено време и много често това вкарва производителите или партньорите на загуба в работата им с тях. Отделно целия брак при не продадена стока е за твоя сметка и изискват от теб да им възстановиш брака. На никой не му се работи с тях, освен ако не искат това да им е като реклама, като съответно не да печелят от работата с тях, а просто им рекламират стоката и бранда в техните брошури на национално ниво. Договорите са им такова извиване на ръце, че човек като го прочете и се отказва, освен ако не може да компенсира с по- лошо качество към тези вериги за компенсация на цената или спасяване на бъдещи загуби чрез продукти с изтичащ срок.
Ето пример: преди коледа, както всяка година се пуска брашно на промоция по "големите вериги" и брашно, мисля че София Мел правеше акция в Кауфланд. Извинявай но Кауфланд отваря в 7 и до 8 не е останало 1 пакет брашно в магазините им и всички палети празни в магазините. Защо ? ами защото София мел го продава по скъпо на търговците на едро от колкото го пуска на промоция в Кауфланд и те съответно с търговците на дребно го изкупуват. за един час, пращат колкото служители имат, понеже лимита е 1 стек мисля че беше на човек. и всяка фирма си праща колкото хора има и се нареждат 1-2 пъти и готово, няма брашно. Същото се случва с олио и други продукти където щяха да се изтрепят миналата година хората по магазините. Другото, което не се знае, е че това брашно и олио което в случая е на промоция за коледа е от реколтата от миналата година и трябва да се изчистят складовете, понеже вече новата продукция е готова от есента ;)

Има и преиоди на промоция когато ти сваляш цената на едро и съответно производителите свалят цената към теб.
Да, това е така но 1-2 пъти в годината, когато бизнеса може да си го позволи а не както големите вериги искат да е на месечен или три месечен период от време.

И какво направи София Мел, чрез представителите от различни градове, реши да предложи допълнителна отстъпка на баничарници и малки пекарни, срещу това да си поставят рекламни надписи на обектите им. Като по този начин са на по- добра печалба от колкото когато правят акция в големите вериги, освен разбира се ако не искат да изчистят голямо количество стока. Това е просто пример
 
  • Like
Реакции: Vbb
Общо взето значи да центрирам вниманието си върху малките квартални магазинин и малките вериги магазини.
Доколкото виждам какво става в тези големи вериги за които говорете.

Наистина си мисля, че с нов чужд продукт. Трудни са преговорите с нашите, камо ли с чуждениците, та даже и те да са балканци.
То май има по-голяма сметка да отворя склада в чужбина и да го заредя с български стоки поне печалбите ще са в евро.
 

Горе