F.A.Q - какво ще ‘слуша’ МВР
* Author: Богомил "Бого" Шопов
* Filed under: Data Retention
Sunday
Feb 3,2008
След като през тези дни се при директивата на EС, която дава право на МВР и службите да събират информация за всеки гражданин на България, ето и какви въпроси се появиха и отговорите им.
1. Какво точно може да прави МВР?
МВР ще знае точно за всеки един от нас, които ползват Интернет:
* наборите от IP адреси и по кое време за ползвани - идентификацията IP адрес - физическо лице, ще се прави от доставчика ви на Интернет.
* Каква комуникация сте си водили и с кого
* На кого сте изпращали e-mail, кога и колко пъти
* С кого сте си говорили, използвайки телефония (примерно SIP), колко пъти и колко време
* С кого сте си чатили, ползвайки средства за мигновени съобщения - колко пъти с кого и колко време
* Какво сте правили в световната мрежа
Тоест МВР ще знае по всяко време, кои стои зад даден IP адрес, кой какви познати има, колко време прекарва в Интернет и какво точно прави и с кого.
Ако погледнем от другата страна, при написването на името “Иван Димитров Коколев” с ЕГН 641123**** за него биха излезли информация като - кои ip адреси е използвал, активност през последните 24 часа, с кого си е говорил, къде се намира, с кого си е писал, с кого е говорил и съответно хората с който е говорил с кого са си говорили , т.н
Това може да се нарече аналог на това винаги след вас да ходи служител на службите и да записва какво правите, с кого си говорите, колко време, откъде пазарувате, кога се прибирате у вас, къде живеете? Това свобода ли е?
2. Какво може МВР да прави с тази информация?
Според наредбата служителите могат по всяко време да използват събраната информация за техни си цели. Използвайки Social Networking инструменти, те могат да проследят цялата ви история в Интернет и дали сте свързан с някой, които е заподозрян за престъпление, а могат и да я използват за всякакви неща, каквито решат.
3. Ама какъв е проблема, щом тази информация ще помогне за разкриване на престъпления?
Проблемът, е че се наблюдават свободни граждани които не са заподозрени в престъпление, нито са виновни или обвиняеми. Всеки български гражданин, ще бъде щателно проучван и ще бъде събирана информация за неговия личен живот с цел евентуална употреба.
Това освен, че противоречи на Конституцията на Република България в членовете и за неприкосновеност на личния живот, но противоречи и на хартите за правата на човека и на правилото, че всеки е невинен до доказване на противното.
A сигурни ли сме, че събраната информация, че бъде използвана за борба с престъпленията? А как да сме сигурни, че никой няма да злоупотреби с информация, особенно, когато става дума за нашата страна? А как …
4.Това как помага на борбата срещу тероризма?
Тази наредба всъщност помага на тероризма, а не помага за борбата срещу него. Защо ли? Отговор на тероризма под формата на масово наблюдение би довел до невероятен успех за извършителите на нападенията: цялостно подкопаване на нашите изконни ценности.
Събирането на данни за гражданите е агресивен метод за навлизане в личния живот на всеки български гражданин и е аналог на това да се следи всеки със специални разузнавателни средства с основанието, че може да направи престъпление.