Облачни услуги

Angell

Active Member
Здравейте,
Бихте ли ми препоръчали българска компания за облачна услуга?
Понеже съм разгледал много компании и не мога да схвана как за едни и същи параметри различните компании дават в пъти различни цени...
Всъщност тази тема може и да се развие като тема за пояснение за услугата облак и как да се ориентираме в параметрите.
Поздрави!
 
От: Облачни услуги

Привет,
Предполагам че под "облачна услуга" имате предвид виртуални сървъри в облачна услуга. Но на първо място трябва да се убедите че услугите които разглеждате са наистина Cloud услуги. Все още думичката "Cloud" бива използвана често само като реклама за стандартен VPS.
Най-важната характеристика на една облачна услуга е "Потребителят да може да избира и променя ресурсите по всяко време като заплаща само използваните ресурси (обикновено на час употребяван ресурс).

От там нататък избора опира до:

1. Какви ресурси може да избира потребителя и в какви граници?
Сред повечето български Cloud доставчици потребителя може да избира свободно количеството RAM, броят процесори и броят и количеството устройства за съхранение (евентуално типа - HDD или SSD).
При услугите в които не можете да избирате свободно параметри (предлагат се само определени конфигурации RAM/CPU/HDD), често ще се наложи да заплащате излишно за повече дисково пространство например, за да получите повече RAM.

2. Цената на ресурсите и тяхното таксуване
Прегледайте детайлите за услугата внимателно. Най разпространената схема на таксуване е "използвани ресурси на час". Тоест можете да използвате 8GB RAM за 6 часа и ще заплатите 6 х [цената за 1GB RAM на час].

Проверете кои допълнителни ресурси се заплащат. При някой доставчици допълнително се заплаща мрежовият трафик, при други статичен IP адрес и дори дискови операции (IO запис/четене) и т.н.

Проверете каква е политиката при изключване, но запазване на сървър. Понякога при изгасена машина се заплащат само постоянните ресурси като дисково пространство. В други случай RAM и CPU се заплащат и при изгасена машина. (това може да бъде полезно ако използвате даден сървър за разработка/тестове и няма нужда да работи 24/7).

Самите цени може да сравните като просто избирате подобни конфигурации от различни доставчици. Имайте предвид, че често цената бива представяна с отстъпка при предплащане за месец.

3. Ограничения
Разгледайте ограниченията на услугата - максимални RAM, CPU и HDD. Има доставчици при който тези лимити не са високи, а залагайки на Cloud услуга, вие бихте очаквали лесно да можете да скалирате системата си.

По отношение на скалирането, важно е да проверите дали можете да променяте ресурсите и двете посоки - да ги увеличавате, но и да ги намалявате. При много доставчици ще откриете че намаляването на ресурсите не е възможно.

4. Тествайте
Няма как да се убедите в качествата на една услуга без да я изпробвате. Само така ще видите реални скорости на машините, на интернет връзката, възможности на платформата и т.н. Хубавото при Cloud услугите е че можете да изпробвате без сериозна инвестиция (1-2 лв. за няколко часа), а понякога дори безплатно.

5. Начини на плащане
Разгледайте начините за плащане на доставчика. Рано или късно това ще е важно за вас, а понякога има неудобства в това отношение.
Подписването на писмени договори за подобен род услуги е нетипично в цял свят.

Със сигурност не трябва да ви притеснява да изберете Cloud услуга в България. Определено ще имате много предимства пред това да ползвате големите международни компании. В България има и много добри специалисти и отлична инфраструктура, така че дори в по-малък мащаб няма да страдате от качество на услугата.

Ако има нещо специфично което ви интересува за Cloud услугите и по специално тези предлагани в България, с удоволствие бих ви отговорил и на по-конкретни въпроси. Смятам че идеята ви за тема е много добра.

Поздрави!
 
От: Облачни услуги

Здравейте, StandByte
Много съм благодарен за изчерпателния Ви отговор!
Наистина е хубаво да се знаят спецификите на Cloud сървърите, за да с ориентираме лесно и коректно какво точно можем да очакваме.
Ще е добре да се даде един конкретен пример:
Примерно OpenCart с 2 000 продукта и 500 посещения на час какви да са параметрите.
Или OpenCart с 10 000 продукта и 1 000 посещения на час.
Разбира се най-точният отговор би бил да се направи един тест, но все пак ориентировъчно.
Поздрави!
 
От: Облачни услуги

Привет,
Ами за бърза и груба сметка аз спазвам следните правила:

RAM:
Средно 1 нишка на PHP процес заема между 5 и 35МВ. За системи като Wordpress обикновено вземам 15МВ, платформите за магазини обаче често са по тежки така че бих започнал да смятам с 30МВ.

Това е много грубо количеството RAM което ни трябва за изпълнението на заявка от един потребител.

Конкурентност на потребителите:

Трябва да сметнем колко едновременни заявки би се наложило да обработва сървъра. Ако очакваме 500 посещения на час, това са средно 8 посещения в минута.

Ако потребителя прекара средно 10 минути в магазина, в най-лошия случай имаме 80 едновременни потребителя на сайта (ако имаме този параметър от Google Analytics нещата значително се улесняват)

80 едновременни потребителя Х 30МВ RAM = 2400MB RAM памет за PHP процеси обработващите заявките. (Worst case)

Database
Ако базата данни е на същия сървър трябва да предвидим RAM и за нея. При MySQL нужното количество зависи от настройките за буери и кешове, но за такъв род системи между 512МВ и 2 GB обикновено е достатъчно.

OS
Повечето Линукс дистрибуции заемат ~200MB на стартиране.

Total:
Тоест грубата сметка показва, че за да сме спокойни с 500 посетителя ще ни трябват 2,4GB + 1GB за DB и още малко за Линукса - 4GB.

Разбира се тъй като всички сметки са много груби и гледат най-лошия случай, това е доста над минималното достатъчно. Аз бих започнал по-скоро с 2GB.

CPU

Тук няма подход за изчисление. Чисто теоретично по 0.5-1 CPU за всеки 1GB RAM е добре, но производителността на това CPU варира в огромни размери между различните Cloud-ове. Ако имате възможност за гъвкаво избиране на ресурсите - започнете с по-малкото и следете натоварването във времето, макар че и това не винаги ще помогне.

Много важно: Много често възникват проблеми от настройките на приложенията. Стандартните настройки на Apache и MySQL например, използват пълноценно ресурсите само на машини до 1-2GB и взимането на по-голям сървър води до минимално подобрение в производителността.

Надявам се да ви помагам с тази груба методика. Лично аз винаги тръгвам от нея а после задължително си има мониторинг и евентуално тестове на натоварването. Тук е и идеята на Cloud-а - ако видя че не стига лесно добавям, ако видя че не се ползва и половината - намалявам.

Поздрави!
 
+ за старанието но не му ги смятай така човек

зависи му от темата какво показва, колко е динамично, колко грамотно е написана и можели да се кешира до статично съдържание и колко добър е кеш плъгина... може да даде до 10 пъти разлика в какво е нужно...



от моя опит - "отмъщението на програмиста" всеки път търсене в 200 000 записа за да генерира няколко по 5 броя топ характеристики, който представляваха хоум странициата, искаше 512 рам за пхп само за да се отвори от 1 посетител... а как работеше няма да коментирам
 
От: Облачни услуги

Страхотни сте!
Много благодаря за изчерпателните отговори и добре развитата тема!
Поздрави!
 
От: Облачни услуги

В случай, че имаш бюджет - мога да препоръчам SSD виртуалните сървъри на Delta.bg.
Все пак, както колегите по-горе са изяснили - факторите за избора ти са доста, така че накрая може да се окаже, че и някой добър и малко по-скъп споделен хостинг план би ти свършил работа.
 

Горе