От: Облачни услуги
Привет,
Предполагам че под "облачна услуга" имате предвид виртуални сървъри в облачна услуга. Но на първо място трябва да се убедите че услугите които разглеждате са наистина Cloud услуги. Все още думичката "Cloud" бива използвана често само като реклама за стандартен VPS.
Най-важната характеристика на една облачна услуга е "Потребителят да може да избира и променя ресурсите по всяко време като заплаща само използваните ресурси (обикновено на час употребяван ресурс).
От там нататък избора опира до:
1. Какви ресурси може да избира потребителя и в какви граници?
Сред повечето български Cloud доставчици потребителя може да избира свободно количеството RAM, броят процесори и броят и количеството устройства за съхранение (евентуално типа - HDD или SSD).
При услугите в които не можете да избирате свободно параметри (предлагат се само определени конфигурации RAM/CPU/HDD), често ще се наложи да заплащате излишно за повече дисково пространство например, за да получите повече RAM.
2. Цената на ресурсите и тяхното таксуване
Прегледайте детайлите за услугата внимателно. Най разпространената схема на таксуване е "използвани ресурси на час". Тоест можете да използвате 8GB RAM за 6 часа и ще заплатите 6 х [цената за 1GB RAM на час].
Проверете кои допълнителни ресурси се заплащат. При някой доставчици допълнително се заплаща мрежовият трафик, при други статичен IP адрес и дори дискови операции (IO запис/четене) и т.н.
Проверете каква е политиката при изключване, но запазване на сървър. Понякога при изгасена машина се заплащат само постоянните ресурси като дисково пространство. В други случай RAM и CPU се заплащат и при изгасена машина. (това може да бъде полезно ако използвате даден сървър за разработка/тестове и няма нужда да работи 24/7).
Самите цени може да сравните като просто избирате подобни конфигурации от различни доставчици. Имайте предвид, че често цената бива представяна с отстъпка при предплащане за месец.
3. Ограничения
Разгледайте ограниченията на услугата - максимални RAM, CPU и HDD. Има доставчици при който тези лимити не са високи, а залагайки на Cloud услуга, вие бихте очаквали лесно да можете да скалирате системата си.
По отношение на скалирането, важно е да проверите дали можете да променяте ресурсите и двете посоки - да ги увеличавате, но и да ги намалявате. При много доставчици ще откриете че намаляването на ресурсите не е възможно.
4. Тествайте
Няма как да се убедите в качествата на една услуга без да я изпробвате. Само така ще видите реални скорости на машините, на интернет връзката, възможности на платформата и т.н. Хубавото при Cloud услугите е че можете да изпробвате без сериозна инвестиция (1-2 лв. за няколко часа), а понякога дори безплатно.
5. Начини на плащане
Разгледайте начините за плащане на доставчика. Рано или късно това ще е важно за вас, а понякога има неудобства в това отношение.
Подписването на писмени договори за подобен род услуги е нетипично в цял свят.
Със сигурност не трябва да ви притеснява да изберете Cloud услуга в България. Определено ще имате много предимства пред това да ползвате големите международни компании. В България има и много добри специалисти и отлична инфраструктура, така че дори в по-малък мащаб няма да страдате от качество на услугата.
Ако има нещо специфично което ви интересува за Cloud услугите и по специално тези предлагани в България, с удоволствие бих ви отговорил и на по-конкретни въпроси. Смятам че идеята ви за тема е много добра.
Поздрави!