Петиция против "Дестинация Рила" - мегакурорт в Рила

Петиция против "Дестинация Рила" - мегакурорт в Рила

Идеята е да се застрои Рила - от минералните извори на Сапарева баня, та до Говедарци.
Предвижда се посрещането на четвърт милион туристи за сезон, 83 писти и 27 лифта!

Който не харесва България да се превърне в мегахотел на Европа, може да гласува тук - https://secure.avaaz.org/en/petition/Da_sprem_Super_Rila_za_da_ima_Rila/?dVAyQdb
 
От: Петиция против "Дестинация Рила" - мегакурорт в Рила

Някой евродемократ да се изкаже
Нали искате инвестиции, да дойдат да ви направят заводи и да бачкате за чужда слава
Еми няма заводи, ама големи търговски обекти има, и туризъм ще ви напраят, що не са радвате,
нА ви европейски съюз и евродемократични ценности
 
От: Петиция против "Дестинация Рила" - мегакурорт в Рила

Аз си обичам Рила такава, каквато е. Всеки българин поне веднъж трябва да изкачи Мусала и да обиколи езерата. Не знам колко са го правили. Красотата е невероятна, а усещането незаменимо.


[video=youtube;7MqjlQfFAdA]http://www.youtube.com/watch?v=7MqjlQfFAdA[/video]
 
От: Петиция против "Дестинация Рила" - мегакурорт в Рила

Туризмът и свързаната инфраструктура са хубаво нещо.

На като си знам политиците и администрацията, този проект "Дестинация Рила" ми настръхва косите. Виждаме Банско. Виждаме крайбрежието на Черно море.

Това нещо го виждам като един мол. Или място за зимен алкохолен туризъм.
В нормална държава би могло да е красиво, практично, доходоносно и вписано в природата.
Отделно съм силно притеснен, че е френски инвеститора. Независимо, че е най-големия в Европа.
 
От: Петиция против "Дестинация Рила" - мегакурорт в Рила

Над 2 млн. борови дървета ще бъдат изсечени от национален парк Рила за строителството на бъдещия Мега курорт, който ще се намира между Сапарева баня и село Говедарци. Това ще доведе до нарушаване на природното равновесие в планината, опасност от ерозия и обезлесяване на големи части от Рила. Лансираният нов курорт ще попада и в границите на националния парк върху земя, публична държавна собственост и където строителството е забранено, съгласно действащия план за управление.

Проектът е мегаломански, защото се предвижда изграждането на 4000 паркоместа на височина от 1200 до 1700 м, хотели с общо 20 000 легла, 155 км писти и 27 лифта. Ще бъде изградено езеро, което ще обслужва инсталациите за изкуствен сняг и ще ползва вода от каскадата Джерман - Скакавица. Това ще обрече София да остане без вода при сушави години, тъй като тази каскада снабдява столицата за питейни нужди.

източник: http://fakti.bg/mnenia/80387-investitori-s-neasni-kapitali-shte-stroat-novia-mega-kurort-v-rila
 
От: Петиция против "Дестинация Рила" - мегакурорт в Рила

Аз съм за такъв курорт, стига да се строи разумно с малки хотелчета, бунгала, и т.н , да е един зелен курорт, а не като банско или боровец - презастроен.
Така и ще привлечем по-богати туристи.

Но ако правят безумие като банско, съм твърдо против.
 
От: Петиция против "Дестинация Рила" - мегакурорт в Рила

Аз съм за такъв курорт, стига да се строи разумно с малки хотелчета, бунгала, и т.н , да е един зелен курорт, а не като банско или боровец - презастроен.
Така и ще привлечем по-богати туристи.

Но ако правят безумие като банско, съм твърдо против.

Наистина ли вярваш, че някой ще построи зелен курорт на наша територия? И на мен ми се иска да е така, но не вярвам. Искат да отсекат 2 млн. дървета, само това е достатъчно, за да съм против. Виж крайбрежието ни. Там не остана празно място и сега отиват към планините.
 
От: Петиция против "Дестинация Рила" - мегакурорт в Рила

Няма как такъв мащабен проект да не окаже негативно влияние върху околната среда. Вместо да се развиват занемарените и вече застроени курорти, ще съсипят още красиви места
 
От: Петиция против "Дестинация Рила" - мегакурорт в Рила

Има места по света, където наистина следват екологичните принципи и се съобразяват с природата на 100%, но това при нас няма да стане никога.
 

Горе