Краткотрайната употреба на креатин при напълно здрав човек се счита за сравнителнно безопасна. Изследванията досега не са успели да установят със сигурност краткотрайни или дълготрайните ефекти на нарушено здраве вследствие на използването на креатин като хранителна добавка.[2] Правилната дозировка и цикличност на креатиновите добавки не са били свързани със застрашаващи здравето ефекти с изключение на случайна дехидратация, причинена от повишената нужна от вода на мускулите в сравнение с останалата част от тялото.[3] Всъщност, увеличената маса на тялото поради по-голямата хидратация на мускулите широко се приема като страничен ефект от приемането на креатин като хранителна добавка[4][5].
Според изявлението на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA), публикувано през 2004 година, е заключено: „Безопасността и разпространяването на креатин и креатин-монохидрат в хранителни добавки не е повод за загриженост, ако се спазват мерки за безопасен контрол по отношение на чистотата на продукта (минимум 99,95%)“. EFSA подкрепя мнението на научния институт по храните (SCF), че предозиране с креатин (20 g/ден) трябва да бъде избягвано. Те считат, че дози от 3 g/ден не се считат за опасни.[6]
Това мнение се базира на факта, че креатинът е естествен компонент на майчиното мляко и той е нужен за развитието на мозъка на ембриона и на бебетата, както и за оптималната физиологична функция на тялото на възрастния човек, особено на мозъка, нервната система, мускулите и органи и клетки с висока енергийна нужда.
Странични ефекти, свързани с болки в долната част на краката, могат да бъдат свързани с употребата на креатинови добавки. Креатинът може да бъде причината за повишено външно налягане в долната част на краката. Това обикновено се случва вследствие употреба на креатин, когато човек почива или след тренировка. При хора, употребявали креатин повече от 35 дни, се наблюдава повишено нормално налягане в сравнение с хора, които не употребяват креатин. Това може да причини много силни болки в долната част на краката. Ако това състояние продължи, се консултирайте с лекар и го уведомете за консумацията на креатин, въпреки че това състояние може и обикновено отшумява, ако не бъде лекувано, то може да причини сериозни увреждания, налагащи спешна медицинска намеса.[7]
Други възможни (недоказани) странични реакции включват: диария, мускулни крампи, понижен обем на кръвта и нарушен баланс на електролитите в тялото ни. Спрете да приемате креатин и се консултирайте с лекар, ако забележите: алергича реакция (трудно дишане, сухота в гърлото, сухота на езика и устните), симптоми на бъбречни проблеми, като намалено количество урина.