Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

contra

Well-Known Member
Драги съфорумници :),

Както може би знаете, глобалната тенденция е народът все по-МАЛКО да консумира Интернет по 'класическия' начин - през браузър от типа на Chrome, Firefox, IE.
И все повече - през native apps, инсталирани на телефоните или таблетите им.

comscore-mobile-users-desktop-users-2014.jpg


На практика това означава, че количеството и качеството на посетителите на сайтовете ни все по-прогресивно намалява.
Потребителските навици на юзерията се променят.

Вече ги мързи дори да отворят Мозилата, да напишат какво търсят в Гугъл, да четат с часове ревюта на дадена стока, да влязат в онлайн магазина ви и да си напазарят като нормални хора. О не. А много от тях вече дори не притежават компютри.

Продажбите на десктоп и лаптоп PC-та се сриват от няколко години.
За сметка на увеличените продажби на таблети и смартфони.

Споменах ли, че повечето от тая паплач, дето чакаме да ни купи боклуците, дори се назландисват да ползват БРАУЗЪР АПП-овете на мобилните си устройства?

apps_dominate_hires-resized-600.png


Часовникът цъка, братя предприемачи.
Има 2-3 години преди това цунами да удари България с цялата си тежест (заради обичайното забавяне на нещата на родна земя).
Но който развива онлайн бизнес на интернешънъл пазари, не може да не е усетил припляскващите вълнички...

Затова, скъпи съфорумци, предлагам да обсъдим ситуацията на високо ниво - кой как планира да се справя с потопа:

  • Ноев ковчег ли ще строи (залага на мобилни аппс)
  • Ще се ориентира изцяло към Третия свят, дето наскоро е открил Интернета и компютрите (остая сичко как си е).
  • Стъпва с единия крак в другата лодка (изгражда мобилни аппс като допълнение към сайтовете си)
Нека вайкането (въйкането) започне сега! :clap:

Източници:
The decline of the mobile web
Apps are the new way to surf the net
By 2016, More Than 50 Percent of Mobile Apps Deployed Will be Hybrid
 
Последно редактирано:
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Ще се наложи да се направи мобилен апликейшън... Иначе не виждам как. Или се развиваш или загиваш.. Така е било, така и ще бъде.
 
От: Re: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Добавих малко източници за четене.
Друг ефект е, че Гугъл като търсачка все повече губи значението си. Много хора вместо да отворят мобилния браузър, отварят аппстора и ползват Сърч функцията...

Аз чак сега аднах форума в тва. Назад съм.

Ама по принцип аудиторията на тоя форум е такава, че повечето работят на компютри и пишат м/у другото. Не са таргет аудиторията на повечето маркетъри - мейнстрийм потребителите като разни американски кифли, хипстъри и тем подобни..
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

В подкрепа на тзи тенденция може да видите как темплейтите на водещите CMS-и стават responsive. До преди година, беше трудно да се намери мобилен темплейт, а сега голяма част са такива.

Така, че ... явно наистина на там отиват нещата.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

В подкрепа на тзи тенденция може да видите как темплейтите на водещите CMS-и стават responsive. До преди година, беше трудно да се намери мобилен темплейт, а сега голяма част са такива.

Така, че ... явно наистина на там отиват нещата.
Там е работата, че това очевидно е само временно и компромисно решение.
Хората дори губят навика да отварят браузъра на телефона си - все пак и той е само един апп от цялата шарения, дето имат в телефона си.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Значи ни трябва нещо от типа на WP което да създава APPS със същата лекота с която WP зъздава сайтове от хора без никакъв опит с мобилни приложения.

Wordpress за апликации. Точка
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Значи ни трябва нещо от типа на WP което да създава APPS със същата лекота с която WP зъздава сайтове от хора без никакъв опит с мобилни приложения.

Wordpress за апликации. Точка
Не знам да има такова, пък и идеята и начина за консумация на апповете по принцип е по-различна от това на стандартното уеб публикуване.
При Уордпрес приготвяш oсновно текст - да четат посетителите.
При апп-консуматорите четенето рядко е движещ мотив. Те очакват нещо по-интерактивно и експресно :) .

Но иначе да - който търси само информация, ще отвори браузъра тъй или иначе.

Въпросът е че социалните интеракции (скайп, фейсбук, туитър, запознанства, инстаграм), уеб апликейшъните, и дори онлайн пазаруването стават все по-предпочитани на мобилните платформи. Една от причините е че е по-бързо и удобно.
 
Последно редактирано:
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

При апп консуматорите четенето не е движещ мотив. Те очакват нещо по-интерактивно и експресно :) .

Това би означавало, че текста отпада като начин за предаване на информация. Евентуално като негов заместник могат да са инфографиките (visual assets). Все пак трябва да има някаква информация. Чудно тогава как се оптимизира такова нещо, след като единственото, което можеш да оптимизираш е самото приложение или да се надяваш да е толкова полезно, че да стане viral.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Това би означавало, че текста отпада като начин за предаване на информация. Евентуално като негов заместник могат да са инфографиките (visual assets). Все пак трябва да има някаква информация. Чудно тогава как се оптимизира такова нещо, след като единственото, което можеш да оптимизираш е самото приложение или да се надяваш да е толкова полезно, че да стане viral.
Не отпада, просто ролята му отслабва.
А няма нужда да блъскаш релевантен контент и ключови думи примерно.

Оптимизирането на апп е малко по-спънато. Може да оптимизираш името, да увеличиш вирусния му потенциал, или просто да платиш за реклама. Но като цяло си зависим от собственика на платформата (Apple, Google, или Microsoft). Примерно те решават дали апп-а ти заслужава да е featured.

Не съм станал специалист, затова и рекох да поразсъждаваме тука на калабалък.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Не знам да има такова, пък и идеята и начина за консумация на апповете по принцип е по-различна от това на стандартното уеб публикуване.
При Уордпрес приготвяш oсновно текст - да четат посетителите.
При апп-консуматорите четенето рядко е движещ мотив. Те очакват нещо по-интерактивно и експресно :) .

Но иначе да - който търси само информация, ще отвори браузъра тъй или иначе.

Въпросът е че социалните интеракции (скайп, фейсбук, туитър, запознанства, инстаграм), уеб апликейшъните, и дори онлайн пазаруването стават все по-предпочитани на мобилните платформи. Една от причините е че е по-бързо и удобно.

Да, съгласен съм с казаното от теб. Особенно за Туитър. Дефакто поднасяната информация през туитър започва да се цени все повече и повече от това да ги пратиш на сайт. Кофтито е че си ограничен до 140 символа. Но аз имам чувството че скоро ще удвоят символите. Тогава играта ще се промени.

А кокото до това което казах за WP за апове. По скоро използвах WP като метафора. Мисълта ми беше че може да се създаде платформа, която да е също толкова лесна за боравене от уебмастъри като WP, но да не създава сайтово, а само и единствено мобилни приложения и да има много плъгини, които са различни фунции. Примерно плъгин за регистрация на самолетни билети и тн.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Да, съгласен съм с казаното от теб. Особенно за Туитър. Дефакто поднасяната информация през туитър започва да се цени все повече и повече от това да ги пратиш на сайт. Кофтито е че си ограничен до 140 символа. Но аз имам чувството че скоро ще удвоят символите. Тогава играта ще се промени.

А кокото до това което казах за WP за апове. По скоро използвах WP като метафора. Мисълта ми беше че може да се създаде платформа, която да е също толкова лесна за боравене от уебмастъри като WP, но да не създава сайтово, а само и единствено мобилни приложения и да има много плъгини, които са различни фунции. Примерно плъгин за регистрация на самолетни билети и тн.
Точно това му е предимството - че е само 140 букви. Нали трябва употребата да е бързо и лесна :) .

За WP аналог не знам да има, а и ще е малко по-сложно да се направи според мене. Апповете са твърде разнообразни по функция и предназначение.
Пък и публикуването е по-тегаво - иска девелъпърски акаунт в Епъл/Гугъл. И после минава ревю за одобрение.

Според мене това горното му е предимство все още - понеже въпреки многото апове, все още не може Сульо и Пульо да си сглоби такова нещо и да си го шибне там да има... Има някаква бариера.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

След кратък рисърч стигнах до ей това:
http://phonegap.com/

Изглежда е най-подходящия инструмент за зидане на мултиплатформени бизнес аппс - като за хора, имащи опит с HTML, CSS, JavaScript. Дефакто можеш да си го направиш по подобие на сайта - ползваш повечето от CSS примерно за да го докараш до същия визуален стил с цел подсилване на брандинга.

Обаче ако става дума за магазин или каквото и да е, дето трябва да се ъпдейтва редовно, ще трябва отделно има и backend (база данни и евентуално нещо по средата). Хубавото е че в повечето случаи най-вероятно ще може просто да се ползва бекенда на сайтя :) .

Солидна оферта ми изглежда за уеб програмисти. Жалко че никога не съм наблягал много на Джаваскрипта.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Реп за темата. :D
Значи ни трябва нещо от типа на WP което да създава APPS със същата лекота с която WP зъздава сайтове от хора без никакъв опит с мобилни приложения.

Wordpress за апликации. Точка

И защо смяташ, че УП прави сайтовете? :-o Точка. И удивителна!!! Три пъти.
От половин година мобилния паяк на гошо вече е член на форума ми. Само дето не публикуваъкопелето. За мен това е сигнал, че нещата се променят. SMF си има WAP, но днешните мобилни устройства едва ли го ползват.
Досега не съм се замислял за приложения, но това е очевидно решение. Посетителя на сайт е все по-неук и неинтелигентен.
Участието ми във форуми и фацебуце показва тотално непознаване на начина човек да се сдобие с информация.
Сайтовете ми вече излизат на първа страница по много единични думи, да не говорим за дълги фрази. Но непрекъснато срещам искания някой да помогне с информация по въпрос, чийто отговор е на първа страница в SERP-а.
Търсенето става рядкост като девствена булка. :(
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Не бих заложила на мобилно приложение по простата причина, че ще дублира сайта ми. Ако потребителите ги мързи да търсят в браузъра, то бранд могат да изпишат. Много по-лесно е да се изгради мобилен изглед на даден сайт, чрез адаптивния дизайн, докато приложенията изискват постоянни разходи при всяка актуализация. Примерно, каквито и промени да правя по сайта ми, те ще се отразят паралелно и в мобилната версия, тъй като уеб адреса е един и съдържанието е едно - сайтът се 'нагажда' за всяко мобилно устройство, посредством CSS3 стойностите, които се фиксират при миграцията от HTML към HTML5.


Разбира се, от една страна мобилните приложения са удобни за мобилните потребители - инсталват си ги на телефона или таблета и цъкат по тях. От друга страна - за нас са скъпи. Нямам намерение да правя един сайт (огледален) два пъти с различни адреси. Залагам на бранд търсенето и адаптивния дизайн - https://developers.google.com/webmasters/smartphone-sites/details.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Мобилно приложение ще рече или напълно нов продукт и бизнес модел, или разширяване на reach-а до стоката ни (ако имаме онлайн магазин примерно).

Ако става дума за онлайн магазин, най-уместно е ако апп-ът е просто клиент/интерфейс към базата данни на сайта. И ъпдейтването - примерно добавяне на нови артикули, актуализация на наличности и т.н. - е автоматично. Но да - технически сложно и скъпо е да се направи. Но пък отмах преодоляваш едно 99%, ако не и 100% от конкуренцията и се домогваш до голяма маса нови потребители. Но за всеки бизнес е различно предполагам.

Перспективата клиентите да си инсталират апп-а ви за обувки примерно, ще означава, че следващият път като му/й дотрябва същата стока, няма да сърчва през браузъра или да пише УРЛ-та, а направо ще тапне на аппчето...

За мене специално са много по-интересни новите бизнес модели и разнообразие от продукти и услуги, които може да се предложат. Но си има и чудно направени апликейшъни на компании, продаващи физически стоки.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

За напълно нов продукт или интерфейс към базата данни на даден интернет магазин е идеално. Попаднах на 'уж' безплатно приложение, разработено скоро: http://www.umi-cms.ru/product/system/mobile_app/. Има вариации за руски и английски език. Може да влезе в употреба.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Приложенията обаче са за сайтове и услуги, които се ползват редовно.

При нас клиент има хлебарки - влиза в нета, търси си фирма, намира ни, звънка, решаваме проблема и ни забравя. Няма през ден да цъка на приложението. С монтажа на врати (примерно) е същото - някой си търси доставчик, наема го и повече не се интересува.

Т.е. приложения за подобни услуги не са удачни. Какво е тогава решението?!?!
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Приложенията обаче са за сайтове и услуги, които се ползват редовно.

При нас клиент има хлебарки - влиза в нета, търси си фирма, намира ни, звънка, решаваме проблема и ни забравя. Няма през ден да цъка на приложението. С монтажа на врати (примерно) е същото - някой си търси доставчик, наема го и повече не се интересува.

Т.е. приложения за подобни услуги не са удачни. Какво е тогава решението?!?!
И двете неща не ми звучат като онлайн бизнес.

Но всъщност имам идея как бих подходил ако клиентелата ми се намира в бяла държава или предлагам дадена услуга в поне няколко като САЩ, Великобритания, Канада, Австралия,.... За България е леко безсмислено.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

И двете неща не ми звучат като онлайн бизнес.

Но всъщност имам идея как бих подходил ако клиентелата ми се намира в бяла държава или предлагам дадена услуга в поне няколко като САЩ, Великобритания, Канада, Австралия,.... За България е леко безсмислено.

Е, проблема ще засегне и офлайн бизнеси. Трябва да се види къде търсят след време доставчици на услуги.
 

Горе