От: Предлагане на почивки и екскурзии в интернет само с лиценз
Всичко е въпрос на тълкувание в съда.
Да, сайтовете за групово пазаруване трябва да имат лиценз. Причината беше, че туристическото лоби беше длъжно да измисли каквито там пречки и бариери можеше да измисли, за да се предпази от по-иновативните услуги.
Откъм легална рамка, поне в Грабо, такъв лиценз уж не ни беше нужен, защото извършваната дейност не е посредническа в продажбите, по смисъла на търговския закон. Набраните от клиенти суми, макар да постъпват по наша сметка, легално са собственост на фирмите, осигуряващи офертите, и им се превеждат в кратък срок. Минават през нас, за да можем да си гарантираме вземанията (в противен случай ходи да си търсиш възнаграждението). Фирмите се явяват наематели на виртуално пространство за публикуване на оферта, а сайтът се явява наемодателят, който и осигурява реклама и клиентопоток. Но договора за покупка се сключва между клиента и фирмата-контрагент, при купуването на офертата.
Това обаче си е въпрос на тълкувание в съда.
КЗП, вероятно под натиск на туристическото лоби, назад във времето доста ни атакуваха. Имахме три отделни глоби за по 10 хиляди лева (едната даже май беше за 20 хиляди).
И трите паднаха на първа инстанция в съда, двете паднаха и на втора инстанция, но едната глоба не можа да падне на втора инстанция и се наложи да си я платим.
А случаите бяха напълно аналогични. Странно е как може да има различни решения при няколко напълно еднакви случая.
Та.... кой каквото и да си представя, всичко винаги опира до тълкуванието в съда
Иначе, за агрегатори и афилиейти проблеми не може да има - те просто рекламират - нямат каквито и да било договорни отношения с крайния потребител.