Признание: 95 общини са налагали НЕЗАКОННИ разрешителни и лицензионни режими

happyslacker

New Member
Новината е от 2009 година, но сега я виждам.

Администрацията се преборила с повечето общини за незаконните разрешителни - повечето общини доброволно са премахнали незаконните режими

От 95 общини, които преди 9 месеца са използвали незаконно разрешителни и лицензионни режими, 72 вече не го правят, каза преди заседанието на кабинета днес министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев.

Тези общини са „победени - в добрия смисъл на думата“ и са премахнали тези режими - повечето доброволно, а някои от тях са премахнати от съда, уточни Николай Василев, цитиран от БТА.

По думите на Василев администрацията продължава да се бори с останалите 23 общини. Той ще предложи днес на заседанието на Министерски съвет съставянето на „черен списък“ на общините, които използват незаконно такива режими, като в него са тези 23 общини и още около 20 общини, които имат други два незаконни режима.

Най-голямата община прави много сериозно впечатление в този списък, е отговорил Василев на въпроса дали в този списък е и община София.

Министър Василев ще предложи общините от черния списък да бъдат отрязани от инвестиционните програми на правителството, като е уточнил, че това предложение може би няма да бъде подкрепено от министрите в кабинета. Министерството на държавата администрация и на административната реформа обаче ги е отрязало от неговите програми, включително не им е дало и компютри, добави Василев.

Във Варна и в Пловдив например можеш да си откриеш търговски обект без да питаш общината, а във „феодалната столица“ трябва да питаш общината и това го няма в закона, каза Николай Василев. Той уточни, че целта на черния списък е по-скоро морална, обществена и медийна, защото сега тези общини ще трябва за пореден път да обясняват защо нарушават закона.

Когато общините "бъдат отрязани от инвестиционните програми на правителството" кой кого наказва? Какво са виновни гражданите на тези общини, че техните управляващи си играят на диктатори и въвеждат незаконни разрешителни и лицензионни режими? Или може би все пак точно гражданите са виновни - защото само гражданите биха могли да контролират управляващите какво правят. Просто няма кой друг да върши тази работа!

Как да се протестира и защо? Кой (искаме да) страда от протестите? Това никой не беше го коментирал.

Мен ако питате - почти всички разрешителни и лицензионни режими трябва да се ликвидират, защото са противоконституционни. Обаче мен никой не ме пита затова. Законодателите даже и Конституционния съд не признават и редовно гласуват закони, които Конституционния съд после отменя (а понякога не).
 
От: Признание: 95 общини са налагали НЕЗАКОННИ разрешителни и лицензионни режими

Въвели 1543 незаконни разрешителни режима

Централната и местните власти са въвели 392 разрешителни режима законно и още 1543 незаконно,обяви Българската стопанска камара (БСК) на семинар за регулационните режими, засягащи бизнеса. Анализът на камарата показва, че администрацията е въвела част от незаконните регулации поради немарливост или некомпетентност. Създаване на корупционни възможности е другата причина за искане на разрешения, лицензиране или регистрация. Да се осигури публичен достъп до заявленията, подавани в общини, министерства за разрешителни или друг акт по определен режим, поиска БСК.Така фирмите ще проследяват дали те се изпълняват в срок.Отмяна на годишните такси за търговия с вино и спиртни напитки,предложи камарата.

Новината е от 22 май 2007 година. Сега колко е броя на незаконните (и законните) лицензионни и разрешителни режими - не се знае.

Премахване на незаконните разрешителни за бизнеса поискаха от НДСВ

Да бъдат премахнати или облекчени незаконните лицензионни и разрешителни режими, въведени след 2006 година, поискаха от НДСВ. От жълтата партия се обявиха и за цялостно облекчаване на бизнеса чрез премахване на повечето разрешителни и намаляване на таксите за търговските обекти.

Лицензионните режими, които са въведени след 2006 година и не фигурират в списъка към Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност / ЗОАРАКСД/, да бъдат премахнати или облекчени. Това поиска ръководството на НДСВ по време на дискусия по темата.

Новината е от от 2008 година.

Значи си имаме закон, който на теория трябва да ни пази от разрешителни и лиценизонни режими. А на практика държавата не си спазва собствените закони като създава незаконосъобразни закони и наредби.
 

Горе