Произведено в България - Кога може да се ползва?

mantaman

Well-Known Member
Днес четох една новина че са глобили някаква фирма че продавала китайски продукти като произведени в България и се опитах да потърся по темата каква част от съставните части на даден продукт трябва да са произведени в България за да носят този надпис.

Ако трябва да е 100% май само плодове и зеленчуци ще могат да се кичат с този надпис.
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

Мисля че 51%, но как може да се изчисли това няма идея. Но в един продукт няма само материални части- може би има проектиране, дизайн, сглобяване, пакетиране. Мътна история...
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

Всеки продукт който се създава от суровина/суровини (без значение суровината от къде е) може да бъде обозначено като "Произведено в България". За продуктите който само се сглобяват би трябвало 100% да се сглобяват тук за да могат да се обозначават така. Но опита ми показва, че реално не е точно така. Но това не означава, че тези който го правят го правят 100% законно. За пример мога да дам с колите "грейт лоу". Уж се произвеждат в БГ, но частите идват от Китай. И в някой случай (да не кажа в повечето) идват на 99% сглобени директно от Китай.
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

За пример мога да дам с колите "грейт лоу". Уж се произвеждат в БГ, но частите идват от Китай. И в някой случай (да не кажа в повечето) идват на 99% сглобени директно от Китай.

то по тази малоумна логика не би трябвало да има нищо българско, защото повечето от хранителните стоки (пример като най-масова стока) са опаковани с найлон който се прави от нефт внесен от чужбина...

Частите сами по себе си не правят автомобил. Посредством комбинация от различни видове части се произвежда нов продукт - автомобил. Следователно може да се каже, че произвеждаме автомобили.
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

Обясни ми като на малоумен къде видя да съм написал нещо за опаковката на продукта? А и опаковката не е суровина, суровината е нефт-а, опаковката е преработената суровина. Следователно е българско производство по моята малоумна логика. Сега прочети пак какво съм написал и ти какво ми казваш и сам прецени кой е малоумния.
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

Написал си, че щом частите са китайски, автомобила не може да бъде "произведен в България"
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

5 пъти си прочетох мнението, но такова нещо не виждам. Казвах, че за да бъдат произведени в БГ, трябва на 100% да се сглобяват тук. Без значение от къде идват частите (или суровините, ако е за други продукти). И после съм написал, че е имало случай в който колите идват тук на 99% сглобени. Никъде не съм написал, че не могат да бъдат произведени в БГ щом частите са китайски.
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

Според мен "Произведено в България" не може да е равносилно на "Сглобено в България", "Пакетирано в България" и тн.

Защото едно е да "произведеш" продукт от суровина - Друго е да сглобиш нещо което е много обтекаемо - Например DHL и другите компании не искат да возят батерии по въздух и ако си купиш часовници без батерии и каишки от Китай и им сложиш батерии и каишки в БГ произведени в БГ пак е "сглобяване"

Така явно мисли и съда който е отпрал глобата на въпросната фирма - Лошото е че никъде не виждам ориентир какъв трябва да е процента на българските съставни части и на вносните за да не те осъдят.

http://www.blitz.bg/news/article/333716
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

Значи в България има 5-6 производителя на велосипеди.
Всичките велосипеди се водят Произведени в България, но реално абсолютно всички съставни части са внос, може би съвсем малка част не са.
Но въпреки това се води че е произведено тук.
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

извън темата малко, но защо не сложим едно Произведено в България на всички наши сайтове -- може линка да сочи към wikipedia/българия

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=58978&p=681612&viewfull=1#post681612
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

извън темата малко, но защо не сложим едно Произведено в България на всички наши сайтове -- може линка да сочи към wikipedia/българия

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=58978&p=681612&viewfull=1#post681612

Един български превод не прави всеки сайт произведено в България - Още повече ако е онлайн магазин в който не се продават неща произведени в България може да отнесеш някоя глоба за подвеждаща реклама
 
От: Произведено в България - Кога може да се ползва?

Всички сайтове на Сребрин Ватралов си имат: "Произведено в Пловдив. 100% български проект."

До колкото знам тои изкупи доста от конкурентите си за групово пазаруване част от които са били на готови ЦМС - незнам дали след това на всички е качил негови разработки
 

Горе