Вискяр Градинаров
Well-Known Member
Окръжен съд - Пловдив, издаде решение за реституиране паметника на културата "Куршум джамия" и градинката от 2,365 дка - публична общинска собственост, в полза на мюфтийството.
Куршум джамия е построена върху християнския храм "Св. Екатерина" през 1485 година, с материалите на разрушения манастир "Св. Спас", и е най-старата обществено-религиозна сграда в Карлово.
ДЕКЛАРАЦИЯ ОТ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ КАРЛОВО
http://www.karlovo.bg/index.php/2012-01-05-13-43-06/1329-2013-10-31-13-50-33
Подписка за запазване на Куршум джамия като общинска собственост
Куршум джамия е построена върху християнския храм "Св. Екатерина" през 1485 година, с материалите на разрушения манастир "Св. Спас", и е най-старата обществено-религиозна сграда в Карлово.
http://marica.bg/дадоха-куршум-джамия-на-мюфтийството!-карлово-пред-въстание-news168649.htmlКарлово настръхна днес след като кметът д-р Емил Кабаиванов оповести решение на Окръжния съд в Пловдив, че имотът е реституиран в полза на Главно мюфтийство.
Веднага стартира подписка за запазване на Куршум джамия като част от културно-историческия център на града и съхраняване на разбирателството между различните вероизповедания в Карлово. Така местните искат да се противопоставят на Главно мюфтийство за реституция на сградата, която не е действащ храм от повече от един век. Това съобщиха на пресконференция кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, народният представител Николай Петков и заместник-кметът на общината Антон Минев, който вече е говорител на Инициативния комитет за започване на подписката сред гражданите на Карлово.
Въпросът със собствеността на Куршум джамия ескалира след решение на Пловдивския Окръжен съд от 3 октомври тази година, с което присъжда сградата на Главно мюфтийство.
Обектът е част култруно-исторческото минало на Карлово, той е публична общинска собственост и реституцията му е недопустима, коментира д-р Емил Кабаиванов. Това е недопустимо и от морална гледна точка, допълни той. До 4 ноември, до когато е законният срок за обжалване на решението на ПОС, общината ще внесе жалба срещу решението на ПОС за реституция на Куршум джамия. Тогава делото се ще се гледа от Апелативния съд, възможно е делото да стигне и до Върховен съд, уточни Кабаиванов.
ДЕКЛАРАЦИЯ ОТ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ КАРЛОВО
http://www.blitz.bg/news/article/230229По информация на БЛИЦ, съдията, който е гледал делото в Окръжния съд, след това решение е повишен в длъжност.
http://www.citybuild.bg/news/praviat-podpiska-kurshum-dzhamiia/24312Куршум джамия е сграда, датираща от 15 век. Според карловския възрожденски учител Райно Попович мемориалните колони поставени в джамията са от стария манастир “Св. Спас”, който е бил разрушен от турците и от чиито материали била изградена Куршум джамия. Свидетелство за това били християнските знаци по тях.
От монографията на Н. Начов “Калофер в миналото” става ясно, че джамията е издигната върху черковен двор. Христо Фъргов – известен карловски изследовател, също говори, че според стари карловци историческата Куршум джамия била издигната върху развалините на стар християнски храм – “Св. Екатерина”.
В момента сградата на Куршум джамия е публична общинска собственост. Обявена е на три пъти за архитектурен паметник на културата: през 1964 г. Д. в. бр. 101 с категория “местно значение”, за паметник на изобразителното изкуство през 1970 г. (Д. в. бр.38) и за архитектурен паметник на архитектурата и изобразителното изкуство с категория “мастно значение” през 1976 г. (Д. в. бр.70).
Подписка за запазване на Куршум джамия като общинска собственост