Създаване на онлайн магазин

denilayp

New Member
Здравейте на всички !
Имам като цяло доста въпроси , но от темите които прочетох до сега във форума и това как отговаряте съм сигурен , че бих получил адекватни съвети за това кое , как и защо бих направил.
От доста време насам ми се върти в главата идеята за направата на онлайн магазин. Уви винаги съм пробвал по аматьорски начин със създаването на Инстаграм и фейсбук страници за различни ниши , но винаги без успех. След година спестявания от "голямата" ми заплата , успях да заделя едни 9000 лева. На ясно съм , че тази инвестиция е нищо , но за един старт за човек който няма почти никаква представа от това да създаде и развива онлайн бизнес се надявам да бъде поне малко значима , ако ли не поне ще успея да натрупам някакъв ценен опит.
Въпросите ми са доста и знам , че никому не е длъжен да ми отговори , но се надявам да натрупам поне малко познания и съвети от Вас.
1 - Нужно ли ми е да създам собствена фирма или да се регистрирам като ЕТ?
2 - Каква би била цената за направата на сайт в който да продавам артикулите си?
3 - Понеже идеята ми е да преподавам аксесоари от къде мога да намеря търговци на едро като АлиБаба , Алиекспрес и други.
4 - Нямам възможност за складово помещение а и не мисля да правя огромни поръчки първоначално , ще мога ли да съхранявам артикулите си във вкъщи.
5 - Как стоят нещата с данъците , които трябва да се плащат.
6 - Някакви други полезни съвети към мен и моето начинание ?

Благодаря искрено на всеки включил се към темата. Предполагам , че ще чуя отново изреченията "Къде си се захванал да създаваш магазин като нямаш нужните познание и стартови средства ?" , но съм твърдо решен да опитам. Наясно съм , че мога да не спечеля нищо , но поне ще натрупам някакъв опит който вбъдеще би бил от полза за мен или някой близък.
 
4 - Нямам възможност за складово помещение а и не мисля да правя огромни поръчки първоначално , ще мога ли да съхранявам артикулите си във вкъщи.

Ако не се лъжа, в България също имаше услуга, при която си наемаш фирма, която ти съхранява нещата и дори ги разпраща на клиенти срещу някаква такса, т.е. - ти изобщо не се занимаваш с това, а то отнема доста време (да се занимаваш с куриери и т.н.) Нека някой по-запознат да каже дали е така или се бъркам :)
 
Ако нямаш опит, по-добре не се "хвърляй" или поне не го прави сам. Намери си дружка, да си поделите отговорността ;)
Колкото до натрупването на опит, по-добре го направи на гърба на някой друг :)

Иначе, магазини хиляди. Ако нямаш някакъв супер прудукт с който да изненадаш народа, не разчитай изобщо на оборот.
 
Ако нямаш опит, по-добре не се "хвърляй" или поне не го прави сам. Намери си дружка, да си поделите отговорността ;)
Колкото до натрупването на опит, по-добре го направи на гърба на някой друг :)

Иначе, магазини хиляди. Ако нямаш някакъв супер прудукт с който да изненадаш народа, не разчитай изобщо на оборот.
Здравейте , благодаря Ви за отговора.
Като цяло съм намерил колега с който да се захванем двамата , проблема е , че и двамата нямаме познания към тази среда. Като продукт нямаме нищо иновативно с което да спечеля пазара и да очакваме висок оборот. Както съм споменал по-горе в поста си , досега съм правил някакви опити , но всичко е било толкова аматьорско. Като цяло купувах дрехи втора употреба и ги препродавах във мои фейсбук и Инстаграм страници. Като надценка не си докарвах кой знае колко. Може би след един така голям период от време успях да изкарам при инвестирани 5000лв. около 3100лв. надценка , но тогава "хамалската" работа беше друга и реално отнемаше доста повече време. Отново купувах дрехи втора употреба , но продавах директно във сайт който се занимаваше с продажби на дрехи втора ръка. Та като цяло идеята ми в момента е отваряне на онлайн магазин в който ще се продават , малко по разчупени аксесоари , без значение дали ще бъдат дамски или мъжки. Благодаря Ви отново за съвета , означава много за мен !
 
Собствен сайт не само няма да промени нещата в желаната посока, ами само ще ги влоши. Ако ви влече търговията като цяло, засилете си нещата там където вече сте го правили - фейса например или посредническите платформи, сайтове за обяви и тн. Собствен сайт само ще ви отклони вниманието от съществената търговия. Нито ще ви направи независими, нито ще ви вдигне оборота. Само ще ви вкара в разходи и ще открадне много ценно време от търговската същност. Ще ви индикира фалшиво, че трябва да работите върху него, ще се мъчите да го вкарате в серпа, ще се мъчите да изглежда добре, ще имате не малка работа и задължително отговорност, ще започнат да ви оглеждат данъчни и тн. Също, ще ви трябва реално отделен човек за него, защото наистина краде много от времето. Да не говорим, че е почти невъзможно да постигне и 1% от аудиторията, която имате в момента или може да имате без въобще да имате сайт. Ако ви тръгнат яко нещата, това е най-лесното - магазина.
 
Здравейте на всички !
Имам като цяло доста въпроси , но от темите които прочетох до сега във форума и това как отговаряте съм сигурен , че бих получил адекватни съвети за това кое , как и защо бих направил.
От доста време насам ми се върти в главата идеята за направата на онлайн магазин. Уви винаги съм пробвал по аматьорски начин със създаването на Инстаграм и фейсбук страници за различни ниши , но винаги без успех. След година спестявания от "голямата" ми заплата , успях да заделя едни 9000 лева. На ясно съм , че тази инвестиция е нищо , но за един старт за човек който няма почти никаква представа от това да създаде и развива онлайн бизнес се надявам да бъде поне малко значима , ако ли не поне ще успея да натрупам някакъв ценен опит.
Въпросите ми са доста и знам , че никому не е длъжен да ми отговори , но се надявам да натрупам поне малко познания и съвети от Вас.
1 - Нужно ли ми е да създам собствена фирма или да се регистрирам като ЕТ?
2 - Каква би била цената за направата на сайт в който да продавам артикулите си?
3 - Понеже идеята ми е да преподавам аксесоари от къде мога да намеря търговци на едро като АлиБаба , Алиекспрес и други.
4 - Нямам възможност за складово помещение а и не мисля да правя огромни поръчки първоначално , ще мога ли да съхранявам артикулите си във вкъщи.
5 - Как стоят нещата с данъците , които трябва да се плащат.
6 - Някакви други полезни съвети към мен и моето начинание ?

Благодаря искрено на всеки включил се към темата. Предполагам , че ще чуя отново изреченията "Къде си се захванал да създаваш магазин като нямаш нужните познание и стартови средства ?" , но съм твърдо решен да опитам. Наясно съм , че мога да не спечеля нищо , но поне ще натрупам някакъв опит който вбъдеще би бил от полза за мен или някой близък.

Аз далеч не съм толкова скептичен, като лудия бот. Сумата която си посочил е повече от достатъчна. Чудеса могат да се направят,дори и с половината на посочената. По нататък ще ти дам разбивка.
Да, не е задължително да имаш сайт, но е препоръчително, поне според мен. Най-,малкото ще го ползваш за каталог, да си гледаш цени на едро и дребно, количества и тн. Повечето системи ги имат базово.

Факт е че сайта сам по себе си нищо, лодка в полето, но с правилната реклама нещата се получават. И затова после, сега на въпросите ти.

1. Почваш без фирма, докато си изясниш ще проработи ли стратегията, караш до 2000-3000 лв. оборот и смяташ, ако излизат сметките мяташ се на фирма, ако не излизат, мислиш други варианти или сменяш човека на който се изплащат наложените платежи. Не си и помисляй да завъртиш повече от 3000 лв на един човек за година, ще има проблеми. Не си и помисляй за ЕТ, ООД или ЕООД. Търсиш най-евтиния счетоводител за начало, после ще го сменяш, ако е много зле. На фирма, която, не е по ддс трябва да е много тъп, за да омотае нещо. Разходите ти са към 300 лв с осигуровките.

2. Разбира се минаваш на бюджетен вариант опенкарт и вордпрес. Майстори и на двете системи дал господ във форума. За вордпрес @Noke , @Visual и @madgooglebot са добри, гаранция, за опенкарт сега не знам кои са актуални в момента, но има. Ако нямаш опит по добре вордпрес, по лесен е сякаш за начинаещ. Мисля че за 1000-1500 лв. ще получиш доста приличен сайт, разбира се с базовите работи, които на теб са ти достатъчни.

3. Забрави за тая схема с вноса, има достатъчно вносители в България, не е за начинаещи, ще гориш 1000%. Повечето китайски боклуци можеш да ги намериш и тук по складовете. Другото предимство е, че ще можеш да обявиш голямо количество продукти, без да се налага да ги имаш на склад( у вас). Намираш сериозни складове с наличности и действаш. Във всички големи градове има складове на едро, стока за продаване има. Има и много търговци на едро, които пращат с безплатен транспорт. Като се стабилизираш, ще си внасяш, сега не е момента за теб. Да не ти разправям какво става с контейнерите от Китай в момента, не ти трябва това в началото. Пък и там сумите и количествата трябва да са сериозни, за да ти излязат сметките.

4. Няма проблем в това, стига жена ти да не те изхвърли заедно с кашоните, щото си затрупал хола, коридора, килера и детската :)

5. Няма проблем с данъците, почваш с фирма, която не е по ддс, ако ти се получат нещата и си дисциплиниран, не би трябвало да са проблем. Ако минеш по ДДС става по сложно, но в началото няма нужда да мислиш и за това. Счет ще ти обясни и грижи за това, не е твоя работа.

6. Ето и съвети, ще ти ги нахвърлям безразборно.
-Ползваш всички възможни канали и платформи, в които можеш да продадеш нещо, без значение дали имаш една или 100 продажби на месец. Фейсбук маркетплейс, олекс, базар, ало, всичко.
- Фесбук рекламата е задължителна. Има два подхода или набиваш в бранд, примерно домейна на магазина, името на фирмата, нещо от рода. Или правиш страница с релевантно на продуктите заглавие + някакъв суперлатив. Най-добрите обувки, Обувки на топ цени, най-здравите обувки и подобни. Ползваш конверсии и по широко таргетиране. Рекламираш само най-добрите си продукти на най-добрата цена. Бюджетите ниски, до 5-6 долара на ден на реклама. Много внимаваш да не държиш продукт, който те вътри, щото рекламата ти е направила 2-3 продажби и таиш надежда, че ще се отпуши. Постоянно пробваш различни подходи, докато стигнеш прилични резултати.
- По сайта задължително данни на фирма на видно място, телефон за поръчки, форма за бърза поръчка.
- С адвордс на този етап не ти трябва да се занимаваш, трудничко е за начинаещи.

Засега това ми дойде на прима виста, дано го разбереш, че е малко нахвърляно :)
-
 
Отговор на типичен роб - wageslave. Не му обръщайте внимание. Той никога няма да е нещо повече от наемен работник, който ще изгражда чуждите мечти за жълти стотинки.

Роб е на майка ти синът, по-големия тапак
 
Последно редактирано:
Айде отиде хубавата тема...Пичове един път в месеца някой да зададе смислени въпроси и пак да почнем в типичния си стил....

@Blinky спаси темата на момчето, моля те!
 
Айде отиде хубавата тема...Пичове един път в месеца някой да зададе смислени въпроси и пак да почнем в типичния си стил....

@Blinky спаси темата на момчето, моля те!
Нека види какво представляваме, това постоянно си е така :) Нека се научи, както му казах, от опита/грешките на другите ;)
 
Това е типично за вашето поколение дето сте расли по соца и това е бил единственият начин да постигнеш нещо повече от това да си работник. Аз нямам този проблем.

Нямаш, защото имаш хемороиди по езика, признай си, ясен си ми отсекъде...позьор.. Ако беше толко сФетнат, са да си на карабибите, а не да ми се надуваш в некаф форум, СмЕшНиК
 
Нека види какво представляваме, това постоянно си е така :) Нека се научи, както му казах, от опита/грешките на другите ;)

Де да знам. това засиране на смислените теми, никога не ме е кефило. За ученето от грешките на другите съм писал доста ей тукачка - https://www.predpriemach.com/threads/За-Фалита-и-Ползите-от-Него.82627/
 
Аз далеч не съм толкова скептичен, като лудия бот. Сумата която си посочил е повече от достатъчна. Чудеса могат да се направят,дори и с половината на посочената. По нататък ще ти дам разбивка.
Да, не е задължително да имаш сайт, но е препоръчително, поне според мен. Най-,малкото ще го ползваш за каталог, да си гледаш цени на едро и дребно, количества и тн. Повечето системи ги имат базово.

Факт е че сайта сам по себе си нищо, лодка в полето, но с правилната реклама нещата се получават. И затова после, сега на въпросите ти.

1. Почваш без фирма, докато си изясниш ще проработи ли стратегията, караш до 2000-3000 лв. оборот и смяташ, ако излизат сметките мяташ се на фирма, ако не излизат, мислиш други варианти или сменяш човека на който се изплащат наложените платежи. Не си и помисляй да завъртиш повече от 3000 лв на един човек за година, ще има проблеми. Не си и помисляй за ЕТ, ООД или ЕООД. Търсиш най-евтиния счетоводител за начало, после ще го сменяш, ако е много зле. На фирма, която, не е по ддс трябва да е много тъп, за да омотае нещо. Разходите ти са към 300 лв с осигуровките.

2. Разбира се минаваш на бюджетен вариант опенкарт и вордпрес. Майстори и на двете системи дал господ във форума. За вордпрес @Noke , @Visual и @madgooglebot са добри, гаранция, за опенкарт сега не знам кои са актуални в момента, но има. Ако нямаш опит по добре вордпрес, по лесен е сякаш за начинаещ. Мисля че за 1000-1500 лв. ще получиш доста приличен сайт, разбира се с базовите работи, които на теб са ти достатъчни.

3. Забрави за тая схема с вноса, има достатъчно вносители в България, не е за начинаещи, ще гориш 1000%. Повечето китайски боклуци можеш да ги намериш и тук по складовете. Другото предимство е, че ще можеш да обявиш голямо количество продукти, без да се налага да ги имаш на склад( у вас). Намираш сериозни складове с наличности и действаш. Във всички големи градове има складове на едро, стока за продаване има. Има и много търговци на едро, които пращат с безплатен транспорт. Като се стабилизираш, ще си внасяш, сега не е момента за теб. Да не ти разправям какво става с контейнерите от Китай в момента, не ти трябва това в началото. Пък и там сумите и количествата трябва да са сериозни, за да ти излязат сметките.

4. Няма проблем в това, стига жена ти да не те изхвърли заедно с кашоните, щото си затрупал хола, коридора, килера и детската :)

5. Няма проблем с данъците, почваш с фирма, която не е по ддс, ако ти се получат нещата и си дисциплиниран, не би трябвало да са проблем. Ако минеш по ДДС става по сложно, но в началото няма нужда да мислиш и за това. Счет ще ти обясни и грижи за това, не е твоя работа.

6. Ето и съвети, ще ти ги нахвърлям безразборно.
-Ползваш всички възможни канали и платформи, в които можеш да продадеш нещо, без значение дали имаш една или 100 продажби на месец. Фейсбук маркетплейс, олекс, базар, ало, всичко.
- Фесбук рекламата е задължителна. Има два подхода или набиваш в бранд, примерно домейна на магазина, името на фирмата, нещо от рода. Или правиш страница с релевантно на продуктите заглавие + някакъв суперлатив. Най-добрите обувки, Обувки на топ цени, най-здравите обувки и подобни. Ползваш конверсии и по широко таргетиране. Рекламираш само най-добрите си продукти на най-добрата цена. Бюджетите ниски, до 5-6 долара на ден на реклама. Много внимаваш да не държиш продукт, който те вътри, щото рекламата ти е направила 2-3 продажби и таиш надежда, че ще се отпуши. Постоянно пробваш различни подходи, докато стигнеш прилични резултати.
- По сайта задължително данни на фирма на видно място, телефон за поръчки, форма за бърза поръчка.
- С адвордс на този етап не ти трябва да се занимаваш, трудничко е за начинаещи.

Засега това ми дойде на прима виста, дано го разбереш, че е малко нахвърляно :)
-
Здравейте ! Наистина Ви благодаря за изчерпателният отговор ! За създаването на фирма не съм също запознат , наясно съм само с това какви документи се подават и горе долу каква цена излиза всичко за създаването ѝ , вече като облигации с данъци не съм запознат , но за мен ще е интересно четиво което със сигурност ще погледна. Това със големите складови бази го бях мислил и е наистина удобен вариант , друго яче е , че трябва да закупя да кажем 40/50бр от даден артикул да имам при мен в наличност и вече след евентуални продажби да видя кое как върви и колко от него ще трябва да купувам. На всички ни е ясно , че пазара е залят от всякакви китайски , виетнамски и т.н. "боклуци". Аз също нямам иновативен продукт и дизайн да предлагам нещо българско а всичко ми е с цел препродажба и развиване на собствен магазин. Както споменах по-горе в един коментар , година и нещо препродавах дрехи втора употреба като странично занимание. Не казвам , че съм станал някакъв експерт или нещо подобно , но дрехите като цяло и аксесоарите , които се търсят вече са много "изчанчени". Да съгласен съм , че няма да е все така и всичко се променя , но за в момента имам някаква идея в главата какво що би се купувало от млади хора като мен. Благодаря Ви още веднъж за изчерпателният отговор , за мен наистина означава много !
 
Здравейте ! Наистина Ви благодаря за изчерпателният отговор ! За създаването на фирма не съм също запознат , наясно съм само с това какви документи се подават и горе долу каква цена излиза всичко за създаването ѝ , вече като облигации с данъци не съм запознат , но за мен ще е интересно четиво което със сигурност ще погледна. Това със големите складови бази го бях мислил и е наистина удобен вариант , друго яче е , че трябва да закупя да кажем 40/50бр от даден артикул да имам при мен в наличност и вече след евентуални продажби да видя кое как върви и колко от него ще трябва да купувам. На всички ни е ясно , че пазара е залят от всякакви китайски , виетнамски и т.н. "боклуци". Аз също нямам иновативен продукт и дизайн да предлагам нещо българско а всичко ми е с цел препродажба и развиване на собствен магазин. Както споменах по-горе в един коментар , година и нещо препродавах дрехи втора употреба като странично занимание. Не казвам , че съм станал някакъв експерт или нещо подобно , но дрехите като цяло и аксесоарите , които се търсят вече са много "изчанчени". Да съгласен съм , че няма да е все така и всичко се променя , но за в момента имам някаква идея в главата какво що би се купувало от млади хора като мен. Благодаря Ви още веднъж за изчерпателният отговор , за мен наистина означава много !

Помагаме с каквото можем, правим го за удоволствие, това ни остана. Прочети и темата за фалитите, дадох линк в темата, ще ти е от полза. Успех ти желая.
 
Здравейте на всички !
Имам като цяло доста въпроси , но от темите които прочетох до сега във форума и това как отговаряте съм сигурен , че бих получил адекватни съвети за това кое , как и защо бих направил.
От доста време насам ми се върти в главата идеята за направата на онлайн магазин. Уви винаги съм пробвал по аматьорски начин със създаването на Инстаграм и фейсбук страници за различни ниши , но винаги без успех. След година спестявания от "голямата" ми заплата , успях да заделя едни 9000 лева. На ясно съм , че тази инвестиция е нищо , но за един старт за човек който няма почти никаква представа от това да създаде и развива онлайн бизнес се надявам да бъде поне малко значима , ако ли не поне ще успея да натрупам някакъв ценен опит.
Въпросите ми са доста и знам , че никому не е длъжен да ми отговори , но се надявам да натрупам поне малко познания и съвети от Вас.
1 - Нужно ли ми е да създам собствена фирма или да се регистрирам като ЕТ?
2 - Каква би била цената за направата на сайт в който да продавам артикулите си?
3 - Понеже идеята ми е да преподавам аксесоари от къде мога да намеря търговци на едро като АлиБаба , Алиекспрес и други.
4 - Нямам възможност за складово помещение а и не мисля да правя огромни поръчки първоначално , ще мога ли да съхранявам артикулите си във вкъщи.
5 - Как стоят нещата с данъците , които трябва да се плащат.
6 - Някакви други полезни съвети към мен и моето начинание ?

Благодаря искрено на всеки включил се към темата. Предполагам , че ще чуя отново изреченията "Къде си се захванал да създаваш магазин като нямаш нужните познание и стартови средства ?" , но съм твърдо решен да опитам. Наясно съм , че мога да не спечеля нищо , но поне ще натрупам някакъв опит който вбъдеще би бил от полза за мен или някой близък.
Здравей,
търговията е добро занимание с доста тънкости.

1. Нужно е. Без фирма няма как да минеш.
Прецени си хубаво риска.
Може да стартиращ без фирма и да пробваш, да натрупаш малко опит, но ще ти излезе номера рано или късно и ако не си законен, глобите са доста солени, НАП не си поплюват.
Без фирма по ДДС, не можеш да пускаш реклами, нито в Facebook нито в Google, така че имай го в предвид това. Търси алтернативи за реклама също.

2. Прекалено е общо това, зависи от хиляда неща. По-добре си определи бюджет за 1 година и оттам направи избора.
Може и магазин за 500 лева, може и за 5000, може и за 50000.
SaaS с интеграции със olx, pazaruvaj, facebook и т.н. ще ти свърши идеална работа за начало.

3. Това е проблем поради много причини.
Щом нямаш продукт за продаване, бих зарязал всичко останало и бих впрегнал сили в това да намеря. Има стотици магазини, които продават такива неща, ще си сто и първия. Шанса да успееш клони към нула.
За да си подобриш шансовете, намери ниша, която не е препълнена и има добър margin.
Ще се наложи да си креативен в намирането на продукти.

5. Възможно е, не е препоръчително.
Ако си в къща, защо не.
Ако си в апартамент, ще се прескачаш с кашони, няма да ти хареса.
Зависи и от обема на продуктите.
Винаги можеш да намериш някакъв гараж за 100 лева на месец и да му сложиш една хубава врата и СОТ.

5. Плати си на счетоводител за консултация. Това е много важна част от бизнеса, затова похарчи пари за професионален съвет и разяснение.

6. Всичко трябва да го имаш черно на бяло.
Кое си купил от къде за колко пари кога.
Колко време ти отнемат дневните задължения покрай магазина.
Ако нещо ти отнема повечето време, търси начини да го автоматизираш. Не се забивай в хамалогии, които ти отнемат от времето да продаваш. Не си играй с цената много. Ако един от важните ти атрибути на стойност е цената, ще страдаш. Единия ще продава евтино, после другия, после ти и накрая се борите за жълти стотинки, защото се надлъгвате с цената. Кой ще продаде по-евтино.
 
Здравей,

Аз също съм на мнение че 9000 лв са напълно достатъчни за старт, но трябва да ги израсходваш разумно и да нямаш кой знае какви очаквания за първите 6 месеца. Това означава че ти трябва бизнес план, ако ще го правиш както трябва а не да въртиш ролетка.

Първото нещо което трябва да направиш е да си избистриш нишата в която ще продаваш.Да разгледаш каква конкуренция има там,доминира ли се пазара от няколко основни фирми защото в БГ пазара обикновено така се получава че пазарния дял е завзет от няколко голями компаний и останалите трохи си делят дребни търговци. Това е така защото БГ пазара е пренебрежително малак и може да се доминира много лесно с цени които дребните търговци не могат да конкурират а за рекламните им кампаний даже няма и да споменавам разликата в размерите. Така че тука ще ти трябва да си направиш анализ още преди да си почнал да правиш каквото и да било.

Фирмата е задължителна изобщо не си и помисляй да правиш бизнес сериозно без фирма. Когато ти дойде поръчка как ще я пратиш без касова бележка или фактура? Това няма какво повече да го коментираме.
 

Горе