Четвъртъчен смях - Google Books също нарушава авторски права!!!

Blinky

Owner
Днес се ровех из нета и попаднах на една много яка статия. Като казвам яка, имам предвид смешна и по-специално изцяло побъркана.

Ресурс: Георги Дамянов: Google Books също нарушава авторски права

Та става дума за некъв си Георги Дамянов и твърдението му че Google Books нарушавали авторксите правя. :) Как да не ти е смешно, щом некой си от майната си гъзина го е казал, занчи е така. Г ще си понесат наказанията.

Мненията са много единодушни, но да видим до къде ще стигне цирка. Аз лично мисля, че по-голям виц за днес няма да срещна ама да не се заричам напразно. В тази държава е пълно с позьори и комплексари, това ми го казаха вчера във фитнеса. Хахаха и се обеждавам, че е така със всеки един ден.

Очкавам и вие да теглите по едно коментарче, че то става все по весело. Нека поне и ние да вземем да се посмее, че смеха е здраве, ако не друго. :)
 
От: Четвъртъчен смях - Google Books също нарушава авторски права!!!

Много е спорен въпроса с тези авторски права.
Прави са си хората че като са създали нещо трябва да получават пари ако някой им го изполва.

Друг е въпроса колко губят самите автори ако дадено прозиведение е качено за четене в интернет. Според мен само печелят защото повечето хора биха си го купили ако им хареса. А това че текива дядковци искат да си взимат заплатката и трябва по някакъв начин да отчитат дейност като големите спасители на българската култура е друг въпрос.

Според мен политика е на правителството хората да са неуки и необразовани и да не получават достъп до инфо от никаде.

Иначе разбира се ако някой автор не иска може да прати съобщение и да го изтрият. Ама едва ли някой ще го напрви освен ако не е тъп. Представете си каква реклама му е това и то фрее.
 
От: Четвъртъчен смях - Google Books също нарушава авторски права!!!

Това твърдение мисля не е ново, доста се шумеше още преди година за това нещо. Ето малко инфо от Ройтерс.
Даже ако не се лъжа в началото на годината имаше започнато дело от издатели в щатите, чиито усти бяха бързо запушени с няколко милиона и обещания за "изминаване на период" от време в който книгата няма да придобива дигитален вид. Иначе гоогле букс е осъвършенстваната chitanka.info.
 
  • Like
Реакции: just
От: Четвъртъчен смях - Google Books също нарушава авторски права!!!

Според Веселин Тодоров (председател на УС на Асоциация "Българска книга") всички библиотеки са незаконни - включително и националната библиотека "Св. Кирил и Методий", защото не плащат авторски права за четене на книгите.

Водещата: Библиотеките не плащат авторски права, нали така?
Веселин Тодоров: Това също е незаконно. Има европейска директива и те трябва да плащат. Това се нарича public lеnding rights. Библиотеките трябва да плащат такса за това, че дават безплатно книгите и това е европейско законодателство, но тъй като ние сме добри хора (българските издатели, не европейските), ние сме отстъпили. В Белгия се събират десетина милиона.

Темата във Фейсбук по въпроса

Ето и видео:
[video=youtube;HGsO_dOZ8tA]http://www.youtube.com/watch?v=HGsO_dOZ8tA[/video]

Обърнете внимание какво възклицание се чува когато се споменава "добри хора" :)

Иначе гоогле букс е осъвършенстваната chitanka.info.

Разликата е, че Google Books не дава да се четат целите книги, а само части. Книгите, които са цели са много малък процент от общия брой.

Освен това Google само индексира книгите, за които няма права, но не показва съдържанието им. В случай, че авторът желае да губи пари може да помоли Google да не извежда книгата му в резултатите от търсене. Случва се да има такива заблудени автори, но повечето нямат нищо против Google да показва книгите им когато някой търси с подходящи ключови думи, които се съдържат в книгата. Така авторът получава реклама без да плаща за това. На авантата малко хора отказват.

Книгите в Google Books, които се показват на читателите се показват само със съгласието на авторите (ако такова се изисква).
 
Последно редактирано:
От: Четвъртъчен смях - Google Books също нарушава авторски права!!!

Една от целите на тези промени беше да се избегне това регистриране на кухи и неработещи дружества, които пречат на работата на реалните.

Да се чете: трябва да се ликвидира конкуренцията.

Единствено в България дружествата са оставени да правят каквото те желаят. Това не може да е така.

Да се чете: свободната пазарна икономика е немислима. Не може частните търговски дружества да правят бизнес без държавата да им пречи и държавните служители да им искат рушвети.
 
От: Четвъртъчен смях - Google Books също нарушава авторски права!!!

Иначе гоогле букс е осъвършенстваната chitanka.info.
Има една много съществена разлика. В Google Books има реклами и идеята на Google е да печели пари от книгите, а Читанка е некомерсиален сайт, в който няма реклами.
 
От: Четвъртъчен смях - Google Books също нарушава авторски права!!!

Разликата е, че Google Books не дава да се четат целите книги, а само части. Книгите, които са цели са много малък процент от общия брой.
Не за това ги съдят. Справка тук
 

Горе