Кратък преглед на събитията от тази седмица (тъй като част от тях останаха неизвестни за българския читател, а други му бяха предадени недостоверно или от непроверени източници).
Киевският Майдан се надига отново, този път срещу хунтата, която самият той си докара на власт. Кличко предложи боксов мач на един от протестиращите. Печеливш вариант за боксьор, но губещ за кмет. А част от украинската армия започна да се сражава срещу хунтата заедно с опълченците.
В отговор на санкциите против Русия, наложени от САЩ и ЕС,
РФ наложи контрасанкции. Изчака достатъчно дълго с надеждата американците и европейците да се усетят, но явно вече няма смисъл. Контрасанкциите са насочени най-вече за продукцията на селското стопанство и болшинството хранителни стоки. Ще бъдат заменени със стоки на руските производители, както и с увеличаване на доставките от страните на Южна Америка и Азия. Аржентина специално ще увеличи тройно експорта на говеждо (най-хубавото говеждо в света е именно там) като в същото време
подаде жалба срещу САЩ в съда на ООН.
Пряко на България контрасанкциите няма да се отразят, тъй като българите изгубиха руския пазар още в края на миналия век. Но индиректно вероятно ще бъде засегната, ако ЕС реши да подпомогне финансово най-силно пострадалите от контрасанкциите страни като Финландия, Белгия, Полша и Румъния - помощта ще се изплаща от всички страни в ЕС.
Ако САЩ и ЕС продължават да не се усещат, то следващата стъпка ще бъде
промяна на точките на вход и изход на самолетния трафик през въздушното пространство на Русия от Европа към най-силния финансово регион момента - Азиатско-тихоокеанския. Което ще увеличи доста разходите на западните авиокомпании. На теория може да се стигне дори до забрана на полетите на европейски превозвачи над руска територия.
Възможни са и други контрасанкции в зависимост от поведението на САЩ и ЕС.
Боинг започна да се запасява с титан срещу евентуално спиране на доставките, но европейците от Airbus още се офлянкват. И нищо чудно, ако на САЩ и ЕС не им дойде акъла за в бъдеще, да се окаже, че няма да има възможността да произвежда самолети.
Централните банки на Русия и Китай съгласуваха проекта за суапове и преминаване на разплащания в националните си валути.
Руските учени продължават с успешните си проекти. Тестове премина
уникална технология за преносими морски пристанища на модулен принцип. За в бъдеще по света ще могат да се строят пристанища за не повече от месец-два.