От: От: От: От: От: От: От: От: От: От: Абе не ви ли се струва че времетои много бърз
Виждам, че задаваш правилните въпроси.
Когато се получи движение, статичността се превръща в динамичност. Ако имаме едно топче което да кръжи ще го мерим с каквото си искаме - педи, лакти, крачки, може и с банани да го мерим. Мерната единица не е от значение. От значение е че не може да се измери с каква скорост се движи.
За да измерим с каква скорост се движи въвеждане понятието "време". Понеже нямаме нищо което да се движи освен топчето, въвеждаме мерната единица "времеви банан" - това е времето за което топчето изминава един банан разстояние. Цялата тази схема изглежда глупаво, защото имаме само един обект който се движи със скорост 1 - един банан разстояние за един "времеви банан". Сама по себе си тази скорост нищо не означава, защото не носи никаква информация във себе си. Все едно да кажем че Земята обикаля около Слънцето за "една обиколка време". И точно тук може да разбереш че времето се поражда от движението.
Времето е описателна функция на движението, която служи за изчисляване и сравняване на скоростта спрямо друго движение. В горния пример нямаме друго движение и затова го описваме със единственото ни познато движение. Точно поради тази причина тук времето не значи нищо. Топчето е "създало време" което ще използваме след малко.
Нека сега да добавим още едно топче. То също ще се движи, но по-бързо. Понеже вече сме създали "времето" като понятие от предишното топче, както и мерната единица "времеви банан", тук ще използваме същите. Засичаме, че второто топче е изминало "два банана" разстояние, докато първото прави "един банан" разстояние.
Скоростта на второто топче е 2 - два банана разстояние за един "времеви банан". Сега вече времето има смисъл.
Вече казваме че времето тече във "времеви банани" и на всеки един "времеви банан", едното топче е по-надалеч с още един банан разстояние, а второто с още два. Правиме си часовник от първото топче с който мерим движението на второто. Гледаме часовника - минало е "един банан" време а топчето е изминало "два банана" разстояние. Вече знаем че топчето е бързо, защото скоростта му е по голяма от 1. Ако си направим часовник от второто топче и мерим първото ще установим че то е бавно. Но при това мерене ние мерим единствено разстоянието на движението и отношението на тези разстояния. На това отношение му казваме скорост, защото сме приели разстоянието на движението от едното топче за мерна единица на виртуалното време. Това времето е добавено само за да станат по нагледни нещата.
Времето не е измерение или реална величина. Тя е една измислена виртуална величина с цел - пресмятане и сравнение на бързина на движения.
Поради относителността на времето, във Вселената с един единствен движещ се обект, нямаме реално мерене на време дори. За статичните частици топчето е безкрайно бързо, а за топчето статичните частици са безкрайно бавни. А ако нямаме статични частици, а само едно топче което си кръжи - тогава и движение няма да имаме. Но това си е невъзможно така или иначе.
Точно поради несъществуването на времето не можеш да го измериш в една статична вселена, докато реалните 3 измерения можеш. В нашата вселена всичко е толкова динамично, толкова процеси минават в тялото ни и около нас, че от малки сме свикнали да мерим движенията на това и онова със познатата ни скорост и време. И кажи ми колко хора живяли толкова години във филма на "времето" биха го отрекли, дори в зряла възраст?
Аз не очаквам да приемете "безвремието" за факт, защото знам на мен колко "време" ми отне докато го осмисля. Аз дори не получих толкова сдъвкана информация.
harkon, това не е спор, поне не и за мене. Аз не обичам да споря.