От: Архитект за узаконяване на табели?
Ще се опитам да дам няколко основни примера.
1. Най-често срещания проблем - липсваща документация. Вече почти навсякъде се изисква един основен документ - удостоверение за въвеждане в експлоатация или акт 16. В много случаи, сградите са стари и помещението е ползвано почти за всичко, за което може да се сетите. Имахме случай, с клиент, който беше под наем и обекта беше магазин за обувки. Тъй като наемодателя беше прекалено зает и не можа да осигури всички документи, внесохме проекта. В последствие се оказа, че обекта е бил заведение за хранене и собственика така и не е сменил статута. Това е доста неприятно, тъй като е свързано с огромни разходи за промяна на предназначението, в които хонорара на архитекта съставлява около 10%. Над 50% от сумата е за надзорна фирма, която е задължителна в повечето случаи, тъй като категорията на преустройваните обекти го изисква. Имали сме и случай на несъответствие на площта на обекта в нот. акт и договора за наем - понякога и това се гледа и може дори да бъде основание за неодобряване на проект.
Препоръчваме, когато сключвате договори за наем, да се осведомите за статута на обекта, дори и да ви струва 30-40 лв за консултация с архитект или компетентен юрист, може и във форумите - там е безплатно, ако има кой да отговори. Добре е и към договора за наем да се оформи анекс, в който наемодателя се съгласява да разположите фирмен надпис.
2. Елемента не съответства на изискванията на наредбата.
Виж файлът 9828
Тук имаме сравнително лек случай просто надписа е изпълнен върху конзолна конструкция, която излиза на повече от 15 см от равнината на фасадата. Това е поправимо на ниво проектиране, но по закон възложителят е длъжен да приведе надписа в същия вид, който е посочен в проекта. Реално погледнато, той би трябвало да премахне надписа и да го изпълни наново, защото самия термин "узаконяване" не е много коректен. Реално това рядко се прави, защото от Общината са наясно, че малкото хора, решили да узаконят табелите си, не биха го направили, ако трябва да ги премахнат.
Има случаи, в които надписите са на козирки - най често в предната част. Разбира се, се налага да ги покажем плътно долепени до фасадата.
За съжаление имам проблем с прикачването на снимки, а още не мога да давам линкове.
Ако всичко е перфектно? Никакъв проблем с узаконяването, освен изискването на Общината за подписи на съседите... Това изискване не е навсякъде и на някои места тълкуването на закона за етажната собственост е под формата на свободен преразказ. Да речем, че вече знам къде го искат и как...
Ще продължа по-късно. Ако имате конкретни въпроси, може спокойно да ги задавате.