От: ГДБОП удариха gledaifilmi.net
Казах го на много хора август месец и мен ме удариха заради сайт за филми. Няма смисъл да се занимавате с такива сайтове от 2 месеца нещо ми държат компютрите и незнам въобще какво ще намерят като няма нищо в тях.
Не знам дали си се консултирал с адвокат, но като човек с опит ще ти дам няколко насоки. Доколкото разбирам никакво обвинение не са ти повдигнали. Това е класическа практика. Задигат каквото успеят и мотат до безкрайност. Минималното мотане е 2 месеца, но често продължава с години. Нямаш никакви права, тъй като не си обвинен в нищо.
Единственият начин да си върнеш нещата преди да е свъшило досъдебното производство е да напишеш молба до прокурора на основание чл. 111, ал. 2 от НПК ("Предметите, иззети като веществени доказателства, с разрешение на прокурора могат да бъдат върнати на правоимащите, от които са отнети, преди да завърши наказателното производство, само когато това няма да затрудни разкриването на обективната истина и не са предмет на административно нарушение."). За целта трябва подробно да опишеш какво няма да намерят и като цяло да обясниш колко е безполезно съдържанието на иззетите неща. Ако на сървърът ти по някакъв начин са се съдържали съобщения/кореспонденция (да речем на user-ите), може да го споменеш, тъй ако разследването е за престъпление по 172а от НК ("Който записва, възпроизвежда, разпространява, излъчва или предава, или използва по друг начин чужд обект на авторско или сродно на него право, или екземпляри от него, без необходимото по закон съгласие на носителя на съответното право, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до пет хиляди лева."), което се квалифицира като престъпление от общ характер (т.е. с наказание до 5 години затвор), то изземването се явява незаконносъобразно на основание чл. 165, ал. 1 от НПК ("Задържането и изземването на кореспонденция се допускат само когато това се налага за разкриване или предотвратяване на тежки престъпления. "). Колкото и да е масова практика задържането на такива сървъри (почти всички сървъри се явяват точно такива), тя е незаконна. Важно е да се наблегне на това, че задържаните носители са променливи. Като се вземе предвид изминалото време ако не е извършено никакво процесуално действие (т.е. някаква експертиза) важно е да споменеш, че считаш че това е достатъчно време доказателствата да бъдат изменени (нали са на променливи носители) и по този начин не е направено необходимото за да бъде изпълнено изискването в чл 110, ал 2 от НПК ("Веществените доказателства се прилагат към делото,
като се вземат мерки да не се повредят или изменят.") за взимане на мерки за неизменяне на доказателствата. Ако са се постарали да запечатат компютрите добре, а не са ги носили на ръка под мишница, тогава това с вероятността данните да са променени впоследствие по-трудно ще можеш да го твърдиш.
Прегледай си протоколът от изземването, освен ако не са го дали на някой друг вместо на теб, че и това е честа практика, за да те прецакат. Ако разполагаш с този протокол, погледни как са описали иззетото. Ако са го описали небрежно от типа на "бял/черен компютър" (т.е. без серийни номера и без описание на броя и вида на носителите на данни) спомени, че считаш, че въпросните веществени доказателства не са описани достатъчно подробно, което се явява нарушение на чл. 110, ал. 1 от НПК ("Веществените доказателства трябва да бъдат внимателно огледани,
подробно описани в съответен протокол и по възможност фотографирани."). Ако на мястото и в момента на изземването не е присъствал компютърен специалист (това много трудно се доказва), това пък се явява нарушение на чл. 162, ал. 6 от НПК ("Когато претърсването и изземването са свързани с компютърни информационни системи и програмни продукти, действията се извършват в присъствието на специалист - технически помощник."). На основание чл. 105, ал. 2 от НПК "Не се допускат доказателствени средства, които не са събрани или изготвени при условията и по реда, предвидени в този кодекс.". Казано просто, ако има процесуални нарушения или на компютрите няма нищо свързано със случая (тук не говорим само за самите файлове, които са се разпространявали) няма причина да бъдат задържани и на основание чл. 111, ал. 2 пишеш, че очакваш да ти бъдат върнати. Ако основно наблегнеш на това, че на компютрите не се съдържат никакви полезни данни вместо на цялостната незаконосъобразност на изземването, те най-вероятно ще се опънат, че трябвало тепърва да направят експертиза, за да го установят. Само че тъй като нямали подходящи специалисти, това ще отнемело повече време, 'щото трябвало специални фирми и специалисит да търсят.
В повечето случаи, обаче, отговор на тази молба не очаквай. Няма срок, в който да ти се отговори, което води до желанието на повечето прокурори просто да не отговарят. Като почакаш още два месеца може да пратиш молба до Главния прокурор на основание конституционното му задължение в чл. 126, ал. 2 от Конституцията ("Главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори."), т.е. задължението му да контролира прокурорите за законност. След малко въртели или ще ти върнат компютрите или ще ти върнат прокурорски отказ, който на основание чл. 111, ал. 3 от НПК ("Отказът на прокурора по ал. 2 може да бъде обжалван от правоимащото лице пред съответния първоинстанционен съд. Съдът се произнася по жалбата в тридневен срок от постъпването й еднолично в закрито заседание с определение, което е окончателно.") можеш вече да обжалваш в съда. Тук гореспоменатите доводи ако са основателни и добре мотивирани, почти сигурно ще минат в съда и има вероятност съда да разпореди връщането на компютрите ти.
Сега би си казал "Защо да се занимавам с толкова сложни неща вместо просто да чакам?". Ще ти отговоря просто на този въпрос. На основание чл. 112, ал. 1 "Освен в случаите, предвидени в чл. 53 от Наказателния кодекс, предметите, иззети като веществени доказателства, се отнемат в полза на държавата, когато не е установено на кого принадлежат и в едногодишен срок от завършването на наказателното производство не са били потърсени.". Ако не са се постарали да съберат сведения даващи ясно да е разбере, че компютрите са точно твои, могат да твърдят, че не знаят на кого да ги върнат и една година след като приключат досъдебното производство просто да си ги присвоят без да те информират за това. Естествено, при добросъвестност (рядко явление в подобни случаи), би трябвало просто да ти ги върнат като приключат досъдебното производство.
Надявам се да съм ти бил полезен със съветите си. Цитирал съм само закони с предположения за вероятни нарушения и какво следва от това. Аз (който ти давам съвет) или ти нямаме вина, ако тези нарушения са били допуснати.
П.П.:
Лошата новина е, че след всичко това дори да ти върнат компютрите, на основание на ЗОДОВ (Закон за отговорността на държавата и общините за вреди) нямаш право на обезщетение поради дупки в този закон. Можеш само да пуснеш жалба към съда в Страсбург. Бая трябва да почетеш преди това или да потърсиш адвокат. Срокът за подаване на тази жалба е 6 месеца от последното възможно решение на български държавен орган (важат само пробваните неща, които могат да се считат за ефектвни). Чакането за решение на съда в Страсбург е много дълго - 5-7 години.