От: Защита на сайтове.
Част от работата ми е да проверявам за евентуални пропуски в сигурността и да премахвам поражения от хакнати сайтове. До момента най-често се повтарят следните грешки:
1. Разменят се пароли по пощата - изпращат се на клиент, той на друг и т.н. Подобни писма много често попадат като препратени не където трябва, остават като копия на неподходящи сървъри, лесно биват разбивани самите пощи. Изобщо пощата е сериозен източник на пароли.
2. Паролите се записват в Microsoft Word, Excel или текстов файл. И разбира се винаги на десктопа - трябват ви 30 сек. за да отворите файла докато сте на гости, да го щракнете с телефона си и сте готови - пълен набор пароли.
3. Ползват се записани пароли в недоразумения като FileZilla FTP Client, които не криптират дори елементарно паролите. Пъхате флашка или нещо зло по пощата, Skype, FB и т.н. и то обира всичко ценно от %appdata% пътя.
4. Паролите не се сменят. Никога. Така ако любезното студио/хостинг прати по пощата паролите те си остават такива, прилежно оставили следи по пощи, файлове и т.н.
5. Ползват се магическите комбинации admin/admin, admin/123456 или хитрото admin/9876543210.
6. Инсталира се Wordpress без никаква защита, като например смяна на пътищата по подразбиране, следене за определен брой сгрешени пароли, няма пращане на поща при влизане като администратор и т.н.
7. Никога не се прави ревизия на сайт - да се проследи трафика за необичайно висок ръст на файл в /images/ или други необичайни места, в HTML кода след </html> има още код, появила се е странна <iframe> и т.н. Така промъкнал се вече скрипт остава незабелязан с години.
8. Паролите се съхраняват в неподготвени за това хора. Изпращате им писмо от произволен адрес, но FROM: е дефиниран като <Пешо админа
[email protected]> и ги молите за паролите - всичко се дава без проблем.
9. Рядко се ползват програми като KeePass или паролата за тях е на видно място отново в текстов файл. Или на бележка до монитора/таблото.